Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2014 р. справа №818/959/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Мамонтової К.В.
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Нестерова Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/959/14
за позовом ОСОБА_1
до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області, управління Державної міграційної служби України в Сумській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить суд визнати протиправними дії Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області, управління Державної міграційної служби України в Сумській області щодо зобов'язання оплатити додаткові платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 87,15 грн. та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 120 грн.; визнання неправомірними дії відповідачів щодо зобов"язання надання квитанцій про сплату будь-яких платежів при оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, окрім оплати державного мита у розмірі 170 грн., які позивач, не замовляв, не отримував та не мав наміру щодо отримання таких платних послуг з переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державною міграційною службою згідно Постанови КМУ №795 від 04.06.2007року; визнання протиправними дії відповідачів щодо повернення позивачеві поданих ним документів, які відповідають вимогам правил, затверджених постановою КМУ № 231 від 31.03.1995 року; визнати протиправними дії відповідач та незаконними щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих Позивачем документів вичерпно визначених Правилами, що затверджені Постановою КМУ № 231 від 31.03.1995 року; зобов'язання оформити та видати паспорт громадянина України для виїзду за кордон на підставі документів, вичерпно визначених Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених Постановою КМУ від 31.03.1995 року за №231. Свої вимоги мотивує тим, що при зверненні до відповідачів для оформлення паспорта громадянина України для тимчасових поїздок за кордон він надав усі документи, передбачені Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року № 231 (далі - Правила). Вважає вимоги відповідачів щодо обов'язку замовлення платних послуг, надання квитанції про сплату таких послуг, а також надання додаткових квитанцій про сплату вартості бланка такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративні послуги", постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання" від 04.06.2007 року №795 (далі - Перелік) та постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг" від 26.10.2011 року №1098, адміністративна послуга з оформлення та видачі паспорта є платною та передбачає видачу бланка. Тому позивач має сплатити не тільки вартість цієї послуги в розмірі 87,15грн., а й вартість бланка паспорта в розмірі 120 грн. Отже, на думку відповідача, вимоги працівників УДМС України в Сумській області щодо відмови у прийнятті документів, поданих ОСОБА_1 для оформлення та видачі паспорта є обґрунтованими, оскільки позивачем не подано документів про сплату вартості такої послуги (а.с.21-25).
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник управління Державної міграційної служби України в Сумській області Нестеров Д.О. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 2 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління Державної міграційної служби України в Сумській області з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Позивачем для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон були надані документи: заява-анкета; паспорт громадянина України; оригінал і копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3.5 х 4.5 см.; квитанцію про сплату державного мита в розмірі 170 грн.
Ковпаківським районним відділом міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області відмовлено ОСОБА_1 в прийнятті вищезазначених документів.
11.04.2014 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління Державної міграційної служби України в Сумській області щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надавши зазначені вище документи.
Проте, Ковпаківським районним відділом м.Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області в прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 було відмовлено через ненадання позивачем квитанцій про оплату послуг за оформлення та видачу такого паспорта та вартості його бланку, передбачених законодавством України.
Як зазначалося вище, підставою для відмови ОСОБА_1 в прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт) стало неподання ним обов"язкових квитанцій про оплату послуг за оформлення та видачу паспорту в розмірі 87,15 грн. та вартості його бланку у розмірі 120 грн.
На думку позивача, такі дії Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області щодо відмови в прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для тимчасових поїздок за кордон є протиправними.
Законом України "Про порядок виїзду з України і в"їзду в Україну громадян України" (далі по тексту - Закон №3857-XII) врегульовано порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок.
Статтею 7 цього Закону передбачено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію вищезазначеного Закону Кабінет Міністрів України постановою від 31 березня 1995 року №231 затверджено Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (далі - Правила), пунктом 10 яких затверджено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Згідно статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет) платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
До об'єктів справляння державного мита належить, зокрема, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 10х17 грн. (статті 2, 3 Декрету).
Разом з цим у пункті 27 розділу І Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання, визначений розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87 грн. 15 коп.
Враховуючи викладене, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка).
Тому Ковпаківський районний відділ міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.
Вказаний висновок суду підтверджується постановою Колегії суддів судової палати в адміністративних справах Верховного суду України від 3 грудня 2013 року, згідно якої суд вважає, що вимоги служби громадянства і реєстрації фізичних осіб про сплату платежів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які не передбачені Законом України "Про порядок виїзду з України і в"їзду в Україну громадян України" та Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року, є протиправними.
Тому безпідставними є вимоги Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області щодо сплати платежів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87,15 грн. (адміністративна послуга) та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 грн., які не передбачені Законом України "Про порядок виїзду з України і в"їзду в Україну громадян України" та Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дій відповідачів щодо зобов'язання ОСОБА_1 оплатити додаткові платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 87,15 грн., вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 120 грн., щодо надання позивачем квитанцій про сплату будь-яких платежів при оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, окрім оплати державного мита у розмірі 170 грн., які позивач не замовляв, не отримував та не мав наміру щодо отримання таких платних послуг з переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державною міграційною службою згідно Постанови КМУ №795 від 04.06.2007року, то суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується поясненнями сторін в судовому засіданні, відповідачі не зобов"язували позивача оплачувати додаткові платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Надання службовою особою Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області позивачу бланків квитанцій про сплату 87,15 грн. та 120грн., не є зобов"язанням ОСОБА_1 сплатити вказані суми.
Крім того, суд зазначає, що надання вищевказаних бланків квитанцій не є діями суб"єкта владних повноважень, які якимось чином порушують права чи законні інтереси позивача.
Тобто вказані дії не тягнуть за собою юридичних наслідків.
Щодо вимог ОСОБА_1 про повернення йому поданих ним документів, то з матеріалів справи вбачається, що пред"явлені ОСОБА_1 документи для видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон відповідачем у встановленому законом порядку не приймалися, а тому і не могли бути повернуті позивачу.
Враховуючи вищевикладене, необхідно визнати протиправними дії Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та зобов'язати управління Державної міграційної служби України в Сумській області повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих ним документів.
На підставі ст. 94 КАС України з Державного бюджету України необхідно стягнути судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп., сплачений позивачем при подачі позову до суду.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області, управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Зобов'язати управління Державної міграційної служби України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 27) повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих ним документів.
Стягнути судові витрати в розмірі 73 грн. 08 коп. (сімдесят три грн. 08 коп.) з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 30 травня 2014 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар