Постанова № 39005527, 30.05.2014, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
30.05.2014
Номер справи
359/4716/14-п
Номер документу
39005527
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 359/4716/14-П

Номер провадження 3/359/1341/2014

Номер протоколу 0235/125120103/14

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2014 р. суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Туманова К.Л., розглянувши за участю прокурора Потильчака А.О. та представника митниці Ясінської О.Я. адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці Міндоходів, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, відносно громадянина Ізраїлю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Ірак, проживає: АДРЕСА_1, працює тур менеджером в "Neve Academia", паспорт громадянина Ізраїлю НОМЕР_2, виданий 17.10.2007 року, -

в с т а н о в и в :

13.05.2014 р. о 09 год. 20 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу "Приліт" терміналу "Д" ДП МА "Бориспіль" громадянин Ізраїлю ОСОБА_3, який прилетів до України з Ізраїлю, м. Тель-Авів, літаком а/к "МАУ", рейсом № 778, своїми діями обрав канал позначений символами зеленого кольору - "зелений коридор", тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний коридор України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.

Після перетину пасажиром "білої лінії", яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю "зелений коридор", пасажиру було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що має при собі приблизно 26 000 доларів США. Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення митниці залу "Приліт" терміналу "Д" ДП МА "Бориспіль", де громадянин Ізраїлю ОСОБА_3, видав 27 207 доларів США, 23 300 гривень, які знаходились у різних відділеннях сумки (ручна поклажа), яка була в руках пасажира.

Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів пасажира, вся вищезазначена готівка належить йому особисто.

Пасажир обрав проходження митного контролю "зеленим коридором", де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).

З виявленої суми громадянину було пропущено 13 781 доларів США (еквівалент 10 000 євро згідно курсу НБУ станом на 13.05.2014 р.). За протоколом про порушення митних правил вилучено 13 426 доларів США та 23 300 гривень.

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним "білої лінії" до інспекторів митниці з приводу декларування готівки не звертався.

Таким чином, своїми діями громадянин Ізраїлю ОСОБА_3, під час проходження митного контролю в залі "Приліт" терміналу "Д" ДП МА "Бориспіль" порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином Ізраїлю ОСОБА_3 (Somekh David), який формою проходження митного контролю обрав проходження через "зелений коридор", іноземної валюти в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р. та Постанови Правління НБУ № 312 від 25.07.2012 р., мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

У зв'язку з чим працівниками митниці 13.05.2014 р. складений протокол про порушення митних правил № 0235/125120103/14.

На підставі ст. 511 МК України за протоколом № 0235/125120103/14 вилучено:

- долари США за курсом НБУ на 13.05.2014 р. за 100 доларів США - 1160-5445 грн., кількістю 13 426 доларів США, вартістю 155 814,70 грн.;

- гривні кількістю 23 300 грн. 00 коп.

В якості забезпечення штрафу працівниками митниці у правопорушника було вилучено 1 700 грн. 00 коп.

Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки судом не встановлено.

Правопорушник у судове засідання не з'явився, однак направив своїх представників ОСОБА_5 та ОСОБА_4 Представник правопорушника ОСОБА_5 пояснив, що 13.05.2014 р. громадянин Ізраїлю ОСОБА_3 прилитів до України, ДП МА "Бориспіль" з Ізраїлю. Одразу після приземлення, він із декларацією, яку подав при вильоті із аеропорту м. Тель-Авів та паспортом, мав намір задекларувати валютні цінності, які планував ввезти в Україну з метою здійснення інвестицій. Однак, в залі "Приліт" були відсутні інформаційні стенди щодо декларування та бланки з деклараціями, у зв'язку з цим він почав шукати працівників митниці, які б могли його проінформувати про порядок декларування та надати необхідні бланки. Як тільки він зустрів працівника митниці, він звернувся до нього з вищевказаним проханням. Однак, інспектор, якого він зустрів, знаходився на території каналу, позначений символами зеленого кольору - "зелений коридор". Інспектор знехтував його проханням і, зловживаючи незнанням ОСОБА_3 української чи російської мови, направив його до службового приміщення митниці залу "Приліт" терміналу "Д" ДП МА "Бориспіль". Враховуючи вищевикладене, представник правопорушника просив суд, закрити провадження по даній справі, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

