Ухвала суду № 39042177, 02.06.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2014
Номер справи
806/5524/13-а
Номер документу
39042177
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Горовенко А.В.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

ПОСТАНОВА

іменем України

"02" червня 2014 р. Справа № 806/5524/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Городнюк В. М. ,

за участю

представників позивачів Бабича А.Л., Камінського А.Ф.,

представника відповідача Сергійчук С.Й.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" березня 2014 р. у справі за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", виконавчого директоа публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" Кондратюка Юрія Віталійовича до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області про визнання протиправними та скасування припису та постанови ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року задоволено позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" та Виконавчого директора Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" Кондратюка Юрія Віталійовича до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області про визнання протиправними та скасування припису №38 від 16.07.2013 р. та постанови №72/6-ю від 23.07.2013 р. та визнання протиправними дій. Визнано протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області щодо проведення позапланової перевірки за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз". Визнано протиправними та скасовано припис №38 від 16.07.2013 р. та постанову №72/6-ю від 23.07.2013 р. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області.

В апеляційній скарзі Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати оскаржувану постанову із ухваленням нового рішення про відмову в позові.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що листом за №57/5615 від 21.06.2013р. управління Служби безпеки України в Житомирській області повідомлено начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області про наявність інформації щодо здійснення службовими особами ПАТ "Коростишівгаз" експлуатації підвідних газопроводів в с.Козіївка та с.Більківці Коростишівського району (с.Козіїівка підключено та отримує газопостачання 79 приватних будинків, с.Більківці - 9 приватних будинків) без відповідних декларацій про введення їх в експлуатацію та запропоновано вжити заходів згідно чинного законодавства (а.с.100,101-102).

08 липня 2013 року ІДАБК у Житомирській області прийнято наказ №225-од, яким призначено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил при будівництві підвідного газопроводу до с.Козіївка та с.Більківці Коростишівського району Житомирської області.

Посадовим особам ІДАБК у Житомирській області видано направлення №181/13 від 10.07.2013р. на здійснення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил при будівництві підвідного газопроводу до с. Козіївка та с. Більківці Коростишівського району Житомирської області (а.с.8).

16 липня 2013 року ІДАБК у Житомирській області проведено позапланову перевірку позивача на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті - "Будівництві підвідного газопроводу до с. Козіївка та с.Більківці Коростишівського району Житомирської області, ІІІ категорії складності", за наслідками якої складено акт від 16.07.2013 року, де зазначено що на момент перевірки на підвідних газопроводах до с. Козіївка та с.Більківці Коростишівського району Житомирської області виконання будівельних робіт не встановлено. Всупереч вимог п.8 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.12 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13.04.2011 р., здійснюється експлуатація підвідного газопроводу, а саме: в с.Більківці 79 приватних житлових будинків підключені до системи централізованого газопостачання та отримують газ без прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію. В с. Козіївка 9 приватних будинків підключені до системи централізованого газопостачання.

16.07.2013р. відповідачем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та видано керівнику підприємства припис №38 про те, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на об'єкті - "Будівництві підвідного газопроводу до с. Козіївка та с.Більківці Коростишівського району Житомирської області, ІІІ категорії складності" встановлено, що всупереч вимог п.8 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.12 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13.04.2011 р., здійснюється експлуатація підвідного газопроводу, а саме: в с.Більківці 79 приватних житлових будинків підключені до системи централізованого газопостачання та отримують газ без прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію з вимогою усунути вищезазначені порушення згідно з вимогами чинного законодавства шляхом подачі Декларації про готовність закінченого будівництвом об'єкта до ІДАБК у Житомирській області та повідомити про виконання припису до 16.08.2013 р. (а.с.10).

Постановою ІДАБК у Житомирській області №72/6-ю від 23 липня 2013 року накладено штраф за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на ПАТ по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" за результатами перевірки, проведеної на об'єкті "Будівництво підвідного газопроводу до с. Козіївка та с.Більківці Коростишівського району Житомирської області, ІІІ категорії складності", оскільки в с.Більківці 79 приватних житлових будинків підключені до системи централізованого газопостачання та отримують газ без прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію, за вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності, передбаченого п.п.3 п.6 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" накладено штраф у сумі розміром 103230 грн. (а.с.15-16).

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Відповідно п. 3 Положення про Інспекцію затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.06.2011 №22, основними завданнями інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є участь у реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм.

Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. № 553.

Відповідно до п.2 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт, виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Згідно з п.7 Порядку №553 підставами для проведення позапланової перевірки є зокрема: звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.

Отже, дії відповідача при проведенні перевірки узгоджуються із вказаними приписами чинного законодавства, зокрема, оскільки предметом перевірки стала інформація щодо правомірності використання підвідних газопроводів в селах Козіївка та Більківці, розташованих в Коростишівському районі Житомирської області, без декларації про введення в експлуатацію, а безпосереднім об"єктом - будівництво підвідного газопроводу до с. Козіївка та с.Більківці Коростишівського району, що фактично є газопроводом по вулицях с.Більківці, с.Козіївка, замовником якого за умовами договору № 14/259/11 від 31 січня 2011 року із НАК "Нафтогаз України" (а.с.146), є позивач, що і є безпосереднім суб"єктом проведеної перевірки.

Посилання позивача, що об'єктом перевірки згідно направлення мав стати саме підвідний газопровід спростовуються матеріалами справи, оскільки замовником такого будівництва є інша юридична особа - КП дирекція "Чорнобильбуд" (а.с.22).

Правові засади містобудівної діяльності визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядком виконання будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466.

Частиною 1 ст. 39 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення, зокрема, експлуатація або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи акті готовності об'єкта до експлуатації.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "Коростишівгаз" проводилася експлуатація системи централізованого газопостачання в селах Більківці та Козіївка без прийняття закінченого будівництвом вказаного об'єкта в експлуатацію (об'єкт ІІI категорії складності), що фактично не заперечувалось позивачем та підтверджується матеріалами справи - відомостями фотофіксації, договором із побутовим споживачем послуг із газопостачання, що підтверджують роботу газолічильного обладнання споживачів, довідкою сільської ради, поданою декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, листом позивача про визнання факту порушення та усунення недоліків припису відповідача.

Факт порушення не спростований позивачем, як і не підтверджено факт проведення позивачем пусконалагоджувальних робіт в період з моменту закінчення будівництва до часу проведення перевірки.

З огляду на зазначене інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області при проведенні оскаржуваної перевірки, виконанні припису та прийнятті оскаржуваної постанови діяла в межах повноважень та у відповідності із вимогами закону.

Відтак, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із ухваленням нового про відмову в позові.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" березня 2014 р. скасувати та постановити нове рішення про відмову в позові.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик

судді: (підпис) Г.І. Майор

(підпис) Є.В.Одемчук

З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик

Повний текст cудового рішення виготовлено "03" червня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу:

2 - позивачам:

- Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" вул.Більшовицька, 55,м.Коростишів,Житомирська область,12501

- Виконавчий директор Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації " Коростишівгаз " Кондратюк Юрій Віталійович АДРЕСА_1,12500

- представник Бабич Артем Леонідович АДРЕСА_2,12500

3- відповідачу Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області м-н С.П.Корольова,12,м.Житомир,10014

- ,