Окрема ухвала № 39042849, 02.06.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2014
Номер справи
817/1071/14
Номер документу
39042849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

О К Р Е М А У Х В А Л А

Справа №817/1071/14

02 червня 2014 р. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кравчук Т.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Відкритого акціонерного товариства "Здолбунівський завод продовольчих товарів" до Здолбунівської районної державної адміністрації, Здолбунівської районної ради про зобов'язання вчинити певні дії в с т а н о в и в:

До Рівненського окружного адміністративного суду звернулось Відкрите акціонерне товариство "Здолбунівський завод продовольчих товарів" з позовом до Здолбунівської районної державної адміністрації, Здолбунівської районної ради щодо зобов'язання відповідачів прийняти на зберігання архівні документи Відкритого акціонерного товариства "Здолбунівський завод продовольчих товарів".

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом під час судового розгляду адміністративної справи, підставою для звернення позивача до суду стала відмова архівного відділу Здолбунівської районної державної адміністрації у прийнятті на зберігання архівних документів Відкритого акціонерного товариства "Здолбунівський завод продовольчих товарів" у зв'язку з ліквідацією підприємства.

Представник відповідача Здолбунівської районної державної адміністрації проти позовних вимог заперечувала. В обґрунтування заперечень представник пояснила суду, що архівний відділ Здолбунівської районної державної адміністрації не має повноважень прийняти такі документи тому, як відповідно до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» архівні відділи райдержадміністрацій, міських рад відносяться до державних архівних установ, створених для забезпечення зберігання документів Національного архівного фонду. Крім того, представник відповідача посилаючись на пункт 12.3.5 Правил роботи архівних підрозділів державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, затверджених наказом Держкомархіву України від 16.03.2011 року №16, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 08.05.2001 року за №407/5598, зазначила, що якщо ліквідується установа, в діяльності якої не утворюються документи Національного архівного фонду, то справи з кадрових питань(особового складу)передаються в упорядкованому стані до архівних установ, що утворюються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування для централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб на відповідній території,та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду.

В судовому засіданні представник відповідача Здолбунівської районної державної адміністрації пояснила суду, що архівний відділ Здолбунівської районної державної адміністрації не має правових підстав для прийняття архівних документів від позивача, тому, як це питання належить до компетенції Здолбунівської районної ради, яка приймала рішення про створення трудового архіву на території Здолбунівського району.

Відповідач Здолбунівської районної ради в судовому засіданні пояснила, що враховуюче, те що рішенням районної ради від 20.12.2006 року №80 «Про перелік об'єктів, які належать до районної комунальної власності та інвентаризацію будівель і споруд об'єктів районної комунальної власності», майно, що належить до спільної власності територіальних громад передано в управління райдержадміністрації, районна рада своїм рішенням від 25.05.2011 №134 «Про створення Трудового архіву Здолбунівського району» доручила вирішити це питання Здолбунівській районній державній адміністрації.

Так, згідно дослідженого в судовому засіданні рішення від 25.05.2011 №134, організацію виконання рішення покладено на заступника голови райдержадміністрації Федорука О.В. (пункт 5 рішення). Контроль за виконанням рішення покладено на постійну комісію з питань економічного розвитку, комунальної власності та енергозбереження (Мельник С.М.) (пункт 6 рішення).

Крім того, пунктом третім вказаного рішення передбачено, що на Райдержадміністраію покладено: вирішити питання забезпечення Трудового архіву необхідним приміщенням для зберігання документів; при формуванні районного бюджету і внесення змін до нього передбачити кошти на фінансування Трудового архіву; розробити та подати на затвердження в районну раду Програму розвитку архівної справи в Здолбунівському районі.

В січні 2013 року, рішенням від 14.01.2013 року №15 Здолбунівська районна державна адміністрація Рівненської області вирішила затвердити програму збереження архівних фондів Здолбунівського району на 2013-2017 роки.

Однак, 24.01.2013 року Здолбунівська районна державна адміністрація Рівненської області прийняла розпорядження від 24.01.2014 року №30 «Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження від 14.01.2011 року №15 «Про програму збереження архівних фондів Здолбунівського району на 2013-2017 роки».

На запитання суду, чому було прийняте таке рішення від 24.01.2014 року №30 «Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження від 14.01.2011 року №15 «Про програму збереження архівних фондів Здолбунівського району на 2013-2017 роки», представник Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області пояснила відсутністю візи на рішенні від 14.01.2011 року №15 працівника юридичного відділу та те, що Здолбунівська районна державна адміністрація не має делегованих повноважень на прийняття такого рішення.

