ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2014 року Житомир справа № 806/1161/14
час прийняття: 10 год. 15 хв. категорія 7.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панкеєвої В.А.,
за участі секретаря Бондаренка Д.А.,
за участі представника позивача Артеменко А.В.,
за участі представників відповідача Бивалькевича В.П., Ковальчук І.І., Радченко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп" до Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Державне підприємство "Житомирський військовий лісгосп" (далі - позивач) звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправною відмову Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства (далі - відповідач) від 24.02.2014 № 02-01-22/300;
- зобов'язати Житомирське обласне управління лісового та мисливського господарства виписати лісорубні квитки на рубку головного користування об'ємом 4534 куб.м.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що відповідачем в порушення вимог ст.69 Лісового кодексу України та Інструкції про порядок видачі дозволів на спеціальне використання лісових ресурсів відмовлено у виписці лісорубних квитків згідно звернення від 21 лютого 2014 року.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити з підстав, зазначених в позові.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили, просили відмовити в задоволенні позову з підстав викладених в письмових запереченнях.
Вислухавши пояснення представників сторін та розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що ДП "Житомирський військовий лісгосп" 21 лютого 2014 року звернулося з листом за № 81 до Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства, щодо затвердження обсягів рубок головного користування на 2014 рік , згідно затвердженого ліміту Мінприроди (а.с.8).
На даний лист Житомирське обласне управління лісового та мисливського господарства надало відповідь від 24 лютого 2014 року № 02-01-22/300 (а.с.9), в якій зазначається, що в зв'язку з реорганізацією ДП "Житомирський військовий лісгосп" шляхом приєднання до ДП "Житомирське ЛГ" не в змозі виписати лісорубні квитки не весь лісосічний фонд 11730 куб. м, так як з приєднанням до іншого користувача квитки будуть недійсні. Крім того повідомило, що облуправління виписало позивачу квитки на заготівлю 3903 куб. м ліквідної деревини, що забезпечує безперебійну роботу підприємства в першому кварталі 2014 року.
Таку відмову відповідача суд вважає протиправною з наступних підстав.
Лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Лісовим кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ч.1 ст.3 Лісового кодексу України).
Відповідно до ст.65 Лісового кодексу України, використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Так, згідно ст.69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами.
На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.
Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів приймається протягом одного місяця з дня подання документів власником лісу або лісокористувачем.
Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі спеціального дозволу є:
прийняття в установленому порядку рішення про зміну поділу лісів на категорії, в межах яких знаходяться лісові ділянки, виділені для спеціального використання лісових ресурсів, або про виділення особливо захисних лісових ділянок;
прийняття рішення про припинення діяльності лісокористувача;
невстановлення лімітів використання лісових ресурсів або їх перевищення;
недотримання встановленого порядку видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.
Спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів анулюється в разі:
припинення права користування лісами з підстав, передбачених статтею 22 цього Кодексу;
припинення права використання лісових ресурсів з підстав, передбачених статтею 78 цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 р. N 761 затверджений Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, який визначає умови і механізм видачі лісорубного або лісового квитка як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (далі - Порядок).
Відповідно до п.2.-4. Порядку лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого:
здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів;
ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню;
ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Для видачі лісорубного квитка власник лісів або постійний лісокористувач подає такі документи:
заявку на використання лісових ресурсів під час проведення рубок головного користування;
відомість чергової лісосіки;
польову перелікову відомість;
переліково-оцінювальну відомість;
карту технологічного процесу розробки лісосіки;
план лісосіки.
Згідно п.5.-14. Порядку допускається оформлення лісорубного квитка протягом місяця від початку рубки:
дерев, що загрожують падінням на лінії зв'язку, електромережі, інші інженерні споруди або під час ліквідації аварій на цих об'єктах;
дерев під час вирубування візирів для проведення вишукувальних робіт і наукових досліджень, відведення лісосік, лісовпорядкування, гасіння лісових пожеж, очищення і ремонту лісоосушувальних систем, проведення аварійно-рятувальних робіт, розчищення судноплавних шляхів.
Органи Держлісагентства мають право проводити за згодою постійного лісокористувача заміну переданих за лісорубними квитками лісосік головного користування, в тому числі розпочатих рубкою, відведених у здорових деревостанах, на лісосіки у пошкоджених стихією, хворобами і шкідниками лісу деревостанах.
У виняткових випадках (стихія або інші випадки, що унеможливлюють спеціальне використання лісових ресурсів) Держлісагентство за поданням його органів може дозволити заміну недоступних лісосік на інші (в межах розрахункової лісосіки).
Лісовий квиток видається власником лісів або постійним лісокористувачем для:
заготівлі другорядних лісових матеріалів;
здійснення побічних лісових користувань;
використання корисних властивостей лісів на умовах короткострокового тимчасового користування.
Лісовий квиток видається щороку на підставі лімітів використання лісових ресурсів під час заготівлі другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань (у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду - за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями). Для видачі лісового квитка підприємства, установи, організації і громадяни (далі - лісокористувачі) подають заявку на використання лісових ресурсів.
