Справа № 577/973/14-ц
Провадження № 2/577/325/14
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2014 року м. Конотоп
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі : головуючого судді Галяна С.В.
при секретарі Кучер Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Конотопі справу за позовом заступника Дніпропетровського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, який діє в інтересах держави в особі: Міністерства інфраструктури України в особі: 1.19 окремого мостового загону Державної спеціальної служби транспорту та 2.26 об"єднаного загону Державної спеціальної служби транспорту до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов"язаних з навчанням та утриманням у вищому військовому навчальному закладі,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з вищевикладеним позовом до відповідача ОСОБА_1 про відшкодування витрат пов'язаних з навчанням та утриманням у вищому військовому навчальному закладі у сумі 22215,90 грн. Свої вимоги мотивує тим, що між Міністерством транспорту та зв'язку України в особі Державної спеціальної служби транспорту та відповідачем ОСОБА_1 було укладено контракт про проходження військової служби на посадах офіцерського складу на 5 років. Кафедрою військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту було розраховано фактичні витрати, пов'язані з утриманням відповідача на кафедрі військової підготовки, з дня його зарахування по день його виключення зі списків особового складу кафедри, в сумі 22215,90 грн.
Позивач в судовому засіданні присутній не був, про час, день та місце слухання справи повідомлений належним чином (а.с.27). Надав суду заяву про підтримання позовних вимог, з проханням справу розглянути за відсутністю представника позивача, у разі неявки відповідача по справі ОСОБА_1, до судового засідання, не заперечують проти постановлення заочного рішення по справі.(а.с. 25, 26, 28, 30).
Відповідач про час та місце розгляду справи сповіщений належним чином по місцю реєстрації, про що свідчить поштове повідомлення, яке повернулося на адресу суду та не вручена судова повістка, однак в судове засідання не з`явився, таким чином відповідач належним чином повідомлявся про час та місце слухання справи за місцем реєстрації про що в справі є відповідні докази (а.с.34-40). До суду не прибув, причини неявки не повідомив, заперечень щодо позовної заяви не надав. Заяв про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до ст.224 ЦПК України.
Розглянувши подані документи та матеріали, заяву позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Судом достовірно встановлено, що 29 жовтня 2010 року відповідно до «Положення про проходження служби у Державній спеціальній службі транспорту», затвердженого Указом Президента України від 3 лютого 2009 року №60/2009 року, між Міністерством транспорту та зв'язку України в особі Державної спеціальної служби транспорту та відповідачем ОСОБА_1, було укладено контракт про проходження військової служби на посадах офіцерського складу на 5 років (а.с.6).
Наказом голови Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту №56 від 24 червня 2011 року ОСОБА_1 призначено на посаду командира взводу охорони роти охорони 195 Центральної бази Держспецтрансслужби. У подальшому, 15 травня 2012 року наведений контракт достроково розірвано на підставі п. «и» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (систематичне невиконання умов контракту), на підставі чого ОСОБА_1 18.05.2012 року виключено зі списків особового складу військової частини Т0710 Державної спеціальної служби транспорту наказом по стройовій частині № 92 від 18.05.2012 року (а.с.7-9).
Відповідно ч.10 ст.25 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, «курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п'яти років після закінчення вищого навчального закладу відповідно до пунктів «е», «є», «ж», «и» ч.6 ст.26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці навчальні заклади, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку».
Пунктами 3-5 виданого на розвиток зазначеної правової норми «Порядку відшкодування курсантами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006року №964, визначено, що відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов'язаних з грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; перевезенням до місця проведення щорічної відпустки та у зворотному напрямку, оплатою комунальних послуг і вартості спожитих енергоносіїв. Розрахунок фактичних витрат здійснюється вищим навчальним закладом згідно з нормами утримання курсантів. Витрати відшкодовуються у повному розмірі курсантами, які навчалися понад встановлений законодавством строк строкової військової служби, - за період навчання, що не перевищує цей строк. У свою чергу на виконання п.3 вищевказаного нормативно - правового акту Міністерством оборони України, Міністерством фінансів України, міністерством внутрішніх справ України, Міністерством транспорту та зв'язку України, Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано спільний наказ «Про затвердження Порядку розрахунку витрат, пов'язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах» від 16 липня 2007року №419/831/240/605/537/219/534, яким врегульовано механізм відшкодування курсантами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, у разі відмови у разі дострокового розірвання контракту про проходження військової служби (навчання) через небажання продовжувати навчання.
Кафедрою військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту відповідно до наведених нормативно-правових актів було розраховано фактичні витрати, пов'язані з утриманням відповідача на кафедрі військової підготовки, з дня його зарахування по день його виключення зі списків особового складу кафедри, які складаються з:
1) Витрати на грошове забезпечення курсанта - 8649,31 грн.;
2) Витрати на продовольче забезпечення курсанта - 11416,20 грн.;
3) Витрати на речове забезпечення курсанта - 2097,16 грн.;
4) Витрати на медичне забезпечення курсанта - 53,23 грн.
Загальна сума витрат на утримання курсанта склала 22 215,90 грн. (а.с.10-13).
На розвиток зазначеної конституційної норми статтею 45 ЦПК України та ст.ст.20 та 36-1Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно зі ст.12 Закону України «Про оборону України» участь в обороні держави разом із Збройними силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, а також відповідні правоохоронні органи.