Але, в судовому засіданні було встановлено, що Наказом Міністерства юстиції України від 14.03.2013 року №430/5, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18.03.2013 року №428/22960 було затверджено перелік видів документів, пов'язаних із забезпеченням соціального захисту громадян, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємств, установ, організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду.

Так, відповідно до пункту 1.1. розділу І Переліку видів документів, пов'язаних із забезпеченням соціального захисту громадян, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємств, установ, організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду (далі - Перелік), цей Перелік розроблено відповідно до Закону України "Про Національний архівний фонд та архівні установи", Порядку утворення та діяльності комісій з проведення експертизи цінності документів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 року № 1004.

Згідно з пунктом 1.3. розділу І Переліку, до цього Переліку включено види документів, що можуть бути використані для підтвердження законних прав та інтересів громадян.

Пунктом 1.4 розділу І Переліку передбачено, що цей перелік є нормативно-правовим актом, призначеним для використання всіма установами, підприємствами, організаціями, що не належать до джерел формування Національного архівного фонду (далі - організації) при визначенні строків зберігання документів під час проведення їх експертизи цінності у зв'язку з ліквідацією організації.

У пункті 1.6. Переліку визначено, що цей Перелік використовується при відборі документів та підготовці описів справ, що підлягають передаванню до архівних установ у зв'язку з ліквідацією організації.

Як зазначено в пункті 2.5 розділу ІІ Переліку експертиза цінності документів в організаціях та порядок передавання документів у випадку їх ліквідації заліснюються згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу другого пункту 2.5 розділу ІІ Переліку в редакції Наказу Міністерства юстиції від 07.11.2013 року №2341/5, за результатами експертизи цінності для подальшого зберігання відбираються окремі види документів, зазначені в цьому переліку, і передаються за описами справ до архівних установ сільської, селищної, міської ради, що здійснюють централізоване тимчасове зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових та інших правовідносин юридичних і фізичних осіб, що не належать до Національного архівного фонду.

За приписами абзацу третього пункту 2.5 розділу ІІ Переліку в редакції Наказу Міністерства юстиції від 07.11.2013 року №2341/5, якщо такі архівні установи на відповідній території не створені, зазначені документи передаються до центральних і галузевих державних архівів, Державного архіву в Автономній Республіці Крим, державних архівів областей, міст Києва і Севастополя, архівних відділів районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій, архівних установ міських рад міст республіканського (Автономної Республіки Крим), обласного значення (далі - архівні відділи міських рад), архівних установ, заснованих фізичними особами та/або юридичними особами приватного права (у разі наявності їх на відповідній території (району, міста) та якщо зазначені документи не належать державі та територіальним громадам).

Вищевикладене свідчить про те, що в разі відсутності на території Здолбунівського району архівної установи, яка повинна зберігати документи, що нагромаджені у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб, та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду, такі документи передаються до архівного відділу на відповідній території.

За пунктом 3 Наказу від 14.03.2013 року №430/5 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Судом встановлено, що опубліковано зазначений наказ було в Офіційному віснику України №24 від 05.04.2013 (ст. 830). Тобто, Наказ набрав чинності 05.04.2013 року. Крім того, відповідно до пункту 4 Наказу, контроль за виконанням цього наказу покладено на Голову Державної архівної служби України Гінзбург О.П.

Тобто, що архівні установи повинні були бути повідомленими про існування зазначеного наказу та про вимоги, що викладені в ньому.

Однак, під час засідання як представник Здолбунівської районної державної адміністрації так і Здолбунівської районної ради повідомили про те, що не володіють інформацією про Наказ від 14.03.2013 року №430/5 та викладених в ньому вимог та вперше про його існування почули в засіданні.

В такому випадку, суд прийшов до висновку про халатне відношення, неналежне виконання відповідачами (відповідальними особами) своїх службових обов'язків, що виявилось у неврахуванні у своїй діяльності змін та доповнень, що відбуваються в Законах України та інших нормативно-правових актах, які зареєстровані у відповідності до закону та є обов'язковими до виконання.

