Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2009 р. Справа № 2а-17631/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Лозовського О.А..,
при секретарі судового засідання Чміль І.В.,
з участю представника позивача Михалко Н.О.,
представника відповідача Овсієнко С.А.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Державної податкової адміністрації у Волинській області до Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова адміністрація у Волинській області звернулась з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки по взаємовідносинах з контрагентами ТзОВ «Захід –Груп» та ВКП «Українська нафтогазова компанія» з окремих питань фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2008 року по 01.10.2008 року.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що на підставі направлення № 042/23-00372641 від 04.11.2008 року та наказу від 04.11.2008 року за №124, виданого ДПІ у Горохівському районі щодо проведення позапланової виїзної документальної перевірки «ВАТ Горохівський цукровий завод» з питань дотримання податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2008 року по 01.08.2008 року працівниками податкової служби був здійснений виїзд за фактичною адресою відповідача з метою проведення позапланової перевірки в рамках проведення підрозділами ГВПМ Луцької ОДПІ оперативно-розшукової справи відносно службових осіб підприємства. Керівник підприємства ознайомившись з наказом та направленням на проведення перевірки відмовився надати необхідні документи для перевірки, а також посадових осіб податкової служби не було допущено до її проведення. На підставі п.3 п. 5 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» керівнику відповідача було надіслано запит від 01.12.2008 року №5445/23-012 з приводу надання пояснення щодо повноти нарахування валових доходів та відображення їх в декларації з податку на прибуток за три квартали 2008 року по взаємовідносинах із ТзОВ «Захід – Груп» та ВКП «Українська нафтогазова компанія», а також надати належним чином завірені копії підтверджених документів: угод, накладних, товарно-транспортних накладних, податкових накладних, товарно-транспортних накладних на прихід товару, актів виконаних робіт, банківських виписок, актів прийому-передачі цінних паперів та інших документів, що засвідчують факт проведення операцій із вищевказаними контрагентами за період з 01.01.2008 року по 01.10.2008 року, який вручено 09.12.2008 року. На даний час відповіді не отримано. Відповідно до п.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та у зв’язку з ненаданням пояснень та документальних підтверджень на письмовий запит ДПІ у Горохівському районі Волинської області 21.01.2009 року на підставі наказу ДПА у Волинській області за № 11 та направлення від 21.01.2009 року за №000001, працівниками податкової служби було проведено виїзд за фактичною адресою відповідача з метою проведення позапланової виїзної документальної перевірки на підставі п.5 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». До вказаної перевірки не було допущено посадових осіб податкової служби, про що складено відповідний акт. Таким чином, вважають, що в зв’язку з недопущенням посадових осіб податкової служби до проведення позапланової перевірки є всі підстави для проведення такої перевірки, передбачені ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». В ході розгляду даної справи було уточнено позовні вимоги. Позивач просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ВАТ «Горохівський цукровий завод» по взаємовідносинах з контрагентами ТзОВ «Захід – Груп» та ВКП «Українська нафтогазова компанія» за період з 01.01.2008 року по 01.10.2008 року.
Представник позивача Михалко Н.О. позов підтримала з підстав викладених в позовній заяві. Суду пояснила, що відповідач з метою ухилитися від сплати податків при відображенні в податковому обліку операцій з постачальниками ТзОВ «Захід – Груп» та ВКП «Українська нафтогазова компанія» не надавав документів, не зважаючи на неодноразові письмові запити, які б підтвердили факт придбання цукру згідно договорів купівлі-продажу відповідно, а також здійснення розрахунків за придбаний товар. Тому підставою для проведення позапланової виїзної перевірки вважає п.5 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Просить позов задовольнити.
Представник відповідача Овсієнко С.А. позову не визнав, суду пояснив, що дії відповідача щодо не допуску працівників ДПА до проведення позапланової перевірки 4 та 5 листопада 2008 року є правомірними. Запити за № 22-121/10/26-3 від 11.11.2008 року та від 01.12.2008 року № 5445/23-012 вважає, такими, що не відповідають чинному законодавству, оскільки право вимагати надання завірених копій документів працівникам позивача не надано. Відповіді на вказані запити відповідачем надсилались. Посилається на те, що позивачем проводились виїзна позапланова перевірка згідно наказу ДПІ у Горохівському районі № 86 від 27.06.2008 року з 17.06.2008 року по 15.07.2008 року та згідно наказу № 98 від 04.08.2008 року з 08.07.2008 року по 18.08.2008 року проводилась виїзна планова перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 31.03.2008 року про що складено акт. Зазначені у позові та запитах від 11.11.2008 року та від 01.12.2008 року питання у довідці та акті відображені. Висновки, викладені в акті про недопуск № 1/23 від 21.09.2009 року вважає надуманими, оскільки прибувши на підприємство відповідача та не заставши голову правління працівники позивача залишили його територію і в подальшому для перевірки не прибували. Крім того, даний акт був складений без залучення понятих. Разом з тим, представник відповідача повідомив, що згідно повідомлення №003/23 від 01.06.2009 року ДПІ у Горохівському районі Волинської області з 11.06.2009 року по 09.07.2009 року на ВАТ «Горохівський цукровий завод» буде проводитися виїзна планова документальна перевірка з питань дотримання податкового та валютного законодавства, а тому проведення позапланової виїзної перевірки утруднить роботу підприємства. Просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що на підставі направлення № 042/23-00372641 від 04.11.2008 року та наказу від 04.11.2008 року за № 124, виданого ДПІ у Горохівському районі щодо проведення позапланової виїзної документальної перевірки ВАТ «Горохівський цукровий завод» з питань дотримання податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2008 року по 01.08.2008 року працівниками податкової служби був здійснений виїзд за фактичною адресою відповідача з метою проведення позапланової перевірки в рамках проведення підрозділами ГВПМ Луцької ОДПІ оперативно-розшукової справи відносно службових осіб підприємства. Керівник підприємства ознайомившись з наказом та направленням на проведення перевірки відмовився надати необхідні документи для перевірки, а також посадових осіб податкової служби не було допущено до її проведення.