Відповідно до п.1 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року №581/2011, Міністерство інфраструктури України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Статтями 1, 20 Закону України «Про державну спеціальну службу транспорту» встановлено, що Державна спеціальна служба транспорту є спеціалізованим державним органом транспорту у складі центрального органу виконавчої влади в галузі транспорту (Міністерства інфраструктури України), призначеним для забезпечення стійкого функціонування транспорту в мирний час та в умовах воєнного і надзвичайного стану.
Статтею 5 вищеназваного Закону визнано, що структурні підрозділи Державної спеціальної служби транспорту складаються з працівників і військовослужбовців.
Згідно з приписами ст.17 наведеного Закону фінансування Державної спеціальної служби транспорту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в межах обсягів бюджетних призначень.
Отже, 19 окремий мостовий загін Державної спеціальної служби транспорту та 26 об'єднаний загін Державної спеціальної служби транспорту є бюджетними установами у розумінні ст. 2 Бюджетного кодексу України, а тому повністю утримуються із державного бюджету України.
Невиконання або неналежне виконання військовослужбовцями державної спеціальної служби транспорту умов укладених із ними контрактів про проходження військової служби у вказаному органі виконавчої влади та його структурних підрозділах завдає шкоди економічним інтересам держави у вигляді витрачених на їх навчання бюджетних коштів.
Дійсність укладення контракту проходження військової служби (навчання) у військовому навчальному підрозділі вищого навчального закладу відповідачем ОСОБА_1 та його припинення є контракт, який було укладено 29.10.2010 року, з підписом відповідача (а.с.7).
Волевиявлення відрахування відповідача з кафедри військової служби підтверджується рапортом, який він надав 17.04.2012 року (а.с.9).
На підставі витягу з Наказу (по стройовій частині) №92 від 18.05.2012 року, відповідач з грошового забезпечення виключений з 18.05.2012 року.(а.с.9).
Сума витрат на утримання відповідача ОСОБА_1 підтверджується розрахунками, які підлягають ним відшкодуванню.(а.с.10-13).
Згідно з наказом Голови адміністрації Державної спеціальної служби транспорту України №26 від 01.02.2011 року, «Про організацію роботи з відшкодування витрат, пов'язаних із утриманням курсантів кафедри військової підготовки Державної спеціальної служби транспорту Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка Лазаряна», виданого на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 року №964 «Щодо порядку відшкодування курсантами витрат пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах», на який посилається позивач, у разі дострокового розірвання контракту військовослужбовцями начальник кафедри зобов'язаний подавати документи, необхідні для стягнення витрат, пов'язаних з утриманням відрахованих курсантів, на ім'я командира 26 Об'єднаного загону Державної спеціальної служби транспорту України (військова частина Т0310).
Крім того, з вищевказаним кореспондується те, що згідно з телеграмою управління матеріальних ресурсів та відділу продовольчого та речового забезпечення Державної спеціальної служби транспорту України №38-5/1р-5 від 18.02.2010 року, кафедра прикріплена на забезпечення до 19 окремого мостового загону Державної спеціальної служби транспорту ( військової частини Т0310), яка в свою чергу, входить на правах складової частини до 26 Об'єднаного загону Державної спеціальної служби транспорту України (військова частина Т0120).
З огляду на викладене, у судовому засіданні знайшов підтвердження факт завдання відповідачем державі збитків у вигляді витрат, пов'язаних з навчанням, у зв'язку із достроковим розірванням контракту.
Керуючись ст.ст. 526, 623 ЦК України, Законом України «Про загальний військовий обов`язок і військову службу» зі змінами та доповненнями, Положенням про проходження військової служби (навчання) за контрактом у Збройних Силах України курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, затвердженим Указом Президента України від 07 листопада 2001 року № 1053/2001, Порядком відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року № 964, Порядком розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах, затвердженим спільним наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв`язку України, адміністрацією державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони України, Служби безпеки України від 16 липня 2007 року N 419/831/240/605/537/219/534, ст.ст. 3, 4, 10, 11, 57-60, 209, 212-215, 218, 223, 224-226, 228 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги заступника Дніпропетровського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, який діє в інтересах держави в особі: Міністерства інфраструктури України в особі: 1.19 окремого мостового загону Державної спеціальної служби транспорту та 2.26 об"єднаного загону Державної спеціальної служби транспорту до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов"язаних з навчанням та утриманням у вищому військовому навчальному закладі у сумі 22215,90 грн., - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 на користь 26 об'єднаного загону Державної спеціальної служби транспорту (р/р № 31253201203217 в ГУДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, ЄДРПОУ 33248535, МФО 805012) фактичні витрати, пов'язані з його грошовим забезпеченням у вищому навчальному закладі, у сумі 8649,31 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 на користь 19 окремого мостового загону Державної спеціальної служби транспорту (р/р № 31251201203468 в ГУДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, ЄДРПОУ 33248509, МФО 805012) фактичні витрати, пов'язані з його продовольчим забезпеченням у вищому навчальному закладі, у сумі 11416,20 грн., речовим забезпеченням у сумі 2097,16 грн. та медичним забезпеченням у сумі 53,23 грн., а всього: 13566,59 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 на користь держави судовий збір у сумі 243,60грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яка має бути подана не пізніше 10 (десяти) днів з дня отримання ним копії заочного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення , а особи , які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Галян С. В.