Постанова № 39044042, 19.05.2014, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
19.05.2014
Номер справи
296/947/12-а
Номер документу
39044042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/947/12-а

2-а/296/120/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2014 р. м.Житомир

Головуючого судді - Галасюка Р.А.

секретаря с/з - Могилевець В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про визнання протиправним Рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради та відшкодування завданих спірним рішенням збитків у сумі 94774,00 грн., суд -

Встановив:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_3, в якому просить суд визнати протиправним Рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 24.04.1997 р. за № 214 в частині передачі ОСОБА_4 у приватну власність земельну ділянку площею 0,0998 га за адресою: АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку і господарських будівель, оскільки дане рішення прийнято із порушенням норм чинного на той час земельного законодавства, а саме: ст. 65 Земельного кодексу України 1990 р., Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженого Указом президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 р. Крім того, представник позивача просить відшкодувати збитки завдані прийняттям зазначеного рішення в сумі 94774,00 грн., що підтверджується витягом ДП «Житомирський НДПІЗ» від 30.01.2014 р., оскільки ОСОБА_4 на підставі нотаріально оформленого договору купівлі-продажу від 14.11.2006 р. продав вищезгадану земельну ділянку ОСОБА_3. Позивач та його представник позов підтримали повністю із підстав зазначених у позовній заяві та доданих до неї документів.

Представник Виконавчого комітету Житомирської міської ради позов не визнав та пояснив, що спірна земельна ділянка була передана міській раді на підставі акту передачі та підлягала розподілу під індивідуальне будівництво жителям м. Житомира. Крім того, представник відповідача зазначив, що даним рішенням земельна ділянка виділялася ОСОБА_4, а не ОСОБА_3, тому відносини виникли саме між ОСОБА_4 та Виконкомом Житомирської міської ради, а не ОСОБА_3 та відповідачем.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.

Рішенням Житомирської міської ради за № 214 від 24.04.1997 р. ОСОБА_4 було передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,0998 га для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1

19.05.1997 р. ОСОБА_4 отримав державний акт на право приватної власності на землю.

14.11.2006 р. ОСОБА_3 придбав у власність у ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,0998 га для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1

Рішенням 3-ї сесії 5-го скликання Кам'янської сільської ради від 28.07.2006 р. земельна ділянка площею 0,0998 гарозташована за адресою: АДРЕСА_1 була надана ОСОБА_6 для будівництва та обслуговування житлового будинку. 08.09.2006 р. ОСОБА_6 отримала державний акт на право приватної власності на земельну ділянку за № 010620900298. 01.02.2011 р. ОСОБА_6 отримала свідоцтво про право власності на житловий будинок розташований в АДРЕСА_1

Таким чином, земельна ділянка, яка була надана рішенням Житомирської міської ради від 24.04.1997 р. за № 214 за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка, яка рішенням 3-ї сесії 5 скликання Кам'янської сільської ради від 28.07.2006 р. була надана ОСОБА_6 розташована за адресою: АДРЕСА_1 є однією і тією ж земельною ділянкою, з різною зазначеною в державних актах адміністративно-територіальною належністю.

Також судом встановлено, що рішенням 7-ї сесії 21-го скликання Кам'янської сільської ради від 05.07.1991 р. із землеволодіння колгоспу ім. Мічуріна виконкому Житомирської міської ради передано у довічне користування громадянам міста під індивідуальне житлове будівництво 49 га земель. 14.08.1991 р. на виконання рішення Кам'янської сільської ради складено акт про встановлення в натурі границь земель наданих у користування Житомирському міськвиконкому під індивідуальне будівництво.

На час передачі земельної ділянки площею 49 га виконавчому комітету Житомирської міської ради народних депутатів порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою регламентувався ЗК України 1990 р., Положенням про порядок вирішення питань адміністративно-територіального утрою Української РСР, затвердженого Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12 березня 1981 року.

Відповідно до ст. 63 ЗК України 1990 р., чинного на час вилучення земельної ділянки площею 49 га із землеволодінь колгоспу імені Мічуріна, до земель міста належать усі землі в межах міста.

