Постанова № 39040977, 04.06.2014, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
591/2209/14-а
Номер документу
39040977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/2209/14-а Провадження № 2-а/591/189/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2014 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого - судді Бурда Б.В.

при секретарі - Дворядкіній М.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Сумах, 3-я особа - ДПІ в м. Сумах про визнання дій протиправними, спонукання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач свої вимоги мотивує тим, що з 10.03.2009 року він отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказує, що при призначенні пенсії відповідачем помилково не була врахована до середньомісячного розміру заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за останні місяці роботи, інші виплати з яких проводилися відрахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема виплата за вислугу років в розмірі 40%, які не були зазначені в довідці роботодавця. Після звернення позивача з приводу усунення порушень, в березні 2014 року, відповідач відмовився добровільно задовольнити його вимоги. За таких обставин, позивач просить ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця, зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 01.04.2014 року, перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років в розмірі 40%, зазначених у довідках ДПІ в м. Сумах від 14.03.2014 року №14243/б/05-020 та №14244/б/05-020 у розмірі 83 відсотків.

В судовому засіданні позивач позов підтримала.

Представник відповідача позов заперечив та пояснив, що позивач отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу», а тому не має права не перерахунок пенсії.

Представник 3-ї особи пояснила, що стаж державної служби позивача становить 13 років 1 місяць та 16 днів, однак позивач отримувала винагороду за вислугу років в розмірі 40 %. Раніше вони не могли зазначити розмір винагороди, оскільки формою довідки станом на 2009 рік передбачалося зазначення лише надбавки за вислугу років, а не винагороди за вислуги років.

Суд, заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач працював в Державній податковій інспекції в м. Сумах та звільнився на пенсію. З 10.03.2009 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах та отримує пенсію державного службовця, призначену згідно Закону України « Про державну службу ».

Стаж державної служби позивача становить 13 років 1 місць та 16 днів, однак відповідно до протоколу від 31.01.2007 року визначення стажу роботи, який дає право на одержання винагороди за вислугу років, позивачу затверджено стаж роботи з 08/11/1977 року та визначено розмір винагороди 40%.

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України « Про державну службу » від 16 грудня 1993 року №3723-XII ( далі - Закон №3723-XII ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

04 лютого 2003 року набув чинності Закон України « Про внесення змін до Закону України « Про державну службу » від 16 січня 2003 року №432-IV, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 3 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до Закону України « Про державну службу » - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 ( в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин ), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України ( для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління ), після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV « Про внесення змін до Закону України « Про державну службу » заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України « Про державну службу », визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

За змістом статті 37 Закону №3723-XII ( у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин ), пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР « Про оплату праці » ( далі - Закон №108/95-ВР ) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить : основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII « Про пенсійне забезпечення » ( далі - Закон №1788-XII ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього ж Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці ( виплат, доходу ), на які відповідно до Закону України « Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу ( прибутку ), сукупного оподатковуваного доходу ( граничної суми заробітної плати ( доходу ), з яких справляються страхові внески ( збори ) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » ( далі - Закон №1058-IV ) визначає виплати ( доходи ), що враховуються в заробітну плату ( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу ( заробітної плати ) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані ( обчислені ) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток ( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, твердження позивача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням законів №3723-XII та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати ( доходи ) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788-XII.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а11.

Частиною першою статті 244-2 КАС України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом ( судами ) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» позивач отримувала винагороду за вислугу років в розмірі 40% від посадового окладу, порядок виплати якої передбачений постановою Кабінету Міністрів від 12.09.1997 № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання».

Для перерахунку пенсії 19.03.2014 року позивачем було подано відповідачу довідки про заробітну плату від 14.03.2014 де була врахована винагорода в розмірі 40% від посадового окладу та зазначені спірні допомоги, але у здійсненні перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено.

Згідно частини 2-7 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 років - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40%. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

В межах своїх повноважень Кабінет Міністрів України видав постанову від 12.09.1997 № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», якою встановлено порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання.

За своєю правовою природою надбавка за вислугу років та винагорода за вислугу років, у розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу» є окремими складовими заробітної плати.

Фактично, відповідач повинен був виходити з отримуваної позивачем суми заробітної плати, у тому числі винагороди за вислугу років, а врахування лише «правильної» на його думку надбавки за вислугу років є порушенням компетенції, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця та оцінювати обґрунтованість розміру виплачуваних винагород.

З урахуванням викладеного, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 1-2 Закону України « Про оплату праці », ст.ст. 33, 37 Закону України " Про державну службу ", ст. 66 Закону України " Про пенсійне забезпечення ", ст.ст. 41, 45 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", ст.ст. 11, 71, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити .

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах в частині відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду в м. Сумах провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років в розмірі 40%, зазначених у довідках ДПІ в м. Сумах від 14.03.2014 року №14243/б/05-020 та №14244/б/05-020 у розмірі 83 відсотків починаючи з 01 квітня 2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 грн.. в рахунок відшкодування понесених по справі судових витрат.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови виготовлено 04 червня 2014 року

Суддя