При цьому суд зазначає, що кожен з представників зазначив під час судового засідання про існування проблеми на території Здолбунівського району зі зберіганням та отриманням архівних документів від підприємств та організацій, які ліквідовано. Відповідачі пояснювали, що не мають повноважень на створення трудового архіву та не мають фінансування на його створення, а зберігання в архівному відділі Здолбунівського району не можливо в зв'язку з відсутністю місця в приміщенні. В обґрунтування прийняття документів від інших підприємств (не позивача), які ліквідовані на території Здолбунівського району зазначили, що прийняття таких документів відбувалось, але виключно з моральних якостей відносно осіб, які працювали на таких (ліквідованих вже) підприємствах.

Але, суд зазначає, що при існуванні гострої проблеми відсутності трудового архіву на території району, проблеми зберігання документів від підприємств та організацій, які ліквідовано, ані Здолбунівська районна державна адміністрація, ані Здолбунівська районна рада не вживали жодних заходів щодо їх усунення та вирішення.

При цьому відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують: виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян; виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку; підготовку та виконання відповідних бюджетів; звіт про виконання відповідних бюджетів та програм; взаємодію з органами місцевого самоврядування; реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.

Статтею 3 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено принципи місцевих державних адміністрацій. Так, місцеві державні адміністрації діють на засадах: відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність; верховенства права; законності; пріоритетності прав людини; гласності; поєднання державних і місцевих інтересів.

Таким чином, відповідачі повинні були вжитті всіх передбачених законом заходів з метою виконання покладених на них обов'язків щодо вирішення питання про зберігання на території Здолбунівського району документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб, та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду.

Крім того, суд звертає увагу, що під час засідання було встановлено, що позивач звертався до відповідача Здолбунівської районної державної адміністрації з проханням щодо визначення місця подальшого зберігання архівних документів та прийняття на зберігання документів по особовому складу підприємства-банкрута (вих. від 04.03.2014 року №01-20/83). Однак, до часу другого судового засідання 26.05.2014 року відповіді позивачу надіслано не було. Представник відповідача Здолбунівської районної державної адміністрації Герасимюк С.В. повідомила, що було надано тільки усну відповідь. На запитання щодо роз'яснення позивачу, куди саме йому потрібно звернутись і яким чином вирішити питання зберігання архівних документів, Герасимюк С.В. зазначила, що роз'яснення надано не було, з яких підстав пояснити суду не змогла.

Відповідно до статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити орему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, діїї чи бездіяльність яких визнаються протиправними. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Судом встановлено, що суб'єкт владних повноважень в особі Здолбунівської районної державної адміністрації та Здолбунівської районної ради ухилилися від виконання покладених на них основних завдань та функцій передбачених Законом України «Про місцеві державні адміністрації», не вживши жодних заходів з 2011 року до часу звернення позивача до суду - червня 2014 року щодо вирішення питання про зберігання на території Здолбунівського району документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб, та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду, що в свою чергу порушує права та інтереси громадян, які перебувають чи перебували (в разі ліквідації) у трудових або інших правовідносинах з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду, а також неналежним чином здійснюють контроль за змінами, що відбулись в законодавстві, що в свою чергу тягне невірне їх трактування та застосування та породжує звернення громадян до суду для захисту своїх прав та інтересів.

Керуючись статтями 160, 165, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

у х в а л и в :

1. Направити копію окремої ухвали до Здолбунівської районної державної адміністрації та Здолбунівської районної ради.

2. Зобов'язати Голову Здолбунівської районної державної адміністрації та Здолбунівської районної ради здійснити заходи, спрямовані на запобігання в подальшому випадкам неналежного виконання своїх функціональних обов'язків в частині не забезпечення на території Здолбунівського району зберігання архівних документів підприємств, установ та організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду та притягнути до відповідальності винних осіб.

3. Зобов'язати Голову Здолбунівської районної державної адміністрації та Здолбунівської районної ради здійснити заходи, спрямовані на запобігання в подальшому випадкам неналежного виконання своїх функціональних обов'язків працівниками відповідальними за відслідковування відомостей щодо прийняття відповідних наказів, розпоряджень, внесення змін, доповнень до них та до Законів України, інших нормативно-правових актів, зареєстрованих у відповідності до закону, та які є обов'язковими до виконання, притягнути до відповідальності винних осіб.

4. Зобов'язати Здолбунівську районну державну адміністрацію та Здолбунівську районну раду вжити заходи щодо контролю за виконанням окремої ухвали суду.

5. Повідомити Рівненський окружний адміністративний суд про вжиті заходи до 02 липня 2014 року.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання нею законної сили за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Суддя Кравчук Т.О.