Рішення № 39033265, 01.06.2014, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
01.06.2014
Номер справи
904/2453/14
Номер документу
39033265
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26.05.14р. Справа № 904/2453/14

За позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області

до Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1

про внесення змін до договору оренди

Суддя Мартинюк С.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_2, дов. від 01-14/4/128 вих. від 08.02.2014 року, представник;

від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1, у якому просить:

1. Внести зміни до п.1.4. договору оренди земельної ділянки від 04.04.2005 року № 02170, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції:

"п.1.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 11.03.2014 становить 43016,01 грн.".

2. Внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 04.04.2005 року № 02170, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції:

"п.3.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у трикратному розмірі земельного податку, що становить 1290,48 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ".

Позовні вимоги обґрунтовані зміною нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди земельної ділянки.

12.05.2014 року від відповідача до суду надійшло клопотання, в якому він зазначає, що з позовом повністю згоден та просить суд розглянути справу без його участі.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не заявлялось.

Суд визнав можливим розглянути справу на підставі ст. 75 ГПК України у відсутність представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні 26.05.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Між Дніпродзержинською міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (далі - орендар, відповідач) був укладений договір оренди земельної ділянки від 25.03.2005 року (далі - договір), відповідно до п.1.1 якого, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею 0,0201 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, згідно з планом земельної ділянки.

Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.02.2005 року № 490-17/ІV (п. 1.2. договору).

Відповідно до п. 1.5. договору, земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання для розміщення об'єкту торгівлі (магазин).

Договір укладається строком до 25.02.2015року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк (п. 2.1. договору).

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; тощо.

Пунктом 1.4. договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 28.02.2005 р. становить 22524,97 грн.

Відповідно до п. 3.1. договору, орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі в розмірі 675,75 грн/рік, що становить 56,31 грн/міс, і вноситься на рахунок місцевого бюджету.

Пунктом 3.3. договору передбачено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів;

- збільшення розміру ставки земельного податку;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до п. 8.1. договору, зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо умов договору, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої сторони та інші спори вирішуються у судовому порядку (п. 8.6 договору).

Пунктом 289.1 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Грошова оцінка земельних ділянок - це визначення їх грошового еквівалента на рентній основі. Загалом призначення нормативної грошової оцінки полягає у використанні її результатів для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання охорони земель (ст. 5 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно ст. 288 Податкового кодексу України розмір річної орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення (інші категорії земель), які перебувають у державній власності, не може бути меншим ніж трикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим кодексом. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст. 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Позивач вважає, що у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 25.03.2005 року, що і стало причиною спору.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).

Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

12.07.2013 року Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення № 842-38/ІV "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", яким встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада на рівні трикратного розміру земельного податку; вирішено застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.01.2014 року.

Вказаним рішенням затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 199,64 грн. та введено в дію з 01.01.2014 року.

Пунктом 3.1 цього рішення, землекористувачів зобов'язано одержати у відділі Держземагенства у м. Дніпродзержинську витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати їх до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.

Відповідно до Витягу № 1398 від 25.03.2014 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки по АДРЕСА_1, м. Дніпродзержинськ, загальною площею 0,0201га становить 43016,01(а.с. 14).

Приписами ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. У разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за користування земельними ділянками, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку (п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" з подальшими змінами).

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 року №842-38/VI офіційно оприлюднене в засобах масової інформації, що є підставою вважати, що громадяни міста, які використовують земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності, обізнані про зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок та відповідно до цього і про необхідність переукласти свої договори оренди земельних ділянок.

Надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного Договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов Договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов Договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов Договору.

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

Оскільки розмір орендної плати за землю визначається з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, нормативна грошова оцінка переданої в оренду спірної земельної ділянки змінилась, підлягають перегляду і відповідні умови Договору.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір підлягає стягненню до спеціального фонду Державного бюджету України з відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 115-116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни до п.1.4. договору оренди земельної ділянки від 04.04.2005 року № 02170, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції:

"п.1.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 11.03.2014 становить 43016,01 грн.".

Внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 04.04.2005 року № 02170, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції:

"п.3.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у трикратному розмірі земельного податку, що становить 1290,48 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ".

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (51990, АДРЕСА_2 код ІДН НОМЕР_1) на користь Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2 код ЄДРПОУ 24604168) 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн., 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 02.06.2014 року

Суддя С.В. Мартинюк