Межа міста - зовнішня межа земель міста, що відокремлює їх від земель іншого призначення і визначається проектом планування та забудови міста або техніко-економічним обґрунтуванням розвитку міста.

Межа міста встановлюється і змінюється в порядку, що визначається Верховною Радою України.

Включення земельних ділянок до межі міста не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, якщо не буде проведено їх вилучення (викуп) відповідно до ст. 31 цього Кодексу.

За змістом п. 25 Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженого Указом президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 р., для розгляду питань адміністративно-територіального устрою виконавчий комітет обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів при встановленні і зміні меж міст подає в Президію Верховної Ради Української РСР: а) подання з обґрунтуванням доцільності пропозицій, що вносяться; б) довідку про територію міста, кількість населення в існуючих і нових межах, площі земель, що передаються і призначення цих земель в межах міста, а також економічну характеристику населеного пункту, що включається в межі міста або виключається з них; в) схематичну карту з пропонованими змінами.

Згідно зі ст. 65 ЗК України 1990 р. до земель населеного пункту належать усі землі, що знаходяться в межах міста, установлених для нього пункту в порядку землеустрою.

Землі сільського населеного пункту перебувають у віданні сільської ради народних депутатів.

Межі сільських населених пунктів встановлюються і змінюються районною, міською, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Радою народних депутатів.

За змістом п. 4 Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженого Указом президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 р. утворення і ліквідація сільрад, встановлення і перенесення адміністративних центрів, встановлення і зміна меж сільрад проводиться виконавчим комітетом обласної ради народних депутатів за поданням виконавчих комітетів відповідних районних, міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів.

Відповідно до ст. 22 ЗК України 1990р. право володіння або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж цієї ділянки в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує це право.

В ході судового розгляду встановлено, що Житомирська міська рада договір на розроблення проекту відведення земельної ділянки проект відведення земельної ділянки відповідно до рішення Камянської сільської ради Житомирського району від 05.07.1991 р. не замовляла державний акт на право користування земельною ділянкою не отримувала. Рішення про зміну меж м. Житомира відповідно до ст. 174 Земельного кодексу України 1990 р. Верховною Радою України не приймалося.

Таким чином, власником земельної ділянки площею 49 га до складу якої входить спірна земельна ділянка, є Камянська сільська рада Житомирського району Житомирської області, оскільки вказана земельна ділянка у встановленому законом порядку не вилучалась і не включалась до межі м. Житомира, і що Камянська сільська рад Житомирського району Житомирської області, реалізуючи свої повноваження власника землі з дотриманням земельного законодавства передача спірну земельну ділянку площею 0,10 га для будівництва житлового будинку у власність ОСОБА_6, яка 08.09.2006 р. отримала державний акт на право власності на спірну земельну ділянку.

Крім того, судом встановлено, що відповідно до витягу з технічної документації «Грошова оцінка земель населених пунктів Камянської сільської ради» Державного підприємства «Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 30.01.2014 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка надана у власність гр. ОСОБА_4 становить 94774,00 грн. (дев'яносто сім тисяч сімсот сімдесят чотири грн. 00 коп.).

Згідно із ч. 2 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями суб'єкта владних повноважень розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.

Таким чином, шкода завдана ОСОБА_3 неправомірним рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради № 214 від 24.04.1997 р. підлягає відшкодуванню в повному обсязі у розмірі 94774,00 грн.

Керуючись ст.ст. 152-158 ЗК України, Земельним кодексом України 1990 р., ст. 8,9,11,17, ч. 2 ст. 21,71,161,162,183-2, 256 КАС України, Положенням про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, суд

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити в повному обсязі.

Визнати рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради № 214 від 24.04.1997 р. в частині виділення земельної ділянки ОСОБА_4 протиправним.

Зобов'язати Виконавчий комітет Житомирської міської ради відшкодувати збитки завдані ОСОБА_3 протиправним рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради № 214 від 24.04.1997 р. в частині виділення земельної ділянки ОСОБА_4

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м.Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.

Cуддя Р. А. Галасюк