Постанова № 39012426, 12.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2014
Номер справи
805/3999/14
Номер документу
39012426
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2014 р. Справа №805/3999/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13 год. 15 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., при секретарі судового засідання Музиканті В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» до Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області про визнання протиправним акту перевірки від 21.03.2014 № 028-4-16, визнання протиправним та скасування припису від 21.03.2014 № 028-4-16, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області про визнання протиправним акту перевірки від 21.03.2014 № 028-4-16, визнання протиправним та скасування припису від 21.03.2014 № 028-4-16.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем проведено позапланову перевірку ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» в частині перевірки повідомлення № 16-1106 від 14.03.2014. За результатами перевірки складено акт від 21.03.2014 № 028-4-16, за яким виявлені порушення ст. 13 Закону України «Про охорону правці». На підставі акту перевірки відповідачем видано припис № 028-4-16 від 21.03.2012, яким приписано усунути порушення викладені в акті перевірки, а саме: 1) особи, що виконують роботи у сфері поводження з вибуховими матеріалами по шахті «Щегловська-Глибока» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» (піднощики ВР (помічники при заряджанні) не мають узгодження з органами внутрішніх справ, що є порушенням вимог ст. 18 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення»; 2) ІТР виробничих дільниць, що здійснюють керування вибуховими роботами по шахті «Щегловська-Глибока» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» не мають узгодження з органами внутрішніх справ, що є порушенням вимог НПАОП 0.00-7.01-06 (Вимоги до працівників, які здійснюють керівництво вибуховими роботами). Позивач вважає акт перевірки та припис № 028-4-16 від 21.03.2014 протиправними, безпідставними та такими, що складені з порушенням законодавства, оскільки зазначені в акті та приписі № 028-4-16 від 21.03.2014 підносщики ВР (помічники при заряджанні) не є працівникам, які ведуть роботи у сфері поводження з вибуховими матеріалами, а ІТР виробничих дільниць не відносяться до осіб, які будуть мати доступ до осіб, які будуть мати доступ до вибухових матеріалів чи охороняти їх, тому отримання узгодження з органами внутрішніх справ не потребують.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали позов та просили задовольнити позовні вимоги.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позову та просили відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Позивач - Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» зареєстроване як юридична особа у встановленому порядку, розташоване за адресою: Будьонівський район, м. Донецьк, 83059.

Відповідач - Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом Держгірпромнагляду України, який входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року № 186-к територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.

За приписом пункту 4 вказаного Положення територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Судом встановлено, що 21.03.2014 Державною інспекцією нагляду у гірничій промисловості та провітрюванням і ПГР Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області на підставі повідомлення № 16-1106 від 14.03.2014 проведено позапланову перевірку технічної документації дільниці УВР-2 шахти «Щегловська-Глибока» на дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» за адресою: м. Донецьк, вул. Горностаєвська.

За результатами перевірки складено акт № 028-4-16 від 21.03.2014, відповідно до якого порушення, що зазначені у раніш виданому приписі за результатами планової перевірки стану охорони праці та промислової безпеки по шахті «Щегловська-Глибока» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» при перевірці технічної документації дільниці УВР-2 № 028-4-8 від 05.03.2014 усунено, окрім п. 3, що стосується узгодження з органами внутрішніх справ ІТР виробничих дільниць, що здійснюють керування вибуховими роботами по шахті та частково п. 2 стосовно осіб, що виконують роботи у сфері поводження з вибуховими матеріалами по шахті (піднощики ВР (помічники при заряджанні).

