04.06.2014
227/1598/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2014 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючий суддя Мамалуй М.В.
при секретарі Черкасовій О.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Семіч О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Добропіллі адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання дій неправомірними,-
В С Т А Н О В И В:
03 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області (далі - УПФУ) просить: 1) визнати протиправним і неправомірним рішення відповідача № 337 від 28 січня 2014 року по відмові в перерахунку розміру пенсії щодо не включення в заробітну плату для призначення пенсії фактично виплачуваної вислуги років 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які передбачені чинним законодавством; 2) скасувати вказане рішення відповідача; 3) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з дати призначення з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, фактично виплачуваної вислуги років 40% за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу".
В судовому засіданні позивачка свої вимоги підтримала, просила задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала та вказала, що відповідно до статей 1, 2 Закону "Про оплату праці" та ст. 33 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон N 3723-XII) не передбачено включення до заробітної плати матеріальної допомоги, що є одноразовою виплатою, а індексація грошових доходів державних службовців не враховується при обчислені розміру пенсії, згідно постанови Кабміну України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року №865 зі змінами від 23 квітня 2003 року.
Ухвалою суду від 04 червня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання перерахувати пенсію державного службовця, в частині періоду з 14 січня 2006 року до 03 жовтня 2013 року - залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Що стосується позовних вимог про перерахунок та виплату пенсії з 03 жовтня 2013 року із урахуванням сум на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум, суд вважає їх такими що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
14 січня 2006 року ОСОБА_1 була призначена пенсія державного службовця, на підставі довідок про складові заробітної плати від 13 січня 2006 року (а.с.16-18).
21 січня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в м.Добропіллі та Добропільському районі із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідок від 17 січня 2014 року про нараховані та виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію зарплати (а.с.19-35).
Рішенням УПФУ в м. Добропіллі та Добропільському районі від 28 січня 2014 року №337 ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.36-38).
За змістом статті 37 Закону N 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Таким чином вказані позивачкою виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.
Згідно із ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до рішень Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та 28 травня 2013 року отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Приймаючи до уваги висновки Верховного Суду України суд вважає обґрунтованими вимоги позивача стосовно права на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум. Як вбачається з матеріалів справи, позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії 21 січня 2014 року. Таким чином, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01 лютого 2014 року.
Стосовно вимог позивачки щодо включення в заробітну плату для призначення пенсії фактично виплачуваної вислуги років в розмірі 40%, слід зазначити наступне.
Згідно довідки від 13.01.2006 року про складові заробітної плати ОСОБА_1 з 09.06.1995 р. по 13.01.2006 р. входили: посадовий оклад, надбавка за спец.звання, надбавка за вислугу років 25% (а.с.16). У довідці від 17.01.2014 року вказано, що заробітна плата ОСОБА_1 станом на13.01.2006 р. становить: посадовий оклад, надбавка за спец.звання, надбавка за вислугу років 25% (за стаж державної служби 16 років 9 місяців 8 дн.), винагорода за вислугу років 40% (з врахуванням економічного стажу та державної служби) (а.с.19). Відповідно до витягу з наказу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції від 13.01.2006 року: ОСОБА_1 виплачувати з 01.01.2006 р. процент винагороди за вислугу років з урахуванням надбавки за спеціальне звання в розмірі 40% (а.с.23-24).
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 12 вересня 1997 р. N 1013 "Про Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання" (із змінами від 25 серпня 1998 року N 1336): п.3. Розмір винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці. Посадовим особам, у яких протягом календарного місяця виникло право на підвищення розміру винагороди за вислугу років, розмір винагороди змінюється з початку наступного місяця.
Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, вислуга років на державній службі ОСОБА_1 відповідно до наданих суду документів станом на 13.01.2006 р. - 16 років 9 місяців 8 днів. Виплата в розмірі 40% призначена позивачці з 01.01.2006 року, тоді як вона була звільнена 13.01.2006 р., а відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 12 вересня 1997 р. N 1013: посадовим особам, у яких протягом календарного місяця виникло право на підвищення розміру винагороди за вислугу років, розмір винагороди змінюється з початку наступного місяця. На підставі наведеного, у вимогах позивачки стосовно включення в заробітну плату для призначення пенсії фактично виплачуваної вислуги років в розмірі 40%, слід відмовити, оскільки доведеною є виплата вислуги в розмірі 25%.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету пропорційно до задоволених позовних вимог підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.ст. 158-163, 185-186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання дій неправомірними - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та скасувати рішення від 28 січня 2014 року №337 про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі довідок від 17 січня 2014 року з урахуванням сум допомоги матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески із урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу", з 01 лютого 2014 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_3 виданий 13 грудня 1996 року Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області, ІНН НОМЕР_2, судові витрати в розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецький Апеляційний Адміністративний суд через Добропільський міськрайонний суд протягом десяти днів з проголошення.
Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Головуючий суддя М.В.Мамалуй