ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
28 травня 2014 р. м. Житомир
справа № 806/1872/14
категорія 8.3.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Літвина О. Т.,
за участі секретаря Стралківської К. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" до Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001271500 від 14.04.2014 р.,-
встановив:
У квітні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" звернулося до суду з позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №0001271500 від 14.04.2014 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 51884 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 25942 грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що спірне податкове повідомлення – рішення є необґрунтованим, таким, що не відповідає фактичним обставинам справи та нормам діючого законодавства, оскільки ним з дотриманням вимог ст.200 ПК України задекларовано від'ємне значення з ПДВ за січень 2014 року в розмірі 107721 грн. Крім того, позивачем раніше не вчинялися податкові правопорушення щодо завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, а тому застосування відповідачем штрафної (фінансової) санкції у розмірі 50% є помилковим.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала письмові заперечення, посилаючись на які просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши представників сторін та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Встановлено, що посадовими особами Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за січень 2014 року.
Перевіркою встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" в порушення п.200.4, п.200.14 ст.200 Податкового кодексу України у декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 51884,00 грн. та завищено залишок від’ємного значення з податку на додану вартість, який після бюджетного відшкодування включає до складу податкового кредиту наступного звітного періоду за січень 2014 року в сумі 55837,00 грн.
За результатами перевірки було складено акт № 117/15-35/38215180 від 28.03.2014 року (а.с.13-26), на підставі якого Володарсько-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області 14 квітня 2014 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0001271500 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 51884 грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 25942 грн. (а.с.12).
У ході документальної позапланової виїзної перевірки контролюючим органом виявлено, що позивачем при складання податкової звітності з ПДВ за січень 2014 року (податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року) не враховано висновки акта перевірки Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №74/15-35/38215180 від 25.02.2014 року про завищення товариством з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду рядка 24 податкової декларації з ПДВ за листопад 2013 року в сумі 107721 грн.(а.с.37-50)
Відповідно до підпунктів 4.6.4, 4.6.6, 4.6.7 п. 4.6 ст. 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 листопада 2011 року № 1492, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до декларації 0110 подається (Д2) (додаток 2).
Залишок від'ємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Рядок 21.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який (для декларації - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби.
Згідно з п.п. 200.1, 200.3, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п. 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
При цьому, під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем на підставі акту №74/15-35/38215180 від 25.02.2014 було прийняте податкове повідомлення – рішення від 12.03.2014 року №0000881500 (а.с.51), яким зменшено товариству з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" від’ємне значення суми податку на додану вартість у сумі 107721 грн. за грудень 2013 року.
Доказів оскарження вказаного податкового-повідомлення рішення в адміністративному порядку чи в судовому порядку позивачем до суду не надано, а судом не встановлено.
Отже, позивачем в порушення п.200.4, п.200.14 ст.200 Податкового кодексу України не враховано результати перевірки щодо завищення товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Червоногранітний кар'єр" залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду рядка 24 податкової декларації з ПДВ за листопад 2013 року в сумі 107721 грн., оформленої актом №74/15-35/38215180 від 25.02.2014 року.
Посилання позивача на те, що податкове повідомлення – рішення від 12.03.2014 року №0000881500 було отримане товариством з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" 12.03.2014 року і воно відповідно до ст.57 Податкового кодексу України на момент закінчення перевірки (21.03.2014 року) вважається не узгодженим, суд оцінює критично, оскільки акт на підставі якого винесене податкове повідомлення – рішення датований 28 березням 2014 року.
Суд також зазначає, що згідно з підпунктом 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
У разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до ст. 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Тобто, виявлення у ході перевірки платника податків факту завищення ним залишку від'ємного значення суми ПДВ є підставою для складання контролюючим органом відповідного повідомлення-рішення, що, у свою чергу, є обов’язковою підставою для внесення платником податків даних до податкової звітності, що позивачем в даному випадку зроблено не було.
Щодо застосування до позивача спірним податковим повідомленням – рішенням штрафних санкцій в сумі 25942,00 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, це тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Зміст положень п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України вказує на те, що зменшення податковим органом суми бюджетного відшкодування тягне обов'язкове застосування до платника податків штрафних санкцій. У той же час, наведеною нормою диференційовано розмір такого штрафу в залежності від повторності виявлення протиправного діяння.
При цьому, відповідальність за вказаним пунктом Податкового кодексу України настає не за те, що контролюючий орган самостійно визначив суму податкового зобов'язання, або зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, а за ті дії чи бездіяльність платників податків, які утворили підстави для контролюючого органу самостійно визначити суми податкового зобов'язання, зменшити суми бюджетного відшкодування, тощо.
Суми бюджетного відшкодування відповідно до Податкового кодексу України зменшуються контролюючим органом шляхом винесення податкового повідомлення- рішення. При цьому, первинним є факт визначення податковим органом такого складу податкового правопорушення, як завищення суми бюджетного відшкодування, мірою відповідальності за яке є штрафна (фінансова) санкція, диференційована в залежності від повторності виявлення такого порушення.
Правовий аналіз п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України дає підстави дійти висновку про те, що ознаки повторності виникають в тому випадку, коли визначення податковим органом податкового зобов'язання або зменшення бюджетного відшкодування відбувається після того, як протягом останніх 1095 днів контролюючим органом вже було вчинено дії по зменшенню бюджетного відшкодування або визначенню податкового зобов'язання відносно одного і того самого платника податків.
В ході судового розгляду справи судом не встановлено зменшення позивачеві сум бюджетного відшкодування протягом 1095 днів, що передували дню винесення спірного податкового повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення – рішення від 31.12.2013 року №0004611500, яким зменшено товариству з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" суму бюджетного відшкодування в розмірі 515851,00 грн. за жовтень 2013 року скасоване постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 25.02.2014 року по справі №806/166/14, яка набрала законної сили(а.с.53-65).
В свою чергу на виконання приписів частини 2 статті 71 КАС України, податковим органом до суду не надано доказів зменшення позивачеві сум бюджетного відшкодування протягом 1095 днів, що передували дню винесення спірного податкового повідомлення-рішення.
Отже, податковим повідомленням – рішенням №0001271500 від 14.04.2014 року неправомірно застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 25942,00 грн., що дорівнює розміру 50 відсотків завищеної суми бюджетного відшкодування на підставі ч. 2 п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України.
Таким чином, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Червоногранітний кар'єр" підлягають частковому задоволенню, а податкове повідомлення – рішення №0001271500 від 14.04.2014 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 12971,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
На підставі викладених положень та обставин справи, суд прийшов до висновку, що податкове повідомлення – рішення №0001271500 від 14.04.2014 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 12971 грн. слід визнати протиправним та скасувати.
В задоволенні решти вимог слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 14 квітня 2014 року №0001271500 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 12971 грн.
В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.Т. Літвин
Повний текст постанови виготовлено: 04 червня 2014 р.