Постанова № 39017378, 26.05.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2014
Номер справи
818/1176/14
Номер документу
39017378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2014 р. справа №818/1176/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Мамонтової К.В.

представника позивача - Громова Р.С.

представника відповідача - Будакова В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1176/14

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро"

до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов"язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області щодо відмови у здійсненні перереєстрації у зв"язку зі зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" та щодо відмови у видачі витягу з реєстру платників податку на додану вартість, а також зобов"язати державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області вчинити дії щодо перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" у зв"язку зі зміною місцезнаходження за поданою реєстраційною заявою форма 1-РС від 22.04.2014 року №273 та вчинити дії щодо надання витягу з реєстру платників податку на додану вартість за запитом товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" від 09.04.2014 року №14280. Свої вимоги мотивує тим, що ТОВ "Фіор-Агро" - сільськогосподарське підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених сільськогосподарських товарів, у зв»язку з чим ним було обрано спеціальний режим оподаткування, та з 01 січня 2013р. він зареєстрований, як суб'єкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. 22 квітня 2014 р. позивач звернувся до ДПІ у м. Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області із заявою про перереєстрацію у зв'язку зі зміною місцезнаходження. 06 травня 2014 р. позивачем отриманий лист відповідача про відмову у перереєстрації, оскільки дані які зазначені у заяві не відповідають критеріям п. 209.6 ст. 209 Податкового кодексу України. На думку позивача, відмова у здійсненні перереєстрації у зв'язку із зміною місцезнаходження є протиправною, оскільки такі дії суперечать вимогам Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 16.01.2014 р. № 26. Крім того, ТОВ "Фіор-Агро" 09 квітня 2014 року звернулось до ДПІ у м.Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області із запитом про отримання витягу з реєстру платників ПДВ . Але позивачу було відмовлено у видачі такого витягу, мотивуючи тим, що ТОВ "Фіор-Агро" не пройшло перереєстрації в реєстрі платників ПДВ. Така бездіяльність, на думку позивача, є протиправною, так як не відповідає вимогам Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 16.01.2014 р. № 26.

Державна податкова інспекція у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що ТОВ «Фіор-Агро» з 01 січня 2013 року зареєстровано як суб'єкт спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства податком на додану вартість. 14 жовтня 2013 року позивач змінив свою податкову адресу, а саме: було змінено адресу з села Диліївка, Костянтинівського району, Донецької області на місто Суми, вул. Пролетарська, буд. 69. ТОВ «Фіор-Агро» неодноразово зверталося до ДПІ у м. Сумах із заявами про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. Проте, ДПІ у м. Сумах залишено вказані заяви без виконання, оскільки в пункті 9 заяв форми 1-РС позивачем не було позначено показників питомої ваги а отже, такі дані у реєстраційних заявах не відповідають вимогам п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України. Крім того, 09 квітня 2014 року ТОВ «Фіор-Агро» звернулось до ДПІ у м.Сумах із запитом форми №1-ЗВР про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість. ДПІ у м. Сумах запит залишено без виконання, оскільки ТОВ «Фіор-Агро» не пройшло перереєстрацію в реєстрі платників податку на додану вартість у зв'язку зі зміною його місцезнаходження.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Фіор-Агро» з 01 січня 2013 року зареєстровано як суб'єкт спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства податком на додану вартість.

14 жовтня 2013 року позивач змінив свою податкову адресу, а саме: було змінено адресу з села Диліївка, Костянтинівського району, Донецької області на місто Суми, вул.Пролетарська, буд. 69.

ТОВ «Фіор-Агро» 23 січня 2014 року звернулось до ДПІ у м.Сумах із заявою форми 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

ДПІ у м.Сумах листом від 29.01.2014р. №4669/10/18-19-18-02-55 повідомило товариство, що заяву від 23.01.2014р. залишено без виконання, оскільки в пункті 9 заяви позивачем за січень, лютий, березень, квітень та травень не позначено показників питомої ваги а отже, такі дані у реєстраційній заяві не відповідають вимогам п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

ТОВ «Фіор-Агро» 21 лютого 2014 року повторно звернулось до ДПІ у м. Сумах із заявою 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

