КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/751/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Василенко Г.Ю.
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 травня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Тера Плюс», Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ :
Позивач, Бориспільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області, звернувся в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Тера Плюс», Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції, в якому просив:
- зобов'язати реєстраційну службу Бориспільського міськрайонного управління юстиції внести відомості до Єдиного державного реєстру про відсутність юридичної особи ТОВ «Дельта Тера Плюс»;
- припинити діяльність ТОВ «Дельта Тера Плюс» через допущені при його створенні порушення, які неможливо усунути;
- визнати недійсним запис від 17.03.2011 року за реєстраційним № 1 330 102 0000 001813 про державну реєстрацію ТОВ «Дельта Тера Плюс».
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2014 року позовні вимоги задоволено частково. Зобов'язано державного реєстратора реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції, в разі наявності підстав, внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Тера Плюс» за її місцезнаходженням.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив оскаржуване рішення скасувати повністю та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
В судове засідання сторони, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, не з'явилися. Враховуючи те, що справу можливо вирішити на підставі наявних у ній доказів, а також те, що до суду апеляційної інстанції всі особи, які беруть участь в справі не прибули, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, колегія суддів ухвалила розглядати справу на підставі наявних у ній доказів. В порядку ч.1ст.41 КАС України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.ст. 198, 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи; невідповідності висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Як встановлено судом першої інстанції, за даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Дельта Тера Плюс» зареєстровано Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області 17.03.2011 року. Засновником та керівником товариства зареєстровано ОСОБА_4.
Згідно пояснень ОСОБА_4, що були відібрані працівниками слідчого управління ФР МГУ Міндоходів, він за пропозицією невідомої особи та за грошову винагороду став засновником та керівником ТОВ «Дельта Тера Плюс», за вказівкою тієї ж невідомої особи підписував ряд документів, суті яких не розумів, печатку, реєстраційні документи, бухгалтерську та податкову звітність товариства від попереднього власника не отримував, податкову звітність не формував та до податкового органу не подавав, фінансово-господарську діяльність не здійснював.
Станом на 15 січня 2014 року відомості про відсутність ТОВ «Дельта Тера Плюс» за юридичною адресою державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесені.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково, виходив з того, що державний реєстратор зобов'язаний був при надходженні повідомлення від Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням надіслати юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки та у разі повернення поштового відправлення внести запис до Єдиного державного реєстру про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Правила внесення державним реєстратором змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, визначено приписами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Згідно ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Відповідно до ч.14 ст.19 Закону у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Отже, реєстратор зобов'язаний внести запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням саме у разі неподання юридичною особою повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей особу.
Позивачем не надано докази на підтвердження факту направлення ним та отримання державним реєстратором повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Також, відсутні відомості про направлення державним реєстратором ТОВ «Дельта Тера Плюс» повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Крім того, процедура встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку до направлення державному реєстратору податковим органом повідомлення встановленого зразка передбачена Порядком обліку платників податків і зборів», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року № 1562/20300 (надалі Порядок).
Відповідно до п.12.4. Порядку (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб вносяться дані про подання запиту.
Згідно п.12.5. Порядку якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.
Аналогічні правила встановлення місцезнаходження платника податків закріплені і Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 17 травня 2010 року № 336 (далі - Положення), зокрема підпунктами 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 розділу ІІ, - щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Відповідно до пункту 3.2 розділу ІІ Положення у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
Згідно п. 4.2 Положення 4.2. Підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою.
У разі незнаходження за адресою платника податків необхідно: якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі заходи (пояснення або рапорт); якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення-орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт).
У разі встановлення, що засновники та посадові особи не пов'язані з утворенням та господарською діяльністю платника податків, підрозділ податкової міліції готує та передає керівнику органу ДПС службову записку та матеріали відповідно до вимог п. 2.3.1 Порядку взаємодії структурних підрозділів органів державної податкової служби під час підготовки та супроводження справ у судах і ведення претензійно-позовної роботи, затвердженого наказом ДПА України від 22.02.2008 N 106 «Про організацію роботи юридичних підрозділів в органах державної податкової служби», із змінами.
Як вбачається з матеріалів справи, співробітниками податкової міліції складено довідку № 4685 від 14.09.2012 року про те, що ТОВ «Дельта Тера Плюс» за юридичною адресою не знаходиться.
19 вересня 2012 року позивачем лише на підставі довідки, винесено повідомлення № 537 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, яке направлено державному реєстратору.
Докази вжиття позивачем заходів для встановлення фактичного місцезнаходження ТОВ «Дельта Тера Плюс» та місцепроживання засновників і керівників платника податків, відповідно до вимог пунктів 3.1.1-3.2, 4.2 Положення відсутні.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, а отже і обов'язку державного реєстратора на внесення запису про відсутність платника податків за місцем реєстрації.
Щодо інших позовних вимог, то колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо ненадання позивачем належних доказів на підтвердження наявності підстав для скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи.
Відповідно до п. 3 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області - задовольнити частково.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2014 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Тера Плюс», Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 30.05.2014 р.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.