Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2014 р. Справа № 805/5744/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівську та Артемівському районі до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій у сумі 27 635, 66 гр., -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівську та Артемівському районі звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій у сумі 27 635, 66 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - відповідач) перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі (далі - Управління) з 11.11.1994 року та зареєстрована за номером №05-02-11-0881. За період з 01.01.2008 року по 31.12.2010 року відповідач знаходилась на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок).
Відповідно до направлення від 02.02.2011 року №1036/07, виданого начальником Управління, посадовими особами позивача було проведено планову перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.01.2008 року до 31.12.2010 року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період за 2008-2010 роки.
За результатами зазначеної перевірки було складено акт від 08.02.2011р. №13/07/07, в якому зафіксовані порушення вимог п.6 ч.2ст. 17, 19, 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року приховано фактичні виплати на оплату праці найманих осіб, на які нараховуються страхові внески на загальну суму 19 500,00 грн., та як наслідок цього не нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на фактичні витрати на оплату праці найманих осіб у розмірі 33,2% на суму 6 474,00 грн.
Крім того, за наслідками перевірки сформовано вимогу від 08.02.2011 року №1539-ф про сплату боргу по страховим внескам на суму 6 474,00 грн., а також прийняті рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 8126,67 грн. від 09.02.2011року за №74/01-53 та рішення про застосування фінансових санкцій заприховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на якінараховуються страхові внески на суму 19 500,00 грн.від 09.02.2011року за №75/01-53.
Відповідно до платіжного доручення від 31.08.2011року №21 відповідачем самостійно сплачено заборгованість по донарахованим у ході перевірки страховим внескам на суму 6 474,00 грн.
Проте, з прийнятими рішеннями Управління щодо застосування фінансових санкцій відповідач не погодилась та оскаржила їх у судовому порядку.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2011 року по справі №2а/0570/6407/2011 у задоволенні позову відмовлено.
За апеляційною скаргою ОСОБА_1 постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2011року у справі №2а/0570/6407/2011 скасовано постанову суду першої інстанції та частково задоволено позов ОСОБА_1, скасовано рішення Управління від 31.03.2011року за №01/53-197 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 8135,66 грн. та рішення від 09.02.2011 року за №75/01-53 про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 19 500,00 грн.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.02.2013 року у справі №К/9991/74743/11 касаційну скаргу Управління задоволено, скасовано постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2011 року у зазначеній справі та постанову суду першої інстанції - залишено без змін.
На виконання рішення суду касаційної інстанції Управлінням було приведено до актуального стану картку особового рахунку відповідача та внесено 01.04.2014 року до картки дані про вищезазначені рішення щодо застосування фінансових санкцій.
Станом на 28.04.2014 року заборгованість по фінансовим санкціям, яка виникла на підставі вищезазначених рішень на загальну суму 27 635,66 грн., відповідачем в добровільному порядку не сплачена, тому позивач був змушений звернутись до суду.
Позивачем 21.05.2014 року через канцелярію суду за Вх. 18489/14 надано письмове клопотання, відповідно до якого просить суд розглянути справу у порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі документів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Відповідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п.5 ст.4 вказаного Положення, Пенсійний Фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплата пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1, ідентифікаційний номерНОМЕР_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі) з 11.11.1994року та зареєстрована за номером №05-02-11-0881.
З матеріалів справи вбачається, що 02.02.2011року начальником Управління було видано направлення №1036/07 на проведення посадовими особами позивача планової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.01.2008року до 31.12.2010 року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період за 2008-2010 роки.
За результатами зазначено перевірки складено акт від 08.02.2011р. №13/07/07, в якому зафіксовані порушення вимог п.6 ч.2 ст. 17, 19, 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року приховано фактичні виплати на оплату праці найманих осіб, на які нараховуються страхові внески на загальну суму 19 500,00 грн., та як наслідок цього не нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на фактичні витрати на оплату праці найманих осіб у розмірі 33,2% на суму 6 474,00 грн.
Крім того, за наслідками перевірки було сформовано вимогу від 08.02.2011 року №1539-ф про сплату боргу по страховим внескам на суму 6 474,00 грн., а також прийняті рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 8126,67 грн. від 09.02.2011року за №74/01-53 та рішення про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 19 500,00 грн. від 09.02.2011року за №75/01-53.
Відповідно до платіжного доручення від 31.08.2011 року №21 відповідачем самостійно сплачено заборгованість по донарахованим у ході перевірки страховим внескам на суму 6 474,00 грн.
Проте, з прийнятими рішеннями Управління щодо застосування фінансових санкцій відповідач не погодилась та оскаржила їх у судовому порядку.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2011 року по справі №2а/0570/6407/2011 у задоволенні позову відмовлено.
За апеляційною скаргою ОСОБА_1 постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2011року у справі №2а/0570/6407/2011 скасовано постанову суду першої інстанції та частково задоволено позов ОСОБА_1, скасовано рішення Управління від 31.03.2011року за №01/53-197 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 8135,66 грн. та рішення від 09.02.2011 року за №75/01-53 про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 19 500,00 грн.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.02.2013 року касаційну скаргу Управління задоволено, скасовано постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2011року та постанову суду першої інстанції залишено без змін.
На виконання рішення суду касаційної інстанції Управлінням було приведено до актуального стану картку особового рахунку відповідача та внесено 01.04.2014року до картки дані про вищезазначені рішення щодо застосування фінансових санкцій.
Станом на 28.04.2014 року заборгованість по фінансовим санкціям, яка виникла на підставі вищезазначених рішень на загальну суму 27 635,66 грн., відповідачем в добровільному порядку не сплачена, тому позивач був змушений звернутись до суду.
Згідно з ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р.№ 1058-ІУ (далі - Закон 1058-ІУ), в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності із пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, є страхувальниками і відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 вищезазначеного Закону зобов'язані нараховувати та сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі статтею 17 Закону 1058-ІУ страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Частиною 3 ст. 18 Закону 1058-ІУ встановлено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
На підставі частини 6 статті 20 Закону №1058-IVстрахувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. При цьому, ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлювалось, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового становища платника страхових внесків.
Згідно ч.2 ст.106 Закону України №1058-ІУ (в редакції до 01.01.2011р.) суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною 3 статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Приписами ч. 15 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
У відповідності з п.7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. №2464-VI суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, несплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій,якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню повністю, у зв'язку з чим з відповідача підлягає стягненнюзаборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 27 635, 66 гр.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівську та Артемівському районі до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій у сумі 27 635, 66 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (Інн НОМЕР_1) на користьУправління Пенсійного фонду України в місті Артемівську та Артемівському районі (р/р256023012065 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, код ЄДРПОУ 37868797) заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 27 635 (двадцять сім тисяч шістсот тридцять п'ять) грн. 66 коп.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.