Постанова № 38998969, 26.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2014
Номер справи
805/5040/14
Номер документу
38998969
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2014 р. Справа № 805/5040/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді

головуючого судді Мальцевої Н.Г.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області, м.Донецьк

до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м.Донецьк

про стягнення коштів

Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі –ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області, позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 10340650,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», яке є платником податків і зборів повинно сплачувати частину чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями. Відповідач порушив вимоги діючого законодавства, внаслідок чого станом на теперішній час має податковий борг з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями в розмірі 10340650,00 грн. Вказаний борг позивач просив стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго».

21.05.2014 року позивачем до відділу діловодства та документообігу суду подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

22.05.2014 року до відділу діловодства та документообігу суду відповідачем було подано заяву, згідно з якою, позов визнає в повному обсязі, просить встановити порядок і строк виконання рішення шляхом відстрочення виконання рішення строком на 12 місяців та розстроченням його виконання на 60 місяців.

Обґрунтовуючи заявлене клопотання відповідач посилається на те, що стягнення з рахунків Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» у банках суми податкового боргу з частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 10340650,00 грн. призведе до дестабілізації роботи підприємства, а також зриву опалювального сезону 2013-2014 року, оскільки відповідач є єдиним постачальником теплової енергії обласного масштабу, основним видом діяльності якого, є постачання теплової енергії, заборгованість виникла з об’єктивних причин, які не залежать від господарської діяльності підприємства, але унеможливлюють своєчасну оплату податкових зобов’язань та інших обов’язкових платежів. Станом на 01.05.2014 року дебіторська заборгованість населення за теплову енергію складає 336,78 млн.грн. (із урахуванням пільг та субсідій), заборгованість юридичних осіб – 18,96 млн.грн., у т.ч. бюджетних установ – 18,46 млн.грн., загалом 384,76 млн.грн. Крім того, відповідач зазначає, що державний бюджет має величезну заборгованість перед ОКП «Донецьктеплокомуненерго». Через дефіцит коштів державного бюджету не погашена заборгованість перед ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з різниці в тарифах на теплову енергію, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам у розмірі 371 млн.грн., заборгованість з пільг та субсидій у розмірі 10,5 млн.грн. Заборгованість бюджетних організацій за поставлену теплову енергію станом на 01.05.2014 року складає 18,4 млн.грн., у т.ч. місцевий бюджет – 11,1 млн.грн., державний бюджет – 7,3 млн.грн. Окрім цього, відповідач з метою скорочення витрат та ефективного використання робочого часу вводить чотирьохденний робочий тиждень, який триває у період з 15 квітня по 15 жовтня. З огляду на наведене, ОКП «Донецьктеплокомуненерго» вважає, що сума позовних вимог є дуже великою, тому її стягнення з рахунків у банках призведе до того, що під загрозою може опинитися виробнича діяльність підприємства, буде порушено терміни виплати заробітної плати працівникам, що може призвести до погіршення фінансового стану, у зв’язку з чим, судове рішення залишиться невиконаним. Тому просить, встановити порядок і строк виконання рішення шляхом відстрочення виконання рішення строком на 12 місяців та розстроченням його виконання на 60 місяців.

Відповідачем 26.05.2014 року до відділу діловодства та документообігу суду було подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) №22-15/1652 від 31.05.2007 року, станом на 31.05.2007 року в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) як юридична особа значиться Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (ідентифікаційний код 03337119), юридична адреса: 83086, Донецька обл., м.Донецьк, Ворошиловський район, б-р Пушкіна, буд.34, зареєстроване 23.02.2001 року за рішенням Виконавчого комітету Донецької міської ради №262 (а.с.4).

Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) (електронний варіант станом на 01.03.2009 року) Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», ідентифікаційний код 03337119, місцезнаходження: 83086, Донецька обл., м.Донецьк, Ворошиловський район, б-р Пушкіна, буд.34, є юридичною особою з організаційно-правовою формою господарювання – комунальне підприємство, головне підприємство – Головне управління житлово-комунального господарства Донецької облдержадміністрації (адреса:83000, м.Донецьк, вул.Університетська, б.13, ідентифікаційний код 33838679) (а.с.6).