Передача лісового квитка іншому лісокористувачеві може здійснюватися власником лісів або постійним лісокористувачем, які видали квиток, на підставі письмової заяви. Відмітка про передачу лісового квитка робиться в усіх його примірниках. З моменту видачі лісорубного або лісового квитка виділені лісокористувачеві лісові ділянки (лісосіки) здаються під його охорону. Рішення про видачу, відмову у видачі лісорубного або лісового квитка приймається у строки, встановлені законом. Лісорубний або лісовий квиток може бути анульований за рішенням органів Держлісагентства, власників лісів або постійних лісокористувачів, які видали квиток, відповідно до закону.
Судом встановлено, що 25.12.2013 позивачу надано право на освоєння лісосічного фонду, згідно розрахункової лісосіки в обсязі 3903 куб. м та 28.02.2014 в обсязі 3293 куб. м, що за перший квартал 2014 року складає 61 % від річної (11730 куб. м) розрахункової лісосіки. Залишок лісосічного фонду до кінця року становить лише 4534 куб. м.
Представники відповідача Ковальчук І.І. в процесі розгляду справи пояснила, що відмова від 24.02.2014 № 02-01-22/300 складена некоректно. Підставою для відмови у видачі лісорубних квитків є пункти 1.2. та 5.1. доручення протокольної наради Державного агенстава лісових ресурсів України від 29.01.2014 № 5, згідно якого забезпечено суворий контроль за видачею постійним лісокористувачам лісорубних квитків на рубки головного користування незалежно від відомчого підпорядкування з метою зменшення залишків деревини на складі понад 50 % до середньомісячної заготівлі. За даними ДП "Житомирський військовий лісгосп" станом на 01.03.2014 залишки деревини складають 8048 куб. м. Реорганізація підприємства позивача підтверджується ропорядженням Кабінету Міністрів України № 773-р від 04.09.2013 та наказом Державного агенства лісових ресурсів України № 6300 від 23.10.2013, а тому оскаржувана відмова є правомірною.
Такі доводи відповідача суд не приймає з огляду на таке.
Виключний перелік підстав для прийняття рішення про відмову у видачі спеціального дозволу передбачений ст.69 Лісового кодексу України.
Щодо посилання відповідача на реорганізацію ДП "Житомирський військовий лісгосп" шляхом приєднання до ДП "Житомирське ЛГ" та неможливості виписати лісорубні квитки не весь лісосічний фонд 11730 куб. м, так як з приєднанням до іншого користувача квитки будуть недійсні суд зазначає наступне.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 4 вересня 2013 р. N 773-р передано цілісні майнові комплекси державних підприємств за переліком згідно з додатком із сфери управління Міністерства оборони до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів згідно з переліком, до якого входить і Державне підприємство "Житомирський військовий лісгосп" (Код згідно з ЄДРПОУ 36548884).
Наказом Державного агентства лісових ресурсів від 23.10.2013 № 300 прийнято зі сфери управління Міністерства оборони України до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України цілісні майнові комплекси державних підприємств, за переліком згідно додатку 1, до якого входить і позивач (а.с.58-59).
Позивач відповідно до Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.20-21) та статуту ДП "Житомирський військовий лісгосп", затвердженого 14.01.2014 наказом Державного агенства лісових ресурсів України № 7 (а.с.10-14) є окремою юридичною особою і належить до сфери управління Державного агенства лісових ресурсів України, дані про перебування юридичної особи в процесі припинення відсутні.
Наказом Державного агенства лісових ресурсів України від 23.01.2014 № 18 затверджено зміни до статуту ДП "Житомирський військовий лісгосп", згідно яких п.1.1. Статуту викладено в такій редакції: ДП "Житомирський військовий лісгосп" засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного агентсва лісових ресірсів і входить до сфери управління Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства (а.с.95-97).
Суд зазначає, що згідно ст.69 Лісового кодексу України реорганізація підприємства не є підставою для прийняття рішення про відмову у видачі спеціального дозволу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем в порушення вимог ч.2 ст.71 КАС України не надано доказів правомірності відмови від 24.02.2014 № 02-01-22/300 ДП "Житомирський військовий лісгосп" у виписці лісорубних квитків на період 2014 року, а тому суд визнає її протиправною.
Що стосується вимоги позивача зобов'язати відповідача виписати лісорубні квитки на рубку головного користування об'ємом 4534 куб. м слід зазначити таке.
Питання стосовно прийняття рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів відноситься до компетенції відповідача, а тому суд з метою зазначеною у частині 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне зобов'язати Житомирське обласне управління лісового та мисливського господарства повторно розглянути звернення Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп" від 21.02.2014 за № 81 та прийняти рішення відповідно до ст.69 Лісового кодексу України, з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" від 23 травня 2007 N 761 та прийняти відповідне рішення.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову частково.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Отже, сплачений судовий збір в розмірі 73,08 грн, що підтверджується платіжним дорученням, підлягає відшкодуванню на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 71, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства від 24.02.2014 № 02-01-22/300.
Зобов'язати Житомирське обласне управління лісового та мисливського господарства повторно розглянути звернення Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп" від 21.02.2014 за № 81 та прийняти рішення відповідно до ст.69 Лісового кодексу України, з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" від 23 травня 2007 р. N 761.
Стягнути на користь Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп" з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирської області 73,08 грн. сплаченого судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.А. Панкеєва