ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 квітня 2014 року № 826/2718/14
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу:
за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
до Приватного підприємства «Славукркерам»
про штрафу продовження дію спеціальної санкції
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Приватного підприємства «Славукркерам» (далі по тексту - відповідач) про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП «Славукркерам» наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16.04.2013р. №399, на термін до усунення порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції, що діяла з 11.02.2010р.), а саме до зарахування на валютні рахунки ПП «Славукркерам» в уповноважених банках простроченої заборгованості в розмірі 5104,60 тис. рос. руб. за здійсненні експортні операції на виконання зовнішньоекономічного контракту №2 від 20.07.2011 року, укладеного між ПП «Славукркерам» та компанією-нерезидентом ТОВ «Сервіс» (Російська Федерація).
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем у передбачений Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» строк, не були усунуті порушення законодавства, а саме: у законодавчо встановлений термін на валютний рахунок резидента - ПП «Славукркерам» не було перераховано валютну виручку за експортований товар, внаслідок чого у підприємства рахується прострочена дебіторська заборгованість.
Відповідач в судове засідання не з'явився, заперечення проти позову суду не надав.
Зважаючи на викладене, враховуючи неявку представника відповідача у судове засідання 14.04.2014р., та на підставі ч. 6 ст. 128 КАСУ, адміністративна справа розглядається у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані представником позивача документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою службою України листом від 05.03.2013 №2630/5/22-3316 до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України внесено подання про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до Приватного підприємства «Славукркерам».
Згідно з зазначеним вище поданням ДПС, наявність факту порушення ПП «Славукркерам» ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції, що діяла з 11.02.2010), встановлено на підставі повідомлень від ПАТ «Сбербанк Росії» стосовно порушень ПП «Славукркерам» вимог валютного законодавства від 08.05.2012 № 1973/4/07-1БГ, від 08.06.2012 № 2511/4/07-1БГ, від 06.07.2012 № 3024/4/07-1БГ, від 08.08.2012 № 3701/4/07-1БГ, від 06.09.2012 № 4346/4/07-1БГ, від 09.10.2012 № 4986/4/07-5БГ, від 07.11.2012 № 5689/4/07-5-1-БТ, від 06.12.2012 № 6330/4/07-5БТ, та на підставі результатів проведеної перевірки, зазначених в акті від 07.03.2013 №834/22-8/37467492 Слов'янської ОДПІ Донецької області ДПС про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Славукркерам» (код СДРПОУ 37467492) з питань дотримання вимог валютного законодавства за період з 20.07.2011р. по 31.12.2012 при виконанні контракту від 20.07.2011 року №2, укладеного між ПП «Славукркерам» та TOB «Сервис» (далі - Акт перевірки), предмет якого: продавець зобов'язується передати у власність, а покупець прийняти та оплатити товар - «посуд та декоративні вироби зі звичайної кераміки».
Актом перевірки встановлено, що на виконання умов контракту № 2 від 20.07.2011 від продавця на користь покупця було відправлено товар у період з 20.07.2011 по 31.12.2012, проте, в порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» на рахунок ПП «Славукркерам» від TOB «Сервіс» (Російська Федерація) не надійшли валютні кошти на загальну суму 6104507,61 рос. руб., у зв'язку з чим по розрахунках у підприємства наявна прострочена дебіторська заборгованість.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16.04.2013 №399 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» застосовано до ПП "Славукркерам" спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог ст.. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 11.02.2010).
Досліджуючи докази у справі, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до ст.. 35 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).
Згідно з приписами статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, зокрема, як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Відповідно до підпункту 3.4 пункту 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого спільним наказом Мінекономіки та Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006 №340/672 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.01.2007 за №30/13297, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто і виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
З матеріалів справи вбачається, що листом від 25.07.2013 №4122-17/25925-06 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулось до Міністерства доходів і зборів України з питань доцільності подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП «Славукркерам» наказом Мінекономрозвитку від 16.04.2013 № 399.
Листом від 21.05.2013 №10620/0799-99-22-03-01-16 Міністерство доходів і зборів України повідомило Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про необхідність подовжити дію спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП «Славукркерам» та його іноземного партнера TOB «Сервис».
Доказів оскарження відповідачем наказу Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 16.04.2013 №399, яким до нього застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, суду не надано.
Також суду не надано доказів усунення відповідачем порушень вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Враховуючи викладене, позовні вимоги Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП «Славукркерам» наказом Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 16.04.2013 №399, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини дев'ятої статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Згідно з положеннями частини 2 статті 251 та частини 2 статті 252 Цивільного кодексу України, терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
За таких обставин, суд дійшов висновку про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на термін до усунення ПП «Славукркерам» порушення законодавства, а саме до зарахування на валютні рахунки ПП «Славукркерам» в уповноважених банках простроченої заборгованості в розмірі 5104, 60 тис рос. руб. за здійсненні експортні операції на виконання зовнішньоекономічного контракту № 2 від 20.07.2011 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України задовольнити.
2.Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Приватного підприємства «Славукркерам» (код ЄДРПОУ 37467492) наказом Мінекономіки від 16.04.2013 № 399 на термін до усунення Приватного підприємства «Славукркерам» порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції, що діяла з 11.02.2010), на термін до зарахування на валютні рахунки Приватного підприємства «Славукркерам» в уповноважених банках простроченої заборгованості в розмірі 5104, 60 тис рос. руб. за здійсненні експортні операції на виконання зовнішньоекономічного контракту № 2 від 20.07.2011, укладеного між Приватного підприємства «Славукркерам» та компанією-нерезидентом товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс» (Російська Федерація)
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян