Рішення № 39067840, 22.05.2014, Дубровицький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
22.05.2014
Номер справи
560/614/14-ц
Номер документу
39067840
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №560/614/14-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2014 року Дубровицький районний суд Рівненської області у складі:

головуючого - судді Сидоренко З.С.,

при секретарі Пінчук О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дубровиця справу за позовом Комунального підприємства "Будинкоуправління" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,

в с т а н о в и в:

Позивач Комунальне підприємство "Будинкоуправління" звернулося в суд з позовом до відповідачки ОСОБА_1 та просить стягнути з відповідачки суму боргу за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в розмірі 763,79 грн.

Крім того, просить стягнути з відповідачки судові витрати в розмірі 243,60 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що рішенням виконавчого комітету Дубровицької міської ради від 31 жовтня 2008 року №336 КП "Будинкоуправління" визначено виконавцем послуг по утриманню будинків і споруд та прибудинкових територій. 24 квітня 2012 року між КП "Будинкоуправління" та ОСОБА_1 був укладений договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Підпунктом 1 п.11 вказаного договору передбачено обов'язок відповідача оплачувати послуги в установлений договором строк. Внаслідок тривалого невиконання своїх зобов'язань, відповідач допустила заборгованість за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в розмірі 763,79 грн., тим самим порушує право позивача на одержання плати за надані послуги.

В судовому засіданні представник позивача Соломина Я.В. позовні вимоги підтримала та просить задоволити у повному обсязі.

Відповідачка позовні вимоги не визнала та просить у задоволені позовних вимог відмовити.

Вислухавши сторони, дослідивши докази по справі, суд у задоволені позову відмовляє з наступних підстав.

Як вбачається з довідки №680 від 09.04.2014 року, виданої КП "Будинкоуправління" (а.с.5) ОСОБА_1 зареєстрована в АДРЕСА_1.

Зазначений вище багатоквартирний будинок обслуговується позивачем КП "Будинкоуправління", що підтверджується долученим до матеріалів справи рішенням виконавчого комітету Дубровицької міської ради від 31.10.2008 року №336 "Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг" (а.с.7).

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначаються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" утримання будинків і прибудинкових територій - це господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Стаття 179 ЖК Української РСР передбачає, що користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків та прибудинковими територіями, затвердженими Постановою КМ України від 08.10.1992 року №572 із наступними змінами власники та наймачі (орендар) квартири багатоквартирних будинків зобов'язані оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст.32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору.

Відповідно до зазначених норм закону споживач зобов'язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" одним із видів житлово-комунальних послуг є послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).

Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

В пункті 1.5. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №76 від 17.05.2005 року зазначено, що утримання житлового фонду передбачає виконання робіт, передбачених Примірним переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків, споруд.

Згідно із Законом України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг відносяться: послуги по утриманню будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо-будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору про надання житлово-комунальних послуг, а відповідно до п.5 ч.3 ст.20 цього Закону споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Суд також враховує, що частина 1 ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" чітко зазначає, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

З матеріалів справи вбачається, що 24 квітня 2012 року між КП "Будинкоуправління" та ОСОБА_1 було укладено договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (а.с.4).

Всупереч вказаній вище нормі законодавства, позивачем не надано договору за період до 24 квітня 2012 року, укладеного з відповідачем, в якому б він погодився б з наданням КП "Будинкоуправління" послуг з утримання будинків та прибудинкової території та взяв би на себе зобов'язання проводити оплату наданих послуг.

Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку за нормами, затвердженими у встановленому порядку (ст.32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"). Розмір плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності та рівня облаштування та благоустрою.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням виконавчого комітету Дубровицької міської ради №28 від 21.02.2013 року (а.с.11) встановлені розміри тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надаються КП "Будинкоуправління" по кожному будинку окремо, згідно з додатком до вказаного рішення (а.с.12).

Однак, як вбачається із вказаного рішення №28, нарахування на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій розпочато з 01 квітня 2013 року.

Додатком до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМ України від 01.06.2011 року №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" визначено перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Виконавчий комітет Дубровицької міської ради своїм рішенням №384 від 20.04.2012 року (а.с.8) затвердив Перелік послуг з урахуванням забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків, споруд та прибудинкових територій, а також періодичність їх надання, згідно додатків (а.с.9, 10).

Також відповідно до п.п.2, 3 вказаного вище Порядку тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - вартість надання таких послуг, розрахована на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість. Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.

Також вказаним порядком визначено формули для визначення витрат на кожен з видів послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до Переліку.

Вищенаведене вказує на те, що позивачем повинні бути обґрунтовані тарифи на послуги, що надаються, а відповідно і розмір заборгованості за їх несплату.

З особового рахунку платника по квартплаті за період з 01.04.2011 року по 01.04.2014 року (а.с.6) вбачається, що ОСОБА_1 має заборгованість у розмірі 854,08грн., однак, частина заборгованості нарахована за межами дії укладеного договору, на який посилається позивач та який долучений до матеріалів справи

Як зазначалося вище, нарахування плати за надані послуги може здійснюватися лише на договірних засадах.

У той же час, з даного особового рахунку вбачається, що в графі "всього:" ОСОБА_1 нараховано до сплати за надані послуги 2876,32 грн., а оплачено нею 3230,73 грн.

Як вбачається, оплачена сума за надані послуги значно перевищує нараховану суму, а тому підстав стверджувати про заборгованість нема, а навпаки, має місце переплата у сумі 354,41 грн. (3230,73 грн. - 2876,32 грн.)

Отже, суд приходить до висновку, що представником позивача не надано суду документального підтвердження, на підставі чого позивачем було розраховано та затверджено тарифи на послуги, та їх обґрунтовані розміри до прийняття виконавчим комітетом Дубровицької міської ради рішенням №28 від 21.02.2013 року та як чином розраховано розмір загальної заборгованості зазначеної позивачем, а надані представником позивача розрахунки у вигляді особового рахунку. не дають можливості визначити за який період виникла заборгованість відповідача та за якими тарифами, зважаючи на твердження відповідачки про оплату нею послуг.

Саме по собі нарахування заборгованості не є безумовною підставою вважати, що її розмір є безспірним. Відповідачка, заперечуючи проти дійсного розміру заборгованості за надані послуги, вказує на її необґрунтованість та безпідставність її існування взагалі. Позивач іншого належними та допустимими доказами не довів, хоча за ст.60 ЦПК України це є його обов'язком.

Таким чином, суд дійшов висновку про недоведеність позову, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 214, 215, 292, 294 ЦПК України суд -,

в и р і ш и в:

У задоволенні позову Комунального підприємства "Будинкоуправління" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відмовити за недоведеністю.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Рівненської області через Дубровицький районний суд з поданням апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя: підпис.

З оригіналом згідно.

Голова Дубровицького

районного суду: З.С.Сидоренко