21.03.2014 Державною інспекцією нагляду у гірничій промисловості та провітрюванням і ПГР Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області на підставі акту перевірки суб'єкта господарювання (акт перевірки виробничого об'єкта) від 21.03.2014 № 028-4-16 видано припис № 028-4-16. Згідно з цим приписом на підставі статті 39 Закону України «Про охорону праці», п. 5 статті 4 та ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 63 Кодексу України про надра, Положення про Державну службу гірничого нагляду промислової безпеки України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 №408/2011 з метою запобігання нещасним випадкам на виробництві пропонує (повне або часткове зупинення роботи підприємства, окремого виробництва, виробничої дільниці, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних) до повного усунення порушень ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694 до початку ведення підривних робіт: 1) особи, що виконують роботи у сфері поводження з вибуховими матеріалами по шахті «Щегловська-Глибока» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» (підносщики ВР (помічники при заряджанні) не мають узгодження з органами внутрішніх справ, що є порушенням вимог ст. 18 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення»; 2) ІТР виробничих дільниць, що здійснюють керування вибуховими роботами по шахті «Щегловська-Глибока» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» не мають узгодження з органами внутрішніх справ, що є порушенням вимог НПАОП 0.00-7.01-06 (Вимоги до працівників, які здійснюють керівництво вибуховими роботами) (а.с.15-16).

Згідно з ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Частиною 7 цієї статті визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Згідно ч. 7 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.

Відповідно до ст. 11 цього Закону суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний, виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Статтею 18 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення» від 23.12.2004 № 2288-ІV передбачено, що до роботи у сфері поводження з вибуховими матеріалами допускаються працівники з відповідною кваліфікацією, які не мають протипоказань щодо стану їх здоров'я та одержали згоду органу внутрішніх справ.

Згідно з дозволом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України № 243.12.30 від 25.01.2012 дозволяється Публічному акціонерному товариству «Шахтоуправління «Донбас» з 25.01.2012 по 25.01.2017 виконувати вибухові роботи (у технічних межах шахт «Щегловська-Глибока» № 22 «Комунарська») за умови додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

Відповідно до Положення про дільниці вибухових робіт (ДАР) ПАТ «Шахтоуправління «Донбас», затвердженого головою правління - директором ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» Барановим Ю.І. 17.01.2010 дільниця вибухових робіт, зокрема, здійснює ведення вибухових робіт (ВР) на шахті згідно вимогам нормативних документів. Також цим Положенням не передбачено необхідності узгодження поводження з вибуховими матеріалами з органами внутрішніх справ.

Згідно наказу ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» від 20.01.2014 № 111 з метою підвищення безпеки при виробництві вибухових робіт у гірничих виробках шахти «Щегловська-Глибока» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» робітникам, які пройшли навчання за спеціальною програмою, склали іспити кваліфікаційній комісії, поставити в обов'язки надання допомоги майстрам-підривникам при заряджанні шпурів і подноске ВМ з січня 2014 року.

Статтею 1 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення» визначено поняття поводження з вибуховими матеріалами - діяльність, пов'язана з розробленням, виробництвом, випробуванням, придбанням, перевезенням, зберіганням, обліком, реалізацією, знищенням вибухових матеріалів, розробленням і виготовленням обладнання, засобів механізації, пристроїв та апаратури для вибухових робіт, ввезенням, вивезенням і транзитом через територію України вибухових матеріалів, обладнання і технологій для їх виготовлення, проведенням вибухових робіт.

Як зазначив представник позивача у судовому засіданні, підносщики ВР (помічники при зарядженні) не є працівниками, які ведуть роботи у сфері поводження з вибуховими матеріалами, оскільки вони не ведуть діяльність ні з розробленням, ні з виробництвом, ні з випробуванням, ні з придбанням, ні з перевезенням, ні зі зберіганням, ні з обліком, ні з реалізацією, ні зі знищенням вибухових матеріалів та інше.