В судовому засіданні представник правопорушника ОСОБА_5 заявив клопотання про витребування фрагменту відеозапису з камер спостереження в зоні митного контролю залу "Приліт" терміналу "Д" ДП МА "Бориспіль" за проміжок часу з 09:00 год. по 10:00 год. від 13.05.2014 р. у Київській митниці Міндоходів, посилаючись на те, що вказаний запис підтвердить, що ОСОБА_3 звертався до інспектора митниці з приводу отримання інформації для декларування готівки.

Суд дійшов висновку, що заявлене клопотання не підлягає задоволенню, оскільки з письмових пояснень правопорушника (а.с.10) та пояснень наданих представником правопорушника ОСОБА_5 в судовому засіданні, вбачається, що ОСОБА_3 звертався до працівника митниця для отримання інформації з приводу декларування валюти, вже після перетину "білої лінії", що позначає закінчення "зеленого" коридору. Отже, даний факт не потребує додаткового підтвердження. Таким чином, даний відеозапис не має жодного юридичного значення стосовно санкції ст. 471 МК України.

Суд критично оцінює вищезазначені пояснення представника правопорушника ОСОБА_5, оскільки на особу, яка перетинає митний кордон України покладений обов'язок митного оформлення будь-яких товарів, що перевищують неоподатковану норму. У випадку неналежного виконання цього обов'язку особа несе персональну відповідальність, згідно законодавства України, незалежно від обставин, які в неї склалися. Також посилання представника правопорушника на те, що ОСОБА_3 вчинив дане правопорушення, оскільки не був обізнаний з митними правилами щодо декларування готівки при перетинанні кордону України, на думку суду, не є підставою для звільнення його від адміністративної відповідальності. Кожна особа має можливість ознайомитися з митними правилами на українській, російській та англійській мовах, які розміщені на інформаційних стендах та рідкокристалічних табло в аеропорту ще до перетину "білої лінії". Як вбачається з матеріалів справи, правопорушник громадянин Ізраїлю ОСОБА_3 володіє англійською мовою (а.с.9). Тому надані пояснення представника правопорушника також не мають юридичного значення стосовно санкції ст.471 МК України та відповідно до Розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148.

Представник митниці протокол підтримав. Згідно висновку прокурора, наданого під час судового розгляду, громадянин Ізраїлю ОСОБА_3 скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв'язку з чим просив застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.

В судовому засіданні встановлено, що громадянин Ізраїлю ОСОБА_3, який прилетів до України з Ізраїлю, м. Тель-Авів, літаком а/к "МАУ", рейсом № 778, самостійно обрав форму спрощеного митного контролю через зону "зелений коридор", який не передбачає наявність товарів, які підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, які підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України.

Суд, заслухавши пояснення представника правопорушника, представника митниці, прокурора, дослідивши матеріали справи приходить до висновку про доведеність вини громадянина Ізраїлю ОСОБА_3 Давіда у вчиненні ним правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, зважаючи на наступне. Згідно протоколу про порушення митних правил 0235/125120103/14 від 13.05.2014 р. громадянин Ізраїлю ОСОБА_3, обрав вид митного оформлення зону спрощеного митного оформлення "зелений коридор", а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України.

Статтею 197 МК України закріплено, що у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.

Переліки таких товарів (із зазначенням їх опису та коду згідно з УКТ ЗЕД), а також порядок видачі відповідних дозволів та їх обігу з використанням засобів інформаційних технологій затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.

Відповідно до розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Товар, ввезення якого намагався здійснити громадянин Ізраїлю ОСОБА_3 при переміщенні через митний кордон України, а саме валюта України та готівкова іноземна валюта, відноситься до категорії товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України відповідно до Додатку № 10 "Перелік валютних цінностей, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України" Постанови КМУ від 21.05.2012 р. № 436 "Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України".

Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю "зеленим" коридором, - з моменту перетину останнім "білої лінії", що позначає закінчення "зеленого" коридору.

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил громадянин Ізраїлю ОСОБА_3 перетнув "білу лінію", що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення "зелений коридор", таким чином перемістив через митний кордон України валюту, яка обмежена законодавством України, а саме в розмірі що перевищує 10 000 євро.

Відповідно до ст. 23 КУпАП України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, запобіганню вчинення нових правопорушень.

На підставі статті ст. 33 КУпАП України при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.

Вина правопорушника підтверджується, даними протоколу про порушення митних правил № 0235/125120103/14 (а.с.2-5), протоколом опитування в справі про порушення митних правил № 0235/125120103/14 (а.с.6-8), письмовими поясненнями правопорушника з перекладом на українську мову (а.с.9-10), даними доповідної записки головного державного інспектора ВМО № 3 м/п "Бориспіль-аеропорт" Київської митниці Міндоходів Оскілка Ю.М. (а.с.11-12), даними доповідної записки головного державного інспектора ВМО № 3 м/п "Бориспіль-аеропорт" Київської митниці Міндоходів Гончаренка Л.О. (а.с.13) описом предметів (а.с.15, 16, 17).

Своїми діями правопорушник громадянин Ізраїлю ОСОБА_3 порушив порядок проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю, яким обмежно переміщення валюти через митний кордон України, чим вчинив правопорушення, яке передбачене ст. 471 МК України.

Зважаючи на викладене, матеріали справи, встановлені судом обставини, думку прокурора та зазначені норми закону, суд дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення за ст. 471 МК України, у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.

Крім того, відповідно до ст. 40-1, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" слід стягнути з правопорушника, на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 36,54 грн.

Керуючись ст.ст. 366, 471 МК України, ст.ст. 23, 33, 40-1 КУпАП України, -

п о с т а н о в и в :

Визнати винним громадянина Ізраїлю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Ізраїлю НОМЕР_2, виданий 17.10.2007 року, у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп. на користь держави (Отримувач: Бориспіль УДКСУ/Київська митниця Міндоходів, Код ЄДРПОУ: 38007070, Код банку: 821018, Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській обл., р/р № 31117106705004, Код КДБ: 21081100, Код виду надходжень бюджету: 050).

Вилучену валюту згідно протоколу про порушення митних правил № 0235/125120103/14, а саме:

- Долари США за курсом НБУ на 13.05.2014 р. за 100 Доларів США - 1 160-5445 грн., кількістю 13 426, вартістю 155 814 грн. 70 коп. - конфіскувати на користь держави. (Отримувач: Міністерство доходів і зборів України, Код ЄДРПОУ: 38516786, МФО банку: 380805, банк отримувача: ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" м. Київ, р/р № 2604453812);

- Гривні у кількості 23 300 грн. 00 коп. - конфіскувати на користь держави. (Отримувач: Бориспіль УДКСУ/Київська митниця Міндоходів, код ЄДРПОУ: 38007070, код банку: 821018, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області, р/р № 31114110705004, код бюджетної класифікації: 24010300, код виду надходжень бюджету: 052).

Стягнути з громадянина Ізраїлю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Ізраїлю НОМЕР_2, виданий 17.10.2007 року, в дохід держави (Отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України Київської області, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38007070, Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області, код отримувача (МФО): 821018, рахунок отримувача: 31216206700004, код класифікації доходів бюджету: 22030001, призначення платежу: судовий збір, код ЄДРПОУ 26539653 Бориспільського міськрайонного суду) судові витрати в розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Постанова суду набрала законної сили ____

Суддя: К.Л. Туманова