ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/8396/13-а
Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
секретаря Жукової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Промбудсервіс» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
18.06.2013р. товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Промбудсервіс» (надалі - ТОВ «БК "Промбудсервіс») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.11.2013р. №№0001321550; 0001311550.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25.12.2013р. позов задоволений.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України посадовою особою відповідача була проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ТОВ «БК «Промбудсервіс» від'ємного значення різниці між сумою податкового кредиту за липень та серпень 2013 року, за результатами якої складений акт від 01.11.2013р. 2394/15-50/25433556. /а.с.23-34/
На підставі акту перевірки відповідачем було винесено податкові повідомлення-рішення від 21.11.2013р. №0001321550 щодо визначення суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість у загальному розмірі 3275873грн., з яких 2183915,грн. за основним платіжем, 1091958грн. за штрафними (фінансовими) санкціями; №0001311550 щодо зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 725430грн. /а.с.17,19/
Разом з тим, статтею 75 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Згідно із ст.78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту; виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, 11.10.2013р. Державною податковою інспекцією у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області, з метою здійснення контролю за достовірністю задекларованого від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість, відповідно до п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, був прийнятий наказ №920 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «БК «Промбудсервіс».
11.10.2013р. ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області на підставі п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, наказу від 11.10.2013р. №920, складено направлення №000575/748 головного державного ревізор-інспектора відділу проведення перевірок відшкодування ПДВ управління оподаткування та контролю об'єктів і операцій Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області на проведення документальної позапланової виїзної перевірки тривалістю 10 робочих днів з 14.10.2013р. ТОВ «БК «Промбудсервіс» з питань достовірності декларування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість, яке визначено у р.19 декларації з ПДВ за липень та серпень 2013р. При цьому, вказане направлення дійсне у разі пред'явлення службового посвідчення.
Судовим розглядом встановлено, що 15.10.2013р. при прибутті особи до ТОВ «Будівельна компанія «Промбудсервіс», з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки, повноважному представнику підприємства було пред'явлено направлення від 11.10.2013р. №000575/748.
Разом з тим, посадовим особам ТОВ «БК «Промбудсервіс» перевіряючим не надано та не пред'явлено службове посвідчення.
Так, у направлені ДПІ у Приморському районі м.Одеси від 11.10.2013р. №000575/748, повноважним представником ТОВ «Будівельна компанія «Промбудсервіс», здійснено примітку, що фахівцем податкового органу, на виконання вимог п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України, не надано службове посвідчення, а також наказ ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області від 11.10.2013р. №920 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «БК «Промбудсервіс».
Відповідно до п.п.1.1, 1.2, 1.7 Інструкції щодо виготовлення, зберігання, видачі і знищення бланків службових посвідчень і службових посвідчень посадових осіб органів державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПС України від 10.01.2012р. №18, службове посвідчення посадової особи державної податкової служби усіх рівнів є офіційним документом, який засвідчує особу працівника органу державної податкової служби та підтверджує її посадові повноваження у порядку, передбаченому законодавством України. Зразки посвідчень затверджуються Головою Державної податкової служби України, мають серію, встановлену для кожної області, та порядковий номер. У посвідченні обов'язково зазначаються прізвище, ім'я та по-батькові працівника, спеціальне звання (ранг державного службовця) та посада, дати видачі та закінчення терміну дії посвідчення. Забороняється використання посвідчень, не передбачених цією інструкцією, а також виготовлених та виданих у невстановленому порядку.
Відповідно до ст.81 Податкового кодексу України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Отже, ТОВ «БК «Промбудсервіс» скориставшись правом, передбаченим вищенаведеними законодавчими приписами, правомірно не допустило головного державного ревізора-інспектора відділу проведення перевірок відшкодування ПДВ управління оподаткування та контролю об'єктів і операцій Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, з підстав непред'явлення службового посвідчення законодавчо встановленої форми та зразку, а також наказу про проведення документальної виїзної перевірки від 11.10.2013р. №920, як того вимагають положення п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.81.2 ст.81 Податкового кодексу України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
Таким чином, у даному випадку перевіряючий повинен був скласти акт про відмову у допуску до перевірки, а не акт №2394/15-50/25433556 від 01.11.2013р. «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ «БК «Промбудсервіс» від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за липень та серпень 2013р.», з відповідними висновками щодо відсутності та ненадання до перевірки відповідних документів податкового та бухгалтерського обліку на підтвердження показників, відображених у податковій звітності, реєстраційних та дозвільних документах.
Крім того, як вірно встановлено судом першої інстанції, акт №2394/15-50/25433556 від 01.11.2013р. «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ «Будівельна компанія «Промбудсервіс» від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за липень та серпень 2013р.», складався у приміщенні податкового органу за адресою: м. Одеса, вул. Старопортофранківська, 71.
При цьому, на вимогу суду апеляційної інстанції позивачем додатково надані всі необхідні бухгалтерські документи на спростування висновків спірного акту позапланової виїзної перевірки щодо нарахування підприємству від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за липень та серпень 2013р. /т.1 а.с.121-156, т.2,3,4,5/
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо неправомірності та безпідставності складення акта №2394/15-50/25433556 від 01.11.2013р., та прийнятті на його підставі податкових повідомлень-рішень від 21.11.2013р. №0001321550, та №0001311550.
Оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст.198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: