Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2014 року Справа № П/811/1183/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом: Смолінської селищної ради Маловисківського району Кіровоградської області
до відповідача: Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
Управління Міністерства Внутрішніх справ України в Кіровоградській області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
ОСОБА_1
про визнання незаконним та скасування пункту листа-вимоги,
Смолінська селищна рада Маловисківського району звернулась з позовом, в подальшому уточненим, до Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області, про визнання незаконним та скасування пункту 2 листа-вимоги від 19.12.2013 року №06-15/1772.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що ні наказ МВС від 31.12.2007 р. №499, ні затверджена ним інструкція, ні Постанові КМУ від 09.03.2006 р. №268, на порушення яких посилається відповідач не стосуються виплати грошової допомоги при звільненні зі служби ОВС, а тому посилання перевіряючих осіб на їх порушення є безпідставним. Більш того, факт правомірності виплати одноразової грошової допомоги при звільненні доводить і рішення Смолінської селищної ради від 19.08.2011 р. №158.
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі з огляду на те, що в ході ревізії встановлено безпідставне здійснення Смолінською селищною радою видатків на виплату грошової допомоги особі, яка звільнилася з військової служби, що, на думку відповідача, призвело до збитків місцевого бюджету на загальну суму 38 917,98 грн.
ОСОБА_1, третя особа, на користь якої здійснено виплату грошової допомоги, посилався на правомірність таких видатків.
На підставі ухвали від 30.05.2014 р. розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ст.122 КАС України.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши в попередніх судових засіданнях пояснення учасників судового процесу, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч.1, 2 ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 року №2939-XII (далі - Закон №2939-XII) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №2939-XII, інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Новоукраїнською міжрайонною державною фінансовою інспекцією, відповідно до п.7.3.6.1 Плану роботи Держфінінспекції в Кіровоградській області на ІІІ квартал 2013 року, в період з 23.09.2013 р. по 15.11.2013 р. проведено ревізію фінансово-господарської діяльності та селищного бюджету Смолінської селищної ради за період з 01.01.2011 р. по 31.08.2013 р., за результатами якої складено акт №06-10/71 від 21.11.2013 р. (а.с.17-24).
19 грудня 2013 року Новоукраїнською міжрайонною державною фінансовою інспекцією винесено лист-вимогу №06-15/1772 про усунення порушень та недоліків, згідно з якою відповідач, зокрема, вимагає від позивача вжиття заходів щодо стягнення зайво виплаченої Смолінському селищному голові одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в органах МВС в сумі 38 917,98 грн. в добровільному порядку, в разі відмови - провести претензійно-позовну роботу щодо її повернення, в іншому випадку - стягнути з осіб, винних у безпідставній виплаті заподіяну шкоду, встановлену ст.130-136 КЗпП України (а.с.25).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на службі в органах внутрішніх справ з 18.07.1994 року (а.с.97).
20 січня 2009 року наказом УМВС України в Кіровоградській області №18 ОСОБА_1 був звільнений з посади та прикомандирований до Смолінської селищної ради Маловисківського району Кіровоградської області із залишенням в кадрах МВС України з 14.01.2009 року (а.с.45).
30 вересня 2010 року наказом УМВС України в Кіровоградській області №477 ОСОБА_1 був звільнений з органів МВС у відставку (із зняттям з військового обліку) за п.65 "б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМУ від 29 липня 1991 р. №114. Вислуга на день звільнення в календарному обчисленні становила 18 років 03 місяці 00 днів, у пільговому обчисленні - 22 роки 03 місяці 12 днів (а.с.44).
Згідно ч.1 ст.9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (в редакції, що діяла на день звільнення зі служби ОСОБА_1) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
У відповідності до ч.4 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (в редакції, що діяла на день звільнення зі служби ОСОБА_1) виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерством внутрішніх справ України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерством транспорту та зв'язку України, Державною податковою адміністрацією України, Державним департаментом України з питань виконання покарань, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.
Судом встановлено, що 07 лютого 2011 року ОСОБА_1 звернувся до начальника ВФЗБО УМВС України в Кіровоградській області з заявою про виплату вихідної допомоги в порядку ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (а.с.7).
Листом від 21.02.2011 року ОСОБА_1 ВФЗБО УМВС України в Кіровоградській області у виплаті грошової допомоги відмовлено (а.с.8).
У січні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до УМВС України в Кіровоградській області за роз'ясненням щодо виплати грошової допомоги на що отримав відповідь про те, що така грошова допомога в даному випадку виплачується за рахунок коштів Смолінської селищної ради. Дана позиція мотивована ч.5 ст.9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (а.с.10).