Згідно з ідентифікаційними даними, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», місцезнаходження: 83086, Донецька обл., м.Донецьк, Ворошиловський район, б-р Пушкіна, буд.34, 20.09.1993 року зареєстровано Ворошиловським районним управлінням юстиції м.Донецьк як юридична особа за №853Р, номер виписки з ЄДР 812112, 07.08.2013 року включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 20.09.1993 року було узято на облік в ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області (код ДПІ- 562) як платник податків за основним місцем обліку б/н (дата зміни стану 11.02.2013 року), вид діяльності 35.30 (основна) – постачання пари, горячої води та кондиційованого повітря, має відкриті банківські рахунки, код ЄДРПОУ 03337119 (а.с.7-8).

Відповідно до довідки №8615/10 форми №4-ОПП про взяття на облік платника податків від 06.06.2012 року Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» 20.09.1993 року узято на облік в органах державної податкової служби як платник податків б/н, на дату видачі цієї довідки перебуває на обліку у ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька (код ДПІ - 562) (а.с.5).

З розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями вбачається, що відповідачем самостійно визначено суму чистого прибутку (доходу), що підлягає відрахуванню до державного бюджету в розмірі в розмірі 10340650,00 грн. (а.с.13).

Згідно з зворотнім боком облікової картки платника податків Обласним комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго» (реєстраційний номер платника податків 03337119) самостійно визначені податкові зобов’язання з частини чистого прибутку (доходу) в розмірі 10340650,00 грн. не сплачено (а.с.9-10).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли в цій справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватись Конституції України та законів України.

Пунктом 15.1. ст.15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Судом встановлено, що Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», в розмінні Податкового кодексу України є платником податків і зборів.

Одним з обов’язків платника податків та зборів за пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України є обов’язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, вставлених цим Кодексом.

Підпунктом 19-1.1.1. п.19-1.1. ст.19-1 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів.

Відповідно до п.3 ст.45 Бюджетного кодексу України органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків і зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства.

Підпунктом 14.1.137. пункту 14.1. ст.14 Податкового кодексу України зазначено, що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Нормою п.41.1. ст.41 Податкового кодексу України визначено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Відповідач станом на момент розгляду справи має податковий борг з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, який становить 10340650,00 грн., що відображено у зворотному боці облікової картки платника податків – відповідача, та визнано відповідачем згідно з заявою (а.с.10-11).

Приписом пункту 38.1. ст.38 Податкового кодексу України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Оскільки відповідачем у встановлений податковим законодавством України строк податковий борг з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, що становить 10340650,00 грн. не був сплачений, тому у розумінні Податкового кодексу України відповідачем податковий обов'язок не виконаний.

Відповідно до підпункту 14.1.39. пункту 14.1. статті Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Як вбачається з п.п. 14.1.156. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Пунктом 14.1.175. статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.59.1. ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з корінцем першої податкової вимоги форми «Ю1» №1/1623 від 12.10.2004 року, позивачем виставлена відповідачу перша податкова вимога форми «Ю1» №1/1623 від 12.10.2004 року про сплату суми податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов’язаннями, яка станом на 12.10.2004 року становила 312927,70 грн., та друга податкова вимога форми «Ю2» №2/1642 від 16.11.2004 року про сплату суми податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов’язаннями, яка станом на 16.11.2004 року становила 501940,41 грн., що згідно з повідомленнями про вручення поштового відправлення були отримані посадовою особою підприємства 15.10.2004 року та 19.11.2004 року відповідно (а.с.11, 12).

Оскільки сума податкового боргу відповідача змінювалась, але податковий борг сплачений не був, вимоги не втратили юридичної сили.

Пунктом 20.1.28 ст.20 Податкового кодексу України, визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з ідентифікаційними даними, наданими позивачем, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» має в установах банків відкриті розрахункові рахунки (а.с.7-9).

Відповідно до п.87.11. ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Оскільки заходи, вжиті контролюючим органом доходів і зборів, не призвели до погашення податкового боргу, борг Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» з частини чистого прибутку (доходу) в розмірі 10340650,00 грн. підлягає стягненню з відповідача, позов Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області - задоволенню.

