Постанова № 39016886, 07.05.2014, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2014
Номер справи
807/497/14
Номер документу
39016886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

07 травня 2014 рокум. Ужгород№ 807/497/14

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Микуляк П.П.

при секретарі Лумей В.Г.,

за участю:

позивача:ОСОБА_1,

відповідача: Управління соціального захисту населення Свалявської районної державної адміністрації, представник - Сюч В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Свалявської районної державної адміністрації про скасування рішення комісії з розгляду права призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 07 травня 2014 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 13 травня 2014 року.

ОСОБА_1 звернулася з позовною заявою до управління соціального захисту населення Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області, де просила скасувати рішення комісії з розгляду права призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 27.08.2013 року №8 в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 26 липня 2013 року звернулась із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям до Управління соціального захисту населення Свалявської РДА та подала всі необхідні документи. Однак 27.08.2013 року протоколом №8 останній було відмовлено у призначенні допомоги.

Не погоджуючись з вказаним рішенням комісії позивачка зверталася за роз'ясненням причин відмови у призначенні допомоги, як до управління соціального захисту населення Свалявської РДА, так і до голови РДА, а в подальшому оскаржила рішення комісії в суді.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити. Додатково пояснила, що є матір'ю п'ятьох дітей, додаткових доходів не має, а рішення про відмову у призначенні допомоги є протиправним та таким, що не відповідає вимогам законодавства.

Представник відповідача - управління соціального захисту населення Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області надав суду письмові заперечення відповідно до яких просив суд відмовити позивачці у задоволенні її вимог, з підстав викладених у письмових запереченнях.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.

Судом було з'ясовано, що 26 липня 2013 року позивачка звернулась із заявою про призначення державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї до Управління соціального захисту населення Свалявської РДА (а.с.46).

27.08.2013 року протоколом №8 останній було відмовлено у призначенні допомоги.(а.с.20).

13.09.2013 року позивачка звернулася до Управління соціального захисту населення Свалявської РДА для з'ясування причин відмови у призначенні допомоги.

24.09.2013р. управління соціального захисту населення Свалявської РДА повідомило, що відмова у призначенні допомоги відбулося по причині наявності у сім'ї додаткового доходу, а саме дохід співмешканця, що був не вказаний в декларації. ( а.с.18)

29.10.2013р. позивачка звернулася із скаргою до голови Свалявської РДА щодо вирішення питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (а.с.15), але отримала аналогічну відповідь від 14.11.2013 року за № 01-31/130, де їй було також відмовлено у зв'язку з тим, що сім'я отримуючи дохід співмешканця не декларує його у декларацію, як додаткові джерела для існування (а.с.17).

Судом було встановлено, що позивачкою для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї було надано управлінню соціального захисту населення Свалявської РДА всі документи передбачені ст.4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї".

27.08.2013р. Рішення №8 про відмову у призначенні допомоги приймалося на підставі Акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за №643 від 16.08.2013р.(а.с.50). Де навпроти прізвища ОСОБА_3 у графі «родинний зв'язок» закреслена фраза «чол. співмешканець», а в графі «місце проживання» вказано АДРЕСА_1, що не співпадає з адресою проживання позивачки та її дітей (АДРЕСА_2).

Крім того в матеріалах справи відсутні докази того, особа на прізвище ОСОБА_3 має додатковий дохід, та систематично проживає з позивачкою. Комісією при складанні акту обстеження матеріально - побутових умов не встановлено джерело додаткового доходу особи ОСОБА_3 та не надано жодного документа, який би підтвердив вищевказане.

Також судом було з'ясовано, що в акті обстеження матеріально - побутових умов невірно зазначено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 являється батьком двох менших дітей ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2, оскільки згідно поданих суду свідоцтв про народження дітей (а.с.10,13) батьком двох молодших дітей являється інша особа.

Таким чином суд приходить до висновку, що рішення комісії з розгляду права призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 27.08.2013 року №8 в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям приймалося на основі недостовірної інформації, що містилася в акті обстеження матеріально - побутових умов за № 643 від 16.08.2013р.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї" передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї" визначено порядок надання державної соціальної допомоги, а саме те, що до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї (до складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні); декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).

У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладені обставини та враховуючи приписи ч.2 ст.71 КАС України, в силу яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак відповідачем належними та допустимими доказами не довів у суді правомірність прийнятого ним рішення, а за таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивачки порушені та потребують захисту, а відтак позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Свалявської районної державної адміністрації про скасування рішення комісії з розгляду права призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.

Скасувати рішення комісії з розгляду права призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 27.08.2013 року - Протокол №8 в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Стягнути з Державного бюджету України судові витрати на користь позивача у розмірі 74,00 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

СуддяП.П. Микуляк