ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
04 червня 2014 рокум. Ужгород№ 807/969/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Скраль Т.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Національного природного парку "Синевир" про тимчасову заборону виконання робіт , -
В С Т А Н О В И В:
Державна екологічна інспекція у Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Національного природного парку "Синевир", якою просить тимчасово заборонити (зупинити) виконання робіт Національного природного парку "Синевир" (юридична адреса: Закарпатська область, Міжгірський район, с. Синевир, ур. Остріки, 1626) щодо трелювання та вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 28 виділі 14 на площі 3,4 га Синевирсько-Полянського ПОНДВ НПП "Синевир".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем - Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства НПП "Синевир". Актом перевірки від 21.03.2014 року встановлено, що відповідачем - Національним природничим парком "Синевир" проводиться суцільна санітарна рубка у кварталі 28 виділ 14 Синевирсько-Полянського ПОНДВ. Трелювання та вивезення деревини здійснюється через русло потоку "Розтока-Ведмежий", що є порушенням ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 19 Лісового кодексу України та ст. 80 Водного кодексу України.
Ухвалою суду від 29 квітня 2014 року прийнято рішення про проведення розгляду справи в порядку скороченого провадження у відповідності до ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України. Дану ухвалу було надіслано відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
15 травня 2014 року до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшло повідомлення про вручення відповідачу 10.05.2014 року поштового відправлення (ухвалу про відкриття скороченого провадження).
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі в порядку ч. 4 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України на підставі наявних у справі доказів.
Згідно до ч. 3 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач у десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцем знаходження відповідача.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справи щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням у випадках, передбачених законом, розглядаються в порядку скороченого провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що у період з 18 по 21 березня 2014 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області, згідно направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 17 березня 2014 року № 774/14 було проведено позапланову перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Національного природного парку "Синевир", про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно- заповідного фонду від 21.03.2014 року.
21 березня 2014 року за Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду, встановлено суцільну санітарну рубку у кварталі 28 виділ 14 Синевирсько-Полянського ПОНДВ. Трелювання та вивезення деревини здійснюється через русло потоку "Розтока-Ведмежий", що є порушенням ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 19 Лісового кодексу України та ст. 80 Водного кодексу України.
26 березня 2014 року головний державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області Рішко Сергій Васильович на підставі акту позапланової перевірки виніс Рішення № 8 про тимчасову заборону (зупинення) трелювання та вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 28 виділі на площі 3,4 га Синевирського Полянського ПОНДВ НПП "Синевир".
За вказаним рішенням встановлено, що Національний природний парк "Синевир", код ЄДРПОУ 05384614, здійснює трелювання та вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки через русло потоку "Розтока-Ведмежий" що є порушенням ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 80 Водного кодексу України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 80 Водного кодексу України, ст. 19 Лісового кодексу України, ст. 9 Закону України "Про тваринний світ" та тимчасово заборонено (зупинено) трелювання та вивезення деревини з даної лісосіки, а рішення направлено до адміністративного суду з позовом, щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування.
Відповідно до ст. 5 "Про охорону навколишнього природного середовища", державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.
Статтею 19 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які являються основними лісокористувачами повинні дотримуватись обов'язків, а саме: - забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; - дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; - вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; - вести первинний облік лісів; - дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; - забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угрупувань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.
Пунктом 2 статті 80 Водного кодексу України заборонено руйнувати русла малих пересихаючих річок, струмки та водотоки.
Відповідно до статті 1 Закону України від 05.04.2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, Державна екологічна інспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до пункту 4 Положення, Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, а також законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
Відповідно до пункту 7 Положення, Державна екологічна інспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
У відповідності до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що в матеріалах справи достатньо належних та допустимих доказів, які свідчать про допущення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, заперечень на адміністративний позов не подав, а відтак позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Закарпатській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 12 ст. 1832 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п. 5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
За вимогами ч. 13 ст. 183-2 КАС заява про скасування заходів реагування підлягає розглядові та вирішенню суддею одноособово з повідомленням осіб, які беруть участь у справі, протягом п'яти днів з дня її отримання судом. За результатами розгляду заяви суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яка не підлягає оскарженню. Відмова у задоволенні заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду з заявою про скасування заходів реагування.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 158, 160, 163, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Національного природного парку "Синевир" про тимчасову заборону виконання робіт - задовольнити.
Тимчасово заборонити (зупинити) виконання робіт Національному природному парку "Синевир" (юридична адреса: Закарпатська область, Міжгірський район, с. Синевир, будинок № 1626 ( ур. Остріки)), щодо трелювання та вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 28 виділі 14 на площі 3,4 га Синевирсько-Полянського ПОНДВ НПП "Синевир".
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі обчислюється з моменту отримання копії постанови.. У разі оскарження постанови в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
СуддяТ.В. Скраль