Постанова № 3905866, 26.02.2009, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2009
Номер справи
2-а-2877/08
Номер документу
3905866
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2009 р.                     Справа № 2-а-2877/08

Волинський окружний адміністративний суд:

в складі: головуючого-судді Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Чміль І.В.,

з участю прокурора Рибака А.І.

представника позивача Дяченко С.І.,

у участю представника відповідача Лазарева А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Луцького району в інтересах держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Термінал» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Луцького району в інтересах держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Термінал» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Дана позовна заява мотивована тим, що проведеною перевіркою встановлено, що відповідно до ст.19 ч.1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій у тому числі підприємств, організацій громадських інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб – у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч.2 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Частина 5 ст.19 вищевказаного Закону визначає виконання нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті – працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, установою, організацією у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Згідно статті 20 вищевказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 Закону, щороку до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, згідно Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями які використовують найману працю, суми адміністративно – господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджених Постановою КМ України від 31.01.2007 року № 70, сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно – господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і незайняте ним.

Встановлено, що ТзОВ «Термінал» подано 29.02.2008 року до Фонду звіт форми 10ПІ за 2007 рік, в якому роботодавцем зазначено, що кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вищезазначених нормативних актів становить 0 осіб.

          Як вбачається із звіту, на підприємстві не працювала особа із статусом інваліда.

Відповідно до Інструкції зі статистики чисельності працівників від 28.09.2005 року № 286 середньооблікова чисельність інвалідів у відповідача в 2007 році становила 0 осіб, що, відповідно до ст.19 Закону тягне за собою сплату адміністративно – господарських санкцій.

          За таких умов роботодавцем не забезпечено нормативу робочих місць в кількості 1 особи.

Згідно рядка 01 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, поданого відповідачем до Фонду, середньооблікова чисельність працюючих за 2007 рік у відповідача фактично складала 15 чоловік, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність складає 0 (нуль) чоловік.

Розмір середньомісячної заробітної плати на підприємстві – відповідача в 2007 році складав: 177200 грн.(фонд оплати праці згідно рядка 04 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік); 15 чоловік (середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу згідно рядка 01 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік) становить 11813,33 грн.

Сума адміністративно-господарських санкцій за одного не працевлаштованого в 2007 році інваліда, відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» складає: 1 (робоче місце не зайняте інвалідами) * 11813,33 грн. (середньорічна заробітна плата на підприємстві – відповідача), що становить 11813,33 грн. 23.09.2008 року підприємство сплатило 2000 грн., отже сума заборгованості становить 9813,33 грн.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені в розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Відповідно до розрахунку станом на 23.12.2008 року сума пені склала 1119,16 грн.

Сума санкцій становить 9813 грн. 33 коп., пені – 1119 грн. 16 коп., яка роботодавцем в добровільному порядку не сплачена.

Сплата вказаних сум здійснюється до державного бюджету.

          Просить стягнути із відповідача адміністративно-господарські санкції в сумі 9813 грн. 33 коп. та пеню в сумі 1119 грн. 16 коп., а всього 10932 грн. 49 коп.

          В судовому засіданні представник позивача Рибак А.І. позов підтримав із підстав у ньому викладених та просить його задовольнити.

          Представник позивача Дяченко С.І. позов підтримала із підстав у ньому викладених та просить його задовольнити.

          Представник відповідача Лазарев А.С. позов визнав повністю. Суду пояснив, що в зв’язку із скрутним матеріальним становищем підприємства, суму штрафу відповідачем погашено частково, а саме: 23.09.2009 року сплачено на рахунок Фонду соціального захисту інвалідів 2000 гривень. В подальшому підприємством буде вжито всіх заходів щодо погашення вказаної суми боргу.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши письмові докази по справі вважає, що адміністративний позов слід задовольнити повністю із наступних підстав.

Відповідно до ст.17 ч.1 п.4 компетенція адміністративних суддів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.

Згідно із ч 1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків, середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб – у кількості одного робочого місця.

Як вбачається із ст.20 вказаного Закону, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно – господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне місце.

Із звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік від 29.02.2008 року вбачається , що кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» код рядка 03 на підприємстві становить 1 особа.

Судом встановлено, що в штаті ТзОВ «Термінал»у 2007 році особа із статусом інваліда не працювала. Дана обставина підтверджена в судовому засіданні представником відповідача.

Виходячи із положень Інструкції зі статистики чисельності працівників від 28.09.2005 року № 286 середньооблікова чисельність інвалідів у відповідача в 2007 році становила 0 осіб.

Таким чином, суд вважає, що підприємством не виконано вимоги положення ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» і відповідно до ст. 20 цього ж Закону відповідач повинен сплатити адміністративно – господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів.

Вказане порушення сталося з вини підприємства, могло бути ним усунуте в ході року за який подався звіт, чого зроблено не було, і між діями підприємства та наслідками які настали є прямий причинний зв'язок.

Відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій станом на 23.12.2008 року, сума цих санкцій становить 9813,33 гривень та пені в розмірі 1119,16 гривень, а всього сума становить 10932,49 гривень.

Тому суд вважає, що з підприємства слід стягнути адміністративно – господарські санкції та пеню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 160 ч. 3, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

          Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Термінал» в дохід державного бюджету (Держбюджет Луцького району, 50070000, номер рахунку 31211230700208, ідентифікаційний код 21740391, банк ГУДКУ у Волинській області МФО 803014) адміністративно – господарські санкції в сумі 9813 (дев’ять тисяч вісімсот тринадцять) гривень 33 копійки за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році та пеню в розмірі 1119 (одна тисяча сто дев’ятнадцять) гривень 16 копійок, а всього 10932 (десять тисяч дев’ятсот тридцять дві) гривні 49 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, тобто з 03 березня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий Лозовський О.А.