ДПІ у м. Сумах листом від 28.02.2014р. №11751/10/18-19-18-02-55 повідомило товариство, що заяву залишено без виконання, оскільки в пункті 9 заяви від 21.02.2014р. позивачем за лютий, березень, квітень та травень не позначено показників питомої ваги а отже, такі дані у реєстраційній заяві не відповідають вимогам п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

ТОВ «Фіор-Агро» 17 березня 2014 року звернулось до ДПІ у м.Сумах із заявою 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

ДПІ у м. Сумах письмово повідомило (лист від 19.03.2014р. №15065/10/18-19-18-02-55) позивача про залишення заяви без виконання, так як в пункті 9 заяви 1-РС від 17.03.2014р. товариством за березень, квітень та травень не позначено показників питомої ваги, а отже, такі дані у реєстраційній заяві не відповідають вимогам п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

ТОВ «Фіор-Агро» 25 березня 2014 року звернулось до ДПІ у м. Сумах із заявою 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Відповідач листом від 01.04.2014р. №18350/10/18-19-18-02-55 повідомив товариство, що реєстраційну заяву від 25.03.2014р. залишено без виконання, оскільки в пункті 9 заяви позивачем за березень, квітень та травень не позначено показників питомої ваги а отже, такі дані у реєстраційній заяві не відповідають вимогам п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

Тому, ТОВ «Фіор-Агро» змушене було черговий раз, 22 квітня 2014 року, звернутися до ДПІ у м. Сумах із заявою 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Проте, відповідач своїм листом від 29.04.2014р. №21175/10/18-19-18-02-55 повідомив товариство, що реєстраційну заяву залишено без виконання, так як в пункті 9 заяви позивачем за квітень та травень не позначено показників питомої ваги, а отже, такі дані у реєстраційній заяві не відповідають вимогам п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

Порядок реєстрації (перереєстрації) платників ПДВ регулюється Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 16.01.2014 р. №26 (далі - Положення), яке згідно п. 1.1. розроблене відповідно до розділів І, II, V, XIV, XVIII Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до п.183.15 ст.183 Податкового кодексу України у разі зміни платником податку місцезнаходження (місця проживання) або його переведення на обслуговування до іншого контролюючого органу зняття такого платника з обліку в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. У разі зміни даних про платника податку, які стосуються податкового номера та/або найменування (прізвища, імені та по батькові), та/або місцезнаходження (місця проживання) платника податку, а також встановлення розбіжностей чи помилок у записах реєстру платників податку платник податку подає відповідно до пункту 183.7 цієї статті заяву протягом 10 робочих днів, що настають за днем, коли змінилися дані про платника податку або виникли інші підстави для перереєстрації. Перереєстрація платника податку здійснюється з дотриманням правил та у строки, визначені цією статтею для реєстрації платників податку, шляхом внесення відповідного запису до реєстру платників податку.

Згідно п.1.2 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 16.01.2014р. №26, цим Положенням визначається порядок:

- реєстрації платників податку на додану вартість;

- анулювання реєстрації платників податку на додану вартість;

- ведення реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр);

- присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість;

- оприлюднення даних з Реєстру;

перереєстрації платників податку на додану вартість;

- ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість;

- формування і надання витягів та довідок з Реєстру.

За приписами п.6.1 Положення, резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 статті 209 розділу V Кодексу (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.

Відповідно до п.6.17 Положення, перереєстрація платника податку зі спеціальним режимом оподаткування здійснюється у разі виникнення змін (доповнень) у даних платника податку, що містяться у реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування, а також у разі встановлення розбіжностей чи помилок у записах цього реєстру. У таких випадках перереєстрація здійснюється відповідно до розділу IV цього Положення з урахуванням того, що для перереєстрації сільськогосподарського підприємства - суб'єкта спеціального режиму оподаткування подається заява про реєстрацію за формою №1-РС із позначкою "Перереєстрація".

Згідно п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України, сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Ця норма діє з урахуванням того, що:

а) для новоутвореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб'єкт господарювання, який провадить господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, така питома вага сільськогосподарських товарів/послуг розраховується за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду;

б) з метою розрахунку такої питомої ваги до складу основної діяльності сільськогосподарського підприємства не включаються оподатковувані операції з постачання основних фондів, що перебували у складі його основних фондів не менше ніж 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, якщо такі операції не були постійними і не становили окремої підприємницької діяльності.