Щодо заяви Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" про встановлення порядку і строку виконання рішення шляхом відстрочення виконання рішення строком на 12 місяців та розстроченням його виконання на 60 місяців, суд, зазначає наступне.

За приписом ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Судом встановлено, що Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" є постачальником теплової енергії обласного масштабу, основним видом діяльності якого, є постачання теплової енергії.

Відповідно до балансу ОКП «Донецьктеплокомуненерго» станом на 31.12.2013 року відповідач має збитки на загальну суму 577931 тис.грн., на початок 01.01.2013 року – 235816 тис.грн. (а.с.29).

Таким чином за 12 місяців 2013 року збитки підприємства збільшилися на 342669 тис.грн.

Крім цього, дебіторська заборгованість складає 379891 тис.грн., кредиторська - 992276 тис.грн., на початок 01.01.2013 року – 630297 тис.грн. (а.с.29).

Таким чином за 12 місяців 2013 року кредиторська заборгованість підприємства збільшилася на 361979 тис.грн.

Згідно з звітом ОКП «Донецьктеплокомуненерго» про фінансові результати за 12 місяців 2013 року відповідач має збитків на суму 221685 тис.грн. (а.с.30).

Відповідно до наказу підприємства «Про зміну суттєвих умов праці» №53 від 30.01.2014 року для робітників апарату управління, що працюють в однозмінному режимі, з 16.04.2014 року встановлено чотирьохденну робочу неділю протягом не менше 32 часів, з восьми часовим робочим днем з двома вихідними днями – субота, неділя та третім вихідним днем – за узгодженням з начальниками відлов та служб (а.с.31).

З розпорядження голови Донецької облдержадміністрації №285 від 08.07.2004 року вбачається, що виконавчим органам сільських, селищних, міських рад рекомендовано з 01.01.2005 року запровадити розрахунки за послуги з опалення житла на протязі опалювального періоду (а.с.32).

Згідно з інформацією, дебіторська заборгованість за теплову енергію по ОКП «Донецьктеплокомуненерго» станом на 01.05.2014 року становила 384761,3 тис.грн., в тому числі за 2014 рік 50749,7 тис.грн. (а.с.33).

Відповідно до розрахунку про обсяг заборгованості з різниці в тарифах на послуги з теплопостачання надані населенню ОКП «Донецьктеплокомуненерго» заборгованість з різниці в тарифах складає 371630782,39 грн. (а.с.34).

З протоколу засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств ПЕК №76 від 08.11.2013 року вбачається, що ОКП «Донецьктеплокомуненерго» вирішено узгодити обсяги заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися населенню, що виникли станом на 01.10.2013 року в зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування та залишилися непогашеними станом на дати складання довідок про суми заборгованості (а.с.35-39).

З огляду на наведене, зробивши аналіз матеріалів справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що письмові докази, надані відповідачем у справі містять вичерпну інформацію, яка об'єктивно підтверджує погіршений фінансовий стан підприємства, а стягнення з його рахунків у банках суми податкового боргу в розмірі 10340650,00 грн. може призвести до дестабілізації роботи підприємства.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, приймаючи до уваги постанову Пленуму Верховного суду України “Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження” N 14 від 26 грудня 2003 року, а також наявну необхідність на момент розгляду заяви встановлення порядку і строку виконання судового рішення, заява ОКП «Донецьктеплокомуненерго» про встановлення порядку і строку виконання рішення шляхом відстрочення виконання рішення строком на 12 місяців та розстроченням його виконання на 60 місяців підлягає задоволенню.

За таких обставин, керуючись ст. ст. 8 - 11, 122, 158 – 163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про стягнення коштів задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" суму податкового боргу з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями в розмірі 10340650 (десять мільйонів триста сорок тисяч шістсот пятдесят) 00 грн. (нуль) коп. на користь Державного бюджету України.

Відстрочити виконання судового рішення на 12 (дванадцять) місяців та розстрочити його виконання на 60 (шістдесят) місяців з моменту набрання постановою законної сили.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Мальцева Н.Г.