Справа № 500/5555/13-а
Провадження № 2-а/500/6/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2014 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Грубіян Л.І.,
при секретарі - Зубенко Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області, треті особи - приватне акціонерне товариство «Українське Дунайське пароплавство», відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання незаконним та скасування акта за формою Н-5 від 25.04.2013 року, зобов'язання призначити комісію для проведення спеціального розслідування, скласти та затвердити Акт форми Н-1, відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок смерті (здійснення страхових виплат) -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (далі Держгірпромнагляду) в Одеській області,), в якому просить суд:
- визнати незаконними та скасувати Акти проведення спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком форми Н-5 від 23.04.2013 року затвердженого 25.04.2013р. першим заступником начальника Територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області, як такий, висновки якого не ґрунтуються на фактичних обставинах та не з'ясованих причинах загибелі ОСОБА_3, що не відповідають вимогам діючого законодавства України та встановленим обставинам розслідування;
- зобов'язати керівника Територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області: призначити комісію для проведення спеціального розслідування, зобов'язати комісію скласти та затвердити акт форми Н-1 про визнання нещасного випадку зі смертельним наслідком з ОСОБА_3, як такий, що пов'язаний з виробництвом;
- стягнути на користь ОСОБА_1 з ВВД ФСС від НВВ та ПЗ в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі страхову виплату (одноразову допомогу) в розмірі 182 201,50 грн. та витрати, пов'язані з похованням потерпілого, в сумі 12 018,50 грн., а всього 194 220,00 грн.;
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27.03.2012 року Одеськом окружним адміністративним судом винесена постанова якою визнано протиправним та скасований акт № 4 про нещасний випадок зі смертельним наслідком з ОСОБА_3, не пов'язаний з виробництвом, форми НПВ від 20.08.2007 року та акт спеціального розслідування цього випадку форми Н-5 від 20.08.2007 року, затверджені начальником територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області 23.08.2007 року.
Зобов'язано територіальне управління Держгірпромнагляду України в Одеській області провести повторне розслідування нещасного випадку із смертельним наслідком, що стався із ОСОБА_3 спеціальною комісією у іншому складі з урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин.
Нова комісія була створена наказом відповідача №303 від 02.04.2013 року і за результатами її роботи було складено Акт за формою Н-5. Позивачка з висновками комісії не погодилась та повторно звернулась до суду з адміністративним позовом.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, викладені в адміністративному позові, та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов від 20.01.2014р., зазначаючи, що відображені в оскаржуваних актах висновки комісії повторного спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався з ОСОБА_3, є обґрунтованими та відповідають фактичним обставинам справи вважає недоцільним призначення третьою комісії так як всі обставини були встановлені першою та після постанови суду другою комісією були усунуті всі недоліки, а вимоги позивача ґрунтуються на припущеннях та не мають жодного посилання на порушення конкретних нормативно-правових актів,
Представники третіх осіб - ПРАТ «УДП» та ВВД ФСС від НВВ та ПЗ в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі проти задоволення позовних вимог позивача заперечували дали пояснення по справі, аналогічну позиції територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області, надали письмові заперечення.
Заслухавши пояснення сторін, третіх осіб, вивчивши матеріали справи судом встановлено наступне: 30.07.2007 року на 1109,5 км р. Дунай (м. Смедерево, Сербія) з працівником ПРАТ «УДП»шкіпером ОСОБА_3 трапився нещасний випадок зі смертельним наслідком. Наказом начальника територіального управління Держгірпромнагляду України по Одеській області № 160 від 05.07.2007 року була призначена комісія з спеціального розслідування цього нещасного випадку. За результатами проведеного спеціального розслідування комісією 20.08.2007 року було складено акт форми НПВ та акт форми Н-5, згідно з якими нещасний випадок зі смертельним наслідком з шкіпером ОСОБА_3 було визнано таким, що не пов'язаний з виробництвом. Вказаний Акт №4 був скасований Одеськом окружним адміністративним судом, та зобов'язано територіальне управління Держгірпромнагляду України в Одеській області провести повторне розслідування нещасного випадку із смертельним наслідком, що стався із ОСОБА_3 спеціальною комісією у іншому складі з урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин.
Нова комісія була створена наказом відповідача №303 від 02.04.2013 року. Вказана комісія працювала з 3 по 23 квітня 2013 року і за результатами її роботи 25 квітня 2013 року було складено Акт проведення спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався 03.07.2007 року у період часу з 10годин до 12 годин у приватному акціонерному товаристві «Українське Дунайське пароплавство», код ЄДРПОУ 01125821, Міністерство інфраструктури України, Акт форми Н-5, який затверджено Першим заступником начальника територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області.
Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Враховуючи вищевикладене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що територіальним управлінням Держгірпромнагляду України в Одеській області виконано постанову суду, висновки комісії з спеціального розслідування викладені акті від 23.04.2013 року форми Н-5 щодо нещасного випадку із смертельним наслідком, що стався з працівником ПРАТ «УДП»шкіпером ОСОБА_3 визнано таким, що не пов'язаний з виробництвом. Призначення третьої комісії за сплином часу суд вважає недоцільним.
При вирішенні справи в частині позовних вимог позивача щодо зобов'язання територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області скласти та затвердити акт форми Н-1 про визнання нещасного випадку зі смертельним наслідком з ОСОБА_3 таким, що пов'язаний з виробництвом, суд враховує вимоги Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від № 1232 від 30.11.2011 року, діючого на час вирішення справи, згідно яких акт форми Н-1 складається комісією із спеціального розслідування нещасного випадку, а територіальне управління Держгірпромнагляду України в Одеській області має право у разі оскарження висновків комісії щодо обставин і причин настання нещасного випадку, лише призначити повторне розслідування нещасного випадку спеціальною комісією у іншому складі.
Тому суд відмовляє задоволені позовних вимог ОСОБА_1в цій частині вимог.
Не підлягають задоволеню вимоги позивача щодо стягнення з ВВД ФСС від НВВ та ПЗ в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі на користь позивача страхової виплати (одноразової допомоги) в розмірі 182 201,50 грн. та витрат, пов'язаних з похованням потерпілого, в сумі 12 018,50 грн., суд вважає на необхідне зазначити наступне.
За відсутністі рішення уповноваженого органу про визнання нещасного випадку зі смертельним наслідком працівником ПРАТ «УДП»шкіпером ОСОБА_3 таким, що стався з ним у процесі виконання ним трудових обов'язків, тобто пов'язаний з виробництвом, суд вважає, що відсутні підстави для стягнення з ВВД ФСС від НВВ та ПЗ в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі на користь позивача одноразової допомоги, у зв'язку зі смертю ОСОБА_3 та витрат, пов'язаних з похованням потерпілого.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність відмови позивачу у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.6-11, 35, 71, 158-163, 167, 171-2 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені адміністративного позову про визнання незаконним та скасування Акту проведення спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком форми Н-5 від 23.04.2013 року затвердженого 25.04.2013р. першим заступником начальника Територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області, відносно загибелі ОСОБА_3, зобов'язання керівника Територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області: призначити комісію для проведення спеціального розслідування, зобов'язати комісію скласти та затвердити акт форми Н-1 про визнання нещасного випадку зі смертельним наслідком з ОСОБА_3, як такий, що пов'язаний з виробництвом та в стягнені на користь ОСОБА_1 з ВВД ФСС від НВВ та ПЗ в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі страхову виплату (одноразову допомогу) в розмірі 182 201,50 грн. та витрати, пов'язані з похованням потерпілого, в сумі 12 018,50 грн., а всього 194 220,00 грн. - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому проваджені апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Л. І. Грубіян