МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" квітня 2014 р. Справа № 370/554/14-а
Суддя Макарівського районного суду Київської області Косенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області (далі - позивач) звернулося із позовом до ОСОБА_1, (далі - відповідач) в якому просило стягнути із останньої 6087,19 грн., виплачених надміру у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям.
В обґрунтування вимог позивач вказав, що відповідачем було навмисно приховано інформацію від управління соціального захисту населення Макарівської РДА про перебування її дитини на повному державному утриманні та в результаті чого сума надміру виплачених коштів склала 6434,89 грн.
Згідно письмової заяви представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, причини неявки суду не повідомила, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
На підставі заяви від 25 січня 2013 року та інших необхідних документів відповідачка продовжила отримувала допомогу по досягненню за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Так, відповідно до ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII допомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей віком до 18 років надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
На підставі вищевикладеного відповідачка отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям (далі-допомога): з 01.05.2013 року по 31.05.2013 року - 961,27 грн., з 01.06.2013 року по 24.06.2013 року 769,02 грн.; допомога на дітей одиноким матерям з 01.05.2013 року 715,80 грн. щомісяця; з 01.07.2013 року по 30.11.2013 року - 654,60 грн. щомісячно.
Згідно ст.18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання. Відповідно до п. 23 «Порядку призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі влаштування дитини на повне державне утримання.
В ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811 -XII говориться, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідачка була повідомлена, що під час отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям зобов'язана повідомити управління соціального захисту населення Макарівської РДА про влаштування дитини на повне державне утримання, що підтверджується її підписами у заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидії та пільг.
27 грудня 2013 року КЗ МЦ «Промінь надії» повідомлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (діти відповідачки)перебувають в цьому закладі на повному державному утриманні з квітня 2013 року.
Крім того допомога не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні (п. 33 «Порядку призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751). А також для призначення допомоги подається до управління соціального захисту населення довідка про проживання дитини з матір'ю.
Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини (п. 46 «Порядку призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751).
Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям припиняється в разі тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставин за рішенням органу, який призначив допомогу (п. 23 та п. 36 «Порядку призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751).
27 грудня 2013 року за виявленими обставинами здійснено виведення на правильний розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям, яку отримувала відповідачка відповідно до рішення позивача та зроблено розрахунок обсягу надміру виплачених коштів допомоги.
Таким чином, відповідачка приховала інформацію від управління соціального захисту населення Макарівської РДА про перебування її дитини на повному державному утриманні та в результаті чого сума надміру виплачених коштів склала 6434,89 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
12 лютого 2014 року відповідачка написала заяву про утримання частини допомоги, але значно менше ніж її борг, таким чином на момент подачі позовної заяви з неї було утримано 347 грн. 70 коп. по допомозі на дітей одиноким матерям.
Строк звернення до суду за захистом прав та інтересів, встановлений ст. 99 КАС України не є пропущеним, так як позивачу стало відомо про порушення прав та інтересів лише в грудні 2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 9, 17, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (індефікаційний номер - НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області 6087,19 грн. (шість тисяч вісімдесят сім гривень 19 копійок), виплачених надміру у вигляді у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави (отримувач коштів - Макарівський районний суд, код отримувача за ЄДРПОУ 38007165, банк отримувача ГУ ДКСУ в Київській області, МФО 821018, р/р 31214206700385) 121,80 грн., судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд, що її ухвалив, протягом 10 днів з моменту її проголошення, а особами, що не були присутні при її проголошенні - з моменту отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили по закінченню строку на її оскарження, у разі, якщо не подано апеляційну скаргу. В інакшому випадку - після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий А.В. Косенко