Судом встановлено, що відповідно до даних особової картки ОСОБА_1, яка знаходиться в Маловисківському районному відділу УМВС в Кіровоградській області, за період з 14.01.2009 р. по 30.09.2010 р. вихідна допомога при звільненні не нараховувалась та не виплачувалась (а.с.104-137).
Відповідно до ч.5 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (в редакції, що діяла на день звільнення зі служби ОСОБА_1) особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
Тобто особам старшого начальницького складу органів внутрішніх справ, які були призначені (обрані) в органи місцевого самоврядування із залишенням на службі, та які в подальшому із неї звільнені (звільнені в період роботи на посаді в органі місцевого самоврядування), виплата одноразової грошової допомоги за рахунок коштів органу (в даному випадку органу місцевого самоврядування), у якому вони працювали.
Судом встановлено, що рішенням Смолінської селищної ради шостого скликання Маловисківського району Кіровоградської області від 19 серпня 2011 року №158 внесено зміни до селищного плану асигнувань загального та спеціального фонду бюджету та нараховано у вересні 2011 році вихідну допомогу в сумі 38 917,98 грн. ОСОБА_1, що відповідає ч.5 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (а.с.162, 164).
Представником позивача повідомлено суду, що після перевиконання бюджету за шість місяців рішенням сесії здійснено уточнення бюджету де передбачено цю виплату.
В судовому засіданні представники відповідача посилалися на порушення позивачем наказу МФУ та ДКУ від 25.11.2008 р. №495 «Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету", та стверджували про неможливість проведення виплати грошової допомоги по КЕКВ 1111 "Заробітна плата", так як відповідно до п.6 наказу МВС України від 31.12.2007 року №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ" такі видатки повинні здійснюватись, на думку відповідача, за КЕКВ 1112 "Грошове утримання військовослужбовців".
У відповідності до п.6 наказу МВС України від 31.12.2007 року №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ", видатки, пов'язані з набранням чинності цього наказу, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання Міністерства внутрішніх справ України.
Натомість, відповідно до преамбули, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Окрім того, згідно п.п.1.1.Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом МФУ та ДКУ від 25.11.2008 р. №495, категорія Код 1110 "Оплата праці працівників бюджетних установ" включає оплату праці всіх працівників бюджетних установ (організацій), військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (у тому числі відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) згідно з установленими посадовими окладами, ставками або розцінками, матеріальну допомогу, у тому числі видатки на премії та інші види заохочень чи винагород (у грошовій та/або матеріальній формі). Величина оплати праці відображається без нарахувань на фонд оплати праці, які обліковуються за кодом 1120. До цієї категорії також входить установлена законодавством одноразова грошова допомога у зв'язку з виходом на пенсію або, якщо це передбачено законодавством, у відставку.
Ця категорія включає:
1.1.1. Код 1111 "Заробітна плата"
а) заробітна плата за встановленими посадовими окладами (тарифними ставками) або розцінками всіх штатних працівників; надбавка за вислугу років; доплата за ранг, надбавки та доплати обов'язкового характеру (оплата роботи в нічний час, за науковий ступінь, за знання та використання в роботі іноземної мови тощо);
б) надбавки, що носять заохочувальний характер; премії, які виплачуються як у грошовій, так і натуральній формі;
в) матеріальна допомога, допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та в інших випадках за рішенням адміністрації установи (організації) відповідно до законодавства;
г) оплата праці працівників, які не перебувають у штаті установи (організації), за виконання робіт згідно з договорами цивільно-правового характеру, уключаючи договір підряду (за винятком суб'єктів підприємницької діяльності).
1.1.2. Код 1112 "Грошове утримання військовослужбовців"
а) грошове утримання (забезпечення) військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, у тому числі основні та додаткові види виплат;
б) відшкодування податку з доходів фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, згідно із законодавством.
Суд вважає безпідставним посилання на те, що видатки повинні проводитись за Кодом 1112 "Грошове утримання військовослужбовців", а не за Кодом 1111 "Заробітна плата", оскільки грошова допомога відповідно до законодавства нарахована за п.в п.п.1.1.1. Інструкції. Більш того, установлена законодавством одноразова грошова допомога у зв'язку з виходом у відставку виплачується по категорії 1110 "Оплата праці працівників бюджетних установ", до якої входять код 1111 та код 1112, що не тягне за собою повернення таких коштів особою, що їх отримала.
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне присудити судовий збір позивачеві в сумі 182,70 грн. з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати пункт 2 листа-вимоги Новоукраїнської міжрайонної державної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області від 19.12.2013 року №06-15/1772, винесеної відносно Смолінської селищної ради.
Присудити Смолінській селищній раді, код ЄДРПОУ 05378818, судовий збір у розмірі 182,70 грн. з Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду С.В. Дегтярьова