З поданої позивачем заяви вбачається (копія додається), що питома вага вартості сільськогосподарських товарів становила 100 відсотків вартості всіх товарів, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Тому посилання податкового органу на те, що дані в реєстраційній заяві не відповідають критеріям п. 209.6 ст. 209 ПК України, є безпідставними.

Крім того, суд зазначає, що у письмових відмовах в проведенні перереєстрації позивача, податковий орган посилається в цілому на п.209.6 ст.209 ПК України без конкретного зазначення, які саме дані у поданій заяві не відповідають критеріям п. 209.6 ст. 209 ПК України.

Як вбачається з матеріалів справи, 09 квітня 2014 року ТОВ «Фіор-Агро» звернулось до ДПІ у м. Сумах із запитом форми №1-ЗВР про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість.

ДПІ у м. Сумах листом від 10.04.2014р. №20505/10/18-19-18-02-55 запит форми №1- ЗВР про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість залишено без виконання, оскільки ТОВ «Фіор-Агро» не пройшло перереєстрацію в реєстрі платників податку на додану вартість в зв'язку зі зміною його місцезнаходження. Позивачу було запропоновано подати запит форми №1-ЗВР після подання реєстраційної заяви сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою №1-РС та внесення змін до реєстру платників податку на додану вартість.

Порядок ведення реєстру платників податку на додану вартість, формування і надання витягів та довідок з цього реєстру визначений Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 16.01.2014 р. № 26.

Відповідно до пункту 2.1 Положення, реєстр - це автоматизований банк даних, створений відповідно до пункту 183.12 статті 183 розділу V Податкового кодексу України для забезпечення: реєстрації та єдиного обліку платників ПДВ, єдиних принципів ідентифікації платників ПДВ, контролю за справлянням податку на додану вартість, організації суцільного й вибіркового аналізу. Складовою частиною Реєстру є реєстр суб'єктів спеціального режиму оподаткування.

Згідно пункту 2.6. Положення, державні податкові інспекції здійснюють: приймання заяв, контроль за повнотою даних щодо відповідності нормативним документам; обробку даних заяв та документів щодо реєстрації (у тому числі як суб'єкта спеціального режиму оподаткування), перереєстрації, анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування: реєстрацію (у тому числі як суб'єкта спеціального режиму оподаткування), перереєстрацію, анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування; формування і надання витягів з Реєстру; підготовку та обробку документів щодо відміни анулювання реєстрації: моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру.

Тобто, підстав для відмови у видачі витягу з реєстру платників ПДВ Положенням не передбачено.

Отже, видача витягів з реєстру платників ПДВ є обов'язком держаної податкової інспекції, після отримання відповідного запиту (заяви).

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності відмови у здійсненні перереєстрації у зв"язку зі зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" та відмови у видачі витягу з реєстру платників податку на додану вартість.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області щодо відмови у здійсненні перереєстрації у зв"язку зі зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" та щодо відмови у видачі витягу з реєстру платників податку на додану вартість; а також зобов"язати державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області вчинити дії щодо перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" у зв"язку зі зміною місцезнаходження за поданою реєстраційною заявою форма 1-РС від 22.04.2014 року №273 та вчинити дії щодо надання витягу з реєстру платників податку на додану вартість за запитом товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" від 09.04.2014 року №14280.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов"язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області щодо відмови у здійсненні перереєстрації у зв"язку зі зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" та щодо відмови у видачі витягу з реєстру платників податку на додану вартість.

Зобов"язати державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області (40000, м. Суми, Покровська площа, 2, код ЄДРПОУ 38724743) вчинити дії щодо перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" (40009, м. Суми, вул.Пролетарська, буд. 69, ідентифікаційний код 37695997) у зв"язку зі зміною місцезнаходження за поданою реєстраційною заявою форма 1-РС від 22.04.2014 року №273 та вчинити дії щодо надання витягу з реєстру платників податку на додану вартість за запитом товариства з обмеженою відповідальністю "Фіор-Агро" від 09.04.2014 року №14280.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 30 травня 2014 року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар