Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 червня 2014 р. № 820/8250/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Піскун В.О.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Публічного акціонерного товариства "Нововодолазький молокозавод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства "Нововодолазький молокозавод" (код ЄДРПОУ 00447480, адреса: 63200, Харківська обл., смт. Нова Водолага, вул. Пролетарська, буд. 28) шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та робіт, а саме: виконання робіт по застосуванню аміаку; експлуатацію устаткування, пов'язану з використанням, зберіганням небезпечних або шкідливих речовин (апаратів (посудин), обладнання холодильної установки), а саме: ресивер дренажний 0,75 РД зав. № 8316; конденсатор 60К зав. №3311; конденсатор 40К зав. №9097, 412; масловіддільник 65 МО зав. 1028, 577; випарник зав. № 3732; трубопровід аміаку (сторона низького тиску), трубопровід аміаку (сторона високого тиску), у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Ухвалою суду від 07.05.2014 року в адміністративній справі відкрито скорочене провадження. Відповідач ухвалу про відкриття скороченого провадження отримав 13.05.2014 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернуто до суду 16.05.2014 року.
Заперечень проти позову або заяву про визнання позову до суду в десятиденний строк з дня одержання ухвали суду відповідач не надав.
Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п. 6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Харківській області, згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпомнагляду України та їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч.4 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб’єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Судом встановлено, що відповідно до направлення на перевірку від 20.03.2014 року №08-01-26.07/1669-ПН у період з 25.04.2014 року по 28.04.2014 року на підставі графіку проведення планових перевірок суб'єктів господарювання на квітень 2014 року Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області проведено планову перевірку суб'єкта господарювання Публічного акціонерного товариства "Нововодолазький молокозавод" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки від 28.04.2014 року №08-07-06/28. Один примірник зазначеного акту перевірки отримано директором підприємства 28.04.2014 року.
Під час перевірки встановлені наступні порушення нормативно - правових актів з охорони праці (охорони надр), які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, зокрема:
1. Відсутня відповідальна особа за безпечну експлуатацію систем вентиляції, яка пройшла навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці у встановленому порядку (Правила по безпечній експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах), що є порушенням п. 4.1. "Типове положення про порядок проведення навчання і перевірці знань з питань охорони праці".
2. Відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (Додаток 2, п. 3 - "виробництво, переробка, розподіл та застосування шкідливих небезпечних речовин 1, 2, 3 класу небезпеки, а також аміаку, водню та продуктів розподілення повітря") від органів Держгірпромнагляду, що є порушенням Додаток 2 п. 3. Постанови КМУ № 1107 от 26.10.2011 р. "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки".
3. Відсутній дозвіл на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а саме: ресивер дренажний 0,75 РД зав. № 8316; конденсатор 60К зав. №3311; конденсатор 40К зав. №9097, 412; масловіддільник 65 МО зав. 1028, 577; випарник зав. № 3732; трубопровід аміаку (сторона низького тиску), трубопровід аміаку (сторона високого тиску) (Додаток 3, п. 1 - "устаткування, пов'язане з використанням, виготовленням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, утилізацією чи знешкодженням небезпечних або шкідливих речовин") від органів Держгірпромнагляду, що є порушенням Додаток 3 п. 1 Постанови КМУ № 1107 от 26.10.2011 р. "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки".
4. Не узгоджений з територіальним управлінням МНС план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій та аварій підприємства, що є порушенням статті 11 Закону України № 2245 "Про об'єкти підвищеної небезпеки".
5. Не проводяться протиаварійні тренування з імітацією різних аварійних ситуацій по плану, затвердженому керівником, що є порушенням статті 11 Закону України № 2245 "Про об'єкти підвищеної небезпеки".
6. Відсутні паспорти на вентиляційні систем аміачного компресорного цеху підприємства, що є порушенням п.6.3. НПАОП 0.00-1.27-09 "Правила по безпечній експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах".
7. Не проведені періодичні випробування на ефективність вентиляційних систем аміачного компресорного цеху підприємства спеціалізованою організацією (1 раз на рік), що є порушенням п. 4.2.1., 6.2. НПАОП 0.00-1.27-09 "Правила по безпечній експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах".
8. Результати перевірки справності автоматичних приборів захисту компресорів (1 раз на місяць) та справності захисних реле рівня в апаратах (1 раз в 10 днів) не реєструється в добовому журналі компресорного цеху, що є порушенням п. 7.6. НПАОП 29.23-1.04-90 "Правила будови та безпечної експлуатації аміачних холодильних установок".
9. Машинне відділення аміачного компресорного цеху підприємства не обладнане аварійною витяжною механічною вентиляцією з кратністю повітря обміну не менш 8 об'ємів в годину (без урахування потужності постійно діючої витяжної вентиляції), що є порушенням п. 8.1.15. НПАОП 29.23-1.04-90 "Правила будови та безпечної експлуатації аміачних холодильних установок".
10. Не проведено технічне діагностування та позачерговий технічний огляд спеціалізованою організацією устаткування підвищеної небезпеки, а саме: трубопровід аміаку (сторона низького тиску), трубопровід аміаку (сторона високого тиску), що є порушенням п. 5, 8 Постанова КМУ №687 від 26.05.2004 року "Порядок проведення, іспиту й експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки".
11. Порушується термін перевірки справності запобіжних пристроїв посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.5.3.20. НПАОП 0.00-1.59-87 "Правила будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском".
12. Не проведено технічний огляд стану безпеки електроустановок аміачного компресорного цеху підприємства (1 раз у 3 роки), що є порушенням п. 8.1. НПАОП 0.00-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів".
13. Не проведені виміри опору пристроїв, що заземлюють та виміри опору захисту від статичної електрики обладнання аміачного компресорного цеху підприємства, що є порушенням п. 5.1. "Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів".
14. Минув термін контролю за присутністю шкідливих речовин в повітрі робочої зони на робочих місцях машиністів АХУ для попередження можливості перевищення граничнодопустимих концентрацій шкідливих речовин, що є порушенням п. 3.2, 4.2.5. ГОСТ 12.1.005-88 "Загальні санітарно гігієнічні вимоги до повітря робочої зони".
Статтею 4 Закону України “Про охорону праці” визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
У зв'язку з виявленими порушеннями 28.04.2014 року Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області винесено припис №08-07-06/42 про усунення виявлених порушень. Вказаний припис отримано директором підприємства 28.04.2014 року та не оскаржено.
Доказів усунення вищезазначених порушень, які є підставою для зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та робіт, до суду не надано.
Частина 7 ст.7 зазначеного Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 року №877-V визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 256 КАС України встановлено, що негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Керуючись п.5 ч.2 ст. 17, 158, 161, 162, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Публічного акціонерного товариства "Нововодолазький молокозавод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити в повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства "Нововодолазький молокозавод" (код ЄДРПОУ 00447480, адреса: 63200, Харківська обл., смт. Нова Водолага, вул. Пролетарська, буд. 28) шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та робіт, а саме: виконання робіт по застосуванню аміаку; експлуатацію устаткування, пов'язану з використанням, зберіганням небезпечних або шкідливих речовин (апаратів (посудин), обладнання холодильної установки), а саме: ресивер дренажний 0,75 РД зав. № 8316; конденсатор 60К зав. №3311; конденсатор 40К зав. №9097, 412; масловіддільник 65 МО зав. 1028, 577; випарник зав. № 3732; трубопровід аміаку (сторона низького тиску), трубопровід аміаку (сторона високого тиску), у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Обов'язок щодо забезпечення виконання рішення покласти на Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги, в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Піскун В.О.