ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2014 року м.Львів № 813/3188/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Сподарик Наталії Іванівни розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» про застосування заходів реагування,
встановив:
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме: - заборонити ведення гірничих робіт по видобутку вугілля в лаві №121 пласта пласта n7H ВП «Шахта «Степова» до усунення порушень та отримання рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що під час проведення перевірки Відокремленого підрозділу «Шахта Степова» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт по транспортуванню обладнання, матеріалів та гірничої маси по лаві №121, 121-му та 117 розвідувальному штреку пласта n7H «Сокальський» ВП «Шахта Степова» ДП «Львіввугілля» виявлено порушення вимог законодавства, про що складено акт № 07-02-08/45 від 15.04.2014 року та попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва): заборонити ведення гірничих робіт по видобутку вугілля в лаві №121 пласта n7H ВП «Шахта «Степова».
Враховуючи вищезазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» є передбачені Законом підстави для зупинення видобутку вугілля в лаві №121 пласта n7H, в порядку ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнягляду України.
На підставі пункту 5 частини 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) 28 квітня 2014 року суд постановив ухвалу про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі за позовом ДП «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова», копію якої разом з копіями позовної заяви та доданих до неї документів надіслано відповідачу відповідно до ст. 38 КАС України електронною поштою (факсимільним повідомленням). 30.04.2014 року секретарем судового засідання складена довідка, яка приєднана до матеріалів справи та є достатнім доказом належності повідомлення суб'єкта владних повноважень (особи, яка бере участь у справі) про дату, час і місце судового розгляду.
Заперечень проти позову чи клопотань процесуального характеру від відповідача у встановлений ухвалою суду строк в канцелярію суду не надійшло. За таких обставин суд, на підставі частин 4, 5 ст. 182-2 КАС України, розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Відокремлений підрозділ «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» зареєстроване як юридична особа з присвоєнням ідентифікаційного коду 26360457.
Відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.03.2014 року №264, повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів від 18.03.2014 року №539/07-02 у присутності уповноважених осіб відповідача - в.о. начальника дільниці №2 ВП «Шахта «Степова» Федишина Володимира Богдановича головним державним гірничотехнічним інспектором Західної МДІН у ВП Яковлем Олександром Сергійовичем у період з 15.04.2014 року з 08:00 год. по 15.04.2014 року до 17:00 год. проведено планову перевірку дотримання правил безпеки при транспортуванні вугільної маси по лаві №121, 121-му розвідувальному штреку.
За наслідками проведеної перевірки складено акт від 15.04.2014 року №07-02-08/45 (далі - акт перевірки), в якому перелічено виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці ї безпеки, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
- гірнича виробка 117-й розвідувальний штрек на пікеті (далі - ПК) - утримується не відповідно до вимог технологічної проектної документації (далі - ТПД), наявне нависання породи і відсутнє затягування покрівлі виробки, що є порушенням п.1 гл.З розд.У «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10 (затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010р. за №62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.04.2010р. за №398/17693) (далі - «Правила безпеки у ВШ»), що може призвести до зменшення несучої здатності аркового кріплення, обрушення породи та блокування і загибелі людей під нею;
- допущена експлуатація металевого рамного податливого кріплення 117-го розвідувального штреку на ПК-8 без верхньої міжрамної стяжки, що є порушенням п.5 гл.З розд.У «Правил безпеки у ВШ», що може призвести до зменшення несучої здатності рам аркового кріплення, обрушення породи та блокування і загибелі людей під нею;
- допущена експлуатація металевого рамного податливого кріплення 121-го розвідувального штреку на ПК-9 без верхньої міжрамної стяжки, що є порушенням п.5 гл.З розд.У «Правил безпеки у ВШ», що може призвести до зменшення несучої здатності рам аркового кріплення, обрушення породи та блокування і загибелі людей під нею;
- допущена експлуатація дерев'яного рамного кріплення 121-го розвідувального штреку на ПК-13 не відповідно до вимог ТПД, а саме встановлено під брус 2 стояка (по паспорту має встановлюватись 3 стояка), що є порушенням п.1 гл.З розд.У «Правил безпеки у ВШ», що може привести до зменшення несучої здатності кріплення обрушення породи та блокування і загибелі людей;
- поперечний переріз гірничої виробки 121-го розвідувального штреку ПК-19+5 на сполуці з лавою №121 не відповідає типовим перерізам в частині відсутності мінімального розміру для проходу працівників (відсутній запасний вихід із лави), що є порушенням п.9 гл.З розд.У, п.1 гл.2 розд.У «Правил безпеки у ВШ», що при виникненні аварійної ситуації в гірничих виробках (лава №121, 121 розвідувальний штрек) унеможливлює безпечний вихід працівників на поверхню і може призвести до загибелі людей;
- допущена експлуатація 121-го конвеєрного штреку на ПК11, ПК-12, стан якого не відповідає вимогам пиловибухозахисту (наявні відкладення незв'язаного пилу), що є порушенням п.20 гл.7 розд.УІ «Правил безпеки у ВШ», що може призвести до вибуху вугільного пилу та травмуванню і загибелі людей;
- допущено використання протипожежного трубопроводу прокладеного по 117-му розвідувальному штреку не за призначенням (відкачування води), що є порушенням п.7 гл.З розд.ІХ «Правил безпеки у ВШ». У випадку виникнення пожежі буде не можливо використовувати протипожежний трубопровід для гасіння пожежі в будь якому місці гірничої виробки і може призвести до травмування і загибелі людей.
Оскільки господарська діяльність підприємства повязана із порушенням вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при транспортуванні вугільної маси по лаві №121, 121-му розвідувальному штреку, територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на ВП «Шахта «Степова», у порядку ст. 182-2 КАС України звернулася з даним позовом до суду.
При вирішенні даного спору суд керувався наступними нормами законодавства:
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області керується Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області, затвердженого наказ «Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 р. № 186-к (далі - Положення ).
До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п.4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п. 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Внаслідок проведеної у квітні 2014 року планової перевірки ВП «Шахта «Степова», позивачем виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці , які створюють загрозу життю працюючих, при виконанні робіт по транспортуванню обладнання, матеріалів та гірничої маси по лаві №121, 121 -му та 117 -му розвідувальному штреку пласта n7H ВП «Шахта «Степова». Відповідач зазначених обставин не заперечив, будь-яких пояснень з приводу даного позову також не подав.
Зважаючи на наведені вище обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України є обґрунтованими, документально підтвердженими, тому даний позов слід задовольнити повністю.
На підставі ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у виді судового збору.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати до Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» (80054, с.Глухів, Сокальський район, Львівська область, ЄДРПОУ 26360457) заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити Відокремленому підрозділу «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» ведення гірничих робіт по видобутку вугілля в лаві №121 пласта n7H ВП «Шахта «Степова» до усунення порушень в повному обсязі та отримання в установленому порядку рішення на відновлення роботи.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Територіального управління Держгімпромнагляду у Львівській області (код ЄДРПОУ 38008247) судовий збір в розмірі 73 (сімдесять три)грн. 08 коп..
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сподарик Н.І.