Пунктом 15.3 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 № 622 передбачено, що для отримання дозволу на зберігання вибухових матеріалів, у тому числі і на відкриття майстерень, керівники підприємств, установ і організацій надсилають до органів внутрішніх справ клопотання, до яких додаються: свідоцтво органів Держгірпромнагляду на експлуатацію місця зберігання ВМ (додаток 28); паспорт складу вибухових матеріалів (на кожний постійний і тимчасовий стаціонарні склади ВМ) (додаток 29) і акт приймання місця зберігання ВМ в експлуатацію (за відсутності паспорта додаються схема складу і план прилеглої місцевості в радіусі, який відповідає безпечній відстані, розрахованій за ударною повітряною хвилею від найбільшого за місткістю сховища ВМ, а для пересувного складу - зазначається район, який обслуговується складом); акт про придатність приміщення, де зберігатимуться вибухові матеріали, що складається комісією з представників органу внутрішніх справ, пожежного нагляду, Держгірпромнагляду України та зацікавленої організації; наказ керівника підприємства про призначення особи (осіб), відповідальної за зберігання вибухових матеріалів; список осіб, що будуть мати доступ до вибухових матеріалів чи охороняти їх (прізвища, імена, по батькові, роки, місця народження та проживання, відомості про попередню трудову діяльність, довідки (висновки) медичних установ (ЛКК), що такі особи за станом здоров'я можуть виконувати вказані роботи); платіжне доручення (квитанція) про оплату послуг, пов'язаних з видачею дозволу на зберігання вибухових матеріалів.

При цьому особи, які отримують допуск до робіт з ВМ, перевіряються за оперативними обліками органів внутрішніх справ.

Листом начальника Червоногвардійського РВ Макіївського МУ ГУ МВС України в Донецькій області від 12.03.2014 №4/2916 повідомлено директора ПАТ «Шахтоуправління «Донбас», що згідно вимогам наказу МВС України № 622-98 підносщики ВМ (помічники при заряджанні), ІТР виробничих дільниць не проходять узгодження з органами внутрішніх справ України.

Під час судового розгляду справи відповідачем не доведено, що підносщики ВР (помічники при заряджанні) ведуть діяльність з розробленням, виробництвом, випробуванням, придбанням, перевезенням, зберіганням, обліком, реалізацією, знищенням вибухових матеріалів, розробленням і виготовленням обладнання, засобів механізації, пристроїв та апаратури для вибухових робіт, ввезенням, вивезенням і транзитом через територію України вибухових матеріалів, проведенням вибухових робіт. Тобто не здійснюють поводження з вибуховими матеріалами.

Крім того, відповідачем не доведено необхідності узгодження з органами внутрішніх справ по підносщикам ВР (помічники при заряджанні) та інженерно-технічним робітникам виробничих дільниць на шахті «Щегловська-Глибока» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас».

Отже, підносщики ВР (помічники при заряджанні) та інженерно-технічні робітники виробничих дільниць не відносяться до осіб, які будуть мати доступ до вибухових матеріалів чи охороняти їх, тому отримання узгодження з органами внутрішніх справ не потребують.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправним акту перевірки № 028-4-16 від 21.03.2014, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

За змістом цієї норми, предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків, встановлені законом умови їх реалізації.

Згідно зі статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Закріплення ч. 2 ст. 2 КАС України положення про можливість оскарження до адміністративних судів будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та законами України встановлено інший порядок судового провадження, не означає спростування висновку про юридичне значення рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень як предмета судового оскарження, так само як не означає і нівелювання способу захисту порушених прав, свобод чи законних інтересів.

Юридичним значенням в даному випадку для Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» має саме припис Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області № 028-4-16 від 21.03.2014, тому суд вважає, що в частині позовних вимог щодо визнання протиправного акту перевірки № 028-4-16 від 21.03.2014 слід відмовити.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» до Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області про визнання протиправним акту перевірки від 21.03.2014 № 028-4-16, визнання протиправним та скасування припису від 21.03.2014 № 028-4-16 підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України підлягають стягненню пропорційно задоволеним вимогам.

З урахуванням частини 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а також того, що відповідач звільнений від сплати судового збору, суд присуджує з Державного бюджету до стягнення на користь позивача понесені нею витрати зі сплати судового збору, що підтверджені документально, пропорційно задоволеним позовним вимогам, тобто у розмірі 36,54 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-14, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» - задовольнити частково.

Скасувати припис Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області від 21.03.2014 № 028-4-16.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (код ЄДРПОУ 00174668) витрати зі сплати судового збору у розмірі 36 (тридцять шість) гривень 54 копійки.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 12 травня 2014 року у присутності представників сторін. У повному обсязі постанова виготовлена 16 травня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.