Суд приймає до уваги доводи позивача про правомірність його дій щодо недопуску представників відповідача до проведення такої перевірки на підставі п.7 ч.6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно пункту 7 частини 6 статті 111 Закону України № 509-XII від 04.12.1990 року "Про державну податкову службу в Україні" позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин - стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків.
Відповідно до ст. 9 Закону України № 2135-XII від 18.02.1992 року "Про оперативно-розшукову діяльність" (далі Закон № 2135-XII) у кожному випадку наявності підстав для проведення оперативно-розшукової діяльності заводиться оперативно-розшукова справа. Постанова про заведення такої справи підлягає затвердженню начальником органу внутрішніх справ, служби безпеки, Державної прикордонної служби України, охорони вищих посадових осіб, оперативного підрозділу податкової міліції, органу, установи виконання покарань, розвідувального органу Міністерства оборони України або його уповноваженим заступником.
Частиною13 статті 9 Закону України № 2135-XII визначено, що не підлягають передачі і розголошенню результати оперативно-розшукової діяльності, які відповідно до законодавства України становлять державну таємницю, а також відомості, що стосуються особистого життя, честі, гідності людини. За передачу і розголошення цих відомостей працівники оперативних підрозділів, а також особи, яким ці відомості були довірені при здійсненні оперативно-розшукової діяльності чи стали відомі по службі або роботі, підлягають відповідальності згідно з чинним законодавством, крім випадків розголошення інформації про незаконні дії, що порушують права людини.
На думку суду постанова про заведення оперативно-розшукової справи не є результатом оперативно-розшукової діяльності і на неї не розповсюджується заборона на розголошення самого факту її наявності.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В даному випадку суд вважає, що ДПА у Волинській області повинна була довести наявність оперативно-розшукової справи № 030/08 від 04.04.2008 року стосовно посадових осіб ВАТ «Горохівський цукровий завод», а саме постанови про заведення такої справи, затвердженої начальником відповідного органу.
Судом встановлено, що на підставі п.3 та п. 5 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» керівнику відповідача було надіслано запит від 01.12.2008 року № 5445/23-012 з приводу надання пояснення щодо повноти нарахування валових доходів та відображення їх в декларації з податку на прибуток за три квартали 2008 року по взаємовідносинах із ТзОВ «Захід – Груп» та ВКП «Українська нафтогазова компанія», а також надати належним чином завірених копій підтверджених документів: угод, накладних, товарно-транспортних накладних, податкових накладних, товарно-транспортних накладних на прихід товару, актів виконаних робіт, банківських виписок, актів прийому-передачі цінних паперів та інших документів, що засвідчують факт проведення операцій із вищевказаними контрагентами за період з 01.01.2008 року по 01.10.2008 року, який вручено 09.12.2008 року. Проте, відповіді на зазначений запит до позивача не надходило.
Відповідно до п.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та у зв’язку з ненаданням пояснень та документальних підтверджень на письмовий запит ДПІ у Горохівському районі Волинської області 21.01.2009 року на підставі наказу ДПА у Волинській області за № 11 та направлення від 21.01.2009 року за № 000001, працівниками податкової служби було проведено виїзд за фактичною адресою відповідача з метою проведення позапланової виїзної документальної перевірки на підставі п.5 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». До вказаної перевірки не було допущено посадових осіб податкової служби, про що складено відповідний акт.
Представником відповідача в судове засідання була представлена відповідь за вих.. № 449 від 11.12.2008 року на запит позивача № 5445/23-012 від 01.12.2008 року. Однак відповідачем не доведено, що дана відповідь була направлена позивачу та отримана ним, що підтверджується копіями журналу вхідної кореспонденції в ДПІ у Горохівському районі.
Відповідно до п.5 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, а саме у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до вимог ч. 8 стаття 111 Закону України № 509-XII від 04.12.1990 року "Про державну податкову службу в Україні" позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
Під час розгляду справи позивачем було уточнено позовні вимоги відповідно до яких просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ВАТ «Горохівський цукровий завод» по взаємовідносинах з контрагентами ТзОВ «Захід – Груп» та ВКП «Українська нафтогазова компанія» за період з 01.01.2008 року по 01.10.2008 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в зв’язку з недопущенням посадових осіб відповідача до проведення позапланової виїзної перевірки є всі підстави для проведення такої перевірки, передбачені п.5 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України „Про державну податкову службу в Україні ”, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» по взаємовідносинах з контрагентами ТзОВ «Захід – Груп» та ВКП «Українська нафтогазова компанія» за період з 01.01.2008 року по 01.10.2008 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі, тобто з 15 червня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А.Лозовський