Ухвала суду № 39035715, 29.05.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
29.05.2014
Номер справи
802/3226/13-а
Номер документу
39035715
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2014 року м. Київ К/800/53935/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого: Маслія В.І. (суддя-доповідач)

Суддів: Розваляєвої Т.С.,

Черпіцької Л.Т.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Державної фінансової інспекції у Вінницькій області на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2013 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рубін» про зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и л а:

У липні 2013 року Державна фінансова інспекція у Вінницькій області звернулась до суду з позовом до ТОВ «Рубін», в якому просила стягнути з відповідача незаконно отримані кошти в сумі 75000 грн. в дохід державного бюджету.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 06.08.2013 року позовні вимоги задоволено: стягнуто з ТОВ «Рубін» в дохід Державного бюджету України 75000 грн.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.10.2013 року постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 06.08.2013 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції Державна фінансова інспекція у вінницькій області оскаржила його в касаційному порядку.

У касаційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Заперечуючи проти касаційної скарги, ТОВ "Рубін" залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції - без змін.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, на виконання плану контрольно-ревізійної роботи на IV-й квартал 2012 року, позивачем проведено ревізію використання бюджетних коштів в управління агропромислового розвитку Теплицької РДА.

В ході зазначеної ревізії встановлено, що у 2010 році на користь відповідача перераховані бюджетні кошти в сумі 75 000,00 грн. в якості державної дотації за посів цукрового буряка, виділеної згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 році № 897 "Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва", що відображено в акті від 14.12.2012 року за № 07-15/23.

Разом з тим, попередньою ревізією фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Теплицької РДА за період з 01.01.2007 року по 01.07.2009 року встановлено факт незаконного отримання відповідачем у 2008 році бюджетних коштів в сумі 35 276,61 грн. в якості часткової компенсації відсоткової ставки за короткостроковим кредитом, що підтверджується наявним в матеріалах справи актом ревізії від 26.08.2009 року за № 16-07/56.

Позивач стверджував, що у 2010 році відбувся факт незаконного одержання відповідачем бюджетних коштів в розмірі 75 000,00 грн., так як за вимогами п. 8 Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 року № 126, у разі встановлення факту незаконного отримання, таке фінансування протягом поточного (2008) року та трьох наступних бюджетних періодів заборонене.

З метою усунення виявленого порушення законодавства з фінансових питань, 26.12.2012 року за № 02-07-20-14/9280 на адресу управління агропромислового розвитку Теплицької РДА направлено лист-вимогу щодо вжиття заходів для повернення відповідачем 75 000,00 грн.

15.01.2013 року на ім'я директора товариства з обмеженою відповідальністю "Рубін" направлено лист-вимогу щодо повернення до бюджету коштів в сумі 75 000,00 грн. Однак, кошти до бюджету так і не було повернуто.

Задовольняючи позов в повному обсязі, суд першої інстанції виходив з того, що державна дотація за посів цукрового буряка, отримана відповідачем незаконно, на підставі недостовірних відомостей, а тому вони підлягають стягненню.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нову, апеляційний суд дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції.

Постановою КМ України від 29 вересня 2010 року № 897 затверджено Порядок використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва.

Відповідно до пунктів 1-10 Порядку останній визначає механізм використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду, передбачених пунктом 1 частини першої статті 74 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", що спрямовуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 червня 2010 року N 496 "Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів, загальнодержавних та державних цільових програм в агропромисловому комплексі, вирішення питань матеріально-технічного забезпечення бюджетних установ агропромислового комплексу" для державної підтримки виробництва продукції рослинництва.

Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінагрополітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є головні управління агропромислового розвитку обласних та управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій.

Бюджетні кошти виділяються на безповоротній основі та спрямовуються сільськогосподарським підприємствам для виплати дотацій на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" та льону-довгунцю на тресту в розмірі 500 гривень на 1 гектар посівів.

Мінагрополітики затверджує за погодженням з Мінфіном розподіл бюджетних коштів між головними управліннями агропромислового розвитку обласних держадміністрацій пропорційно площам посіву сільськогосподарських культур, зазначених у пункті 2 цього Порядку (далі - сільськогосподарські культури) і повідомляє їм про такий розподіл.

Головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій розподіляють протягом трьох робочих днів після надходження повідомлення від Мінагрополітики бюджетні кошти між районами пропорційно площам посіву сільськогосподарських культур, надсилають у триденний строк повідомлення управлінням агропромислового розвитку районних держадміністрацій, затверджують кошториси та плани асигнувань у розрізі районів і подають їх відповідним органам Державного казначейства.

Управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій протягом трьох робочих днів після надходження повідомлення про розподіл бюджетних коштів розміщують у засобах масової інформації оголошення, в якому зазначаються перелік, строк та умови подання документів, необхідних для отримання бюджетних коштів.

Мінагрополітики розподіляє бюджетні кошти між головними управліннями агропромислового розвитку обласних, управліннями агропромислового розвитку районних держадміністрацій пропорційно сумам, затвердженим у планах асигнувань на поточний рік.

Для формування реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів (далі - реєстр), управління агропромислового розвитку районної держадміністрації утворює комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), представники фінансового органу, органу державної контрольно-ревізійної служби, державної податкової служби, управління земельних ресурсів, державної насіннєвої інспекції та державної інспекції захисту рослин, а також за згодою представники громадських організацій агропромислового комплексу та цукрових заводів (далі - комісія).

Сільськогосподарські підприємства, які вирощують сільськогосподарські культури, мають право подати до 1 грудня поточного року комісії за місцем провадження діяльності заявку на отримання бюджетних коштів, крім сільськогосподарських підприємств, які визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство, або які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним та місцевим бюджетами, іншими цільовими фондами.

До заявки на отримання бюджетних коштів додаються: 1) заповнена форма державного статистичного спостереження N 4-сг "Посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2010 р."; 2) довідка про фактичні площі посіву сільськогосподарських культур за підписом керівника підприємства; 3) спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку "Акт N ____ про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин" (форма N ВЗСГ-3) та "Акт N ____ витрати насіння і садивного матеріалу" (форма N ВЗСГ-4); 4) копії: сертифіката на насіння цукрових буряків або сертифіката на насіння України (ДСТУ 4138-2002); довідки відповідного органу державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України; довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України; довідки про розмір площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді, виданої Центром державного земельного кадастру, та/або довідки про розмір земельних часток (паїв), виданої органом, який зареєстрував договір оренди земельної частки (паю) відповідно до Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 р. N 119; 5) довідка про відсутність (наявність) заборгованості перед місцевим бюджетом із сплати податку з доходів фізичних осіб за підписом керівника, скріпленим печаткою сільськогосподарського підприємства.

Комісія розглядає подані сільськогосподарським підприємством згідно з пунктом 7 цього Порядку документи, проводить перевірку достовірності наведених у них даних, за результатами якої складає акт і приймає рішення про включення підприємства до реєстру.

Як встановлено судами, Комісією управління агропромислового розвитку Теплицької рацйдержадміністрації було розглянуто пакет документів, поданих відповідачем та прийнято рішення про включення його до реєстру сільгоспвиробників, які мають право на одержання дотації за посів цукрових буряків. Саме це рішення слугувало підставою для отримання коштів.

Порушень процедури прийняття відповідною комісією рішення щодо визнання переможцем конкурсу вказаного підприємства судами не встановлено, її рішення в цій частині не оскаржувалося та не скасовувалося.

З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що здійснивши аналіз залучених до справи доказів, суд апеляційної інстанцій дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно ч.1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 210 - 231 КАС Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції у Вінницькій області - залишити без задоволення.

Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і не може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, що встановлені статтями 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: