Постанова № 38998214, 29.05.2014, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
29.05.2014
Номер справи
916/562/14
Номер документу
38998214
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" травня 2014 р.Справа № 916/562/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді В.Б. Туренко

суддів Л.В. Поліщук, С.В. Таран (на підставі розпорядження в.о. голови суду від 15.04.2014 р. № 637)

при секретарі судового засідання: І.М. Станковій

за участю представників сторін:

від прокуратури - О.А. Лянна

від відповідача 1 - І.О. Моджук

від відповідача 2 - Ю.П. Дімов

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора Одеської області

на рішення господарського суду Одеської області від 25.03.2014 року

у справі №916/562/14

за позовом Заступника прокурора м. Одеси

до 1) Одеської міської ради;

2) Товариства з додатковою відповідальністю «Виробниче будівельно-монтажне об'єднання «Одесбуд»

про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди землі та повернення земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2014 року Заступник прокурора м. Одеси звернувся до місцевого господарського суду з позовом до Одеської міської ради, Товариства з додатковою відповідальністю «Виробниче будівельно-монтажне об'єднання «Одесбуд» про:

- визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 08.07.11 р. № 1113-УI;

- визнання недійсним договору оренди землі, укладеного 27.02.12 р. між відповідачами;

- зобов'язання Товариства з додатковою відповідальністю «Виробниче будівельно-монтажне об'єднання «Одесбуд» повернути територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради земельну ділянку загальною площею 0,365 га, що розташована за адресою: м. Одеса, пров. Іспанський, буд. № 2 (а.с. 2-7 т. 1).

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням вимог чинного земельного законодавства.

У відзивах на позов відповідачі зазначили про необґрунтованість заявлених позовних вимог (а.с. 47-49, 231-236 т.1).

Рішенням господарського суду Одеської області від 25.03.14 р. (суддя Рога Н.В.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 31.03.14р., у задоволенні позову відмовлено повністю з мотивів його недоведеності (а.с. 113-115 т.2).

Не погодившись з вищезазначеним рішенням, Заступник прокурора Одеської області 06.04.14 р. звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати, прийняте нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права (а.с. 124-127 т.2).

У відзиві на апеляційну скаргу Одеська міська рада просила рішення залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення (а.с. 132-135).

ТДВ «ВБМО «Одесбуд» відзив на апеляційну скаргу не надав.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія зазначає наступне.

Товариство з додатковою відповідальністю «Виробниче будівельно-монтажне об'єднання «Одесбуд» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 28.12.01р., 02.11.10р. з присвоєнням ідентифікаційного коду 31768648 (а.с. 50-55 т. 1).

Відповідно до п. 1.2-1.4 Статуту ТДВ «ВБМО «Одесбуд», останнє створено шляхом реорганізації Закритого акціонерного товариства «Виробниче будівельно-монтажне об'єднання «Одесбуд» та є правонаступником всіх прав та обов'язків ЗАТ «ВБМО «Одесбуд» (а.с. 56-68 т.1).

Рішенням Одеської міської ради від 21.12.07 р. № 2086-V затверджено «Містобудівне обґрунтування розміщення об'єктів житлового та громадського призначення у кварталах, обмежених вулицями: Промислова, Пестеля, Іспанська, Паркова, Михайла Грушевського, Поштова у м. Одесі», яким заплановано будівництво житлових будинків (будівельні № 1,2,3), в т.ч. по пров. Іспанський (буд. № 2) для будівництва 3-х секційного 10-поверхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями дитячого центру дозвілля (а.с. 71 т.1).

На виконання запроектованого будівництва житлових об'єктів, передбачених Містобудівним обґрунтуванням, виконавчий комітет Одеської міської ради листом від 30.11.07 р. № 03-10/2803 ЗАТ «ВБМО «Одесбуд» надав дозвіл на розробку ескізного проекту розміщення житлового будинку (а.с. 69 т.1).

Тобто, рішення про погодження місця розташування об'єкта було прийнято до 01.01.08 р.

В подальшому, рішенням Одеської міської ради від 13.07.10р. № 6102-V надано дозвіл ЗАТ «ВБМО «Одесбуд» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтованою площею 0,365 га в оренду за адресою: м. Одеса, пров. Іспанський (буд. № 2) для будівництва 3-секційного 10-поверхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями дитячого центру дозвілля (а.с. 73 т.1).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було погоджено з Управлінням архітектури та містобудування, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, державною санітарно - епідеміологічною службою м. Одеса, Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини, Управлінням Держкомзему у м. Одеса.

Рішенням Одеської міської ради від 08.07.11р. №1113-УІ затверджено проект землеустрою щодо відведення ТДВ «ВБМО «Одесбуд» земельної ділянки площею 0,3650 га (землі житлової та громадської забудови) за адресою: м. Одеса, пров. Іспанський (буд. №2) та передано у короткострокову оренду терміном на 3 роки для будівництва 3-х секційного 10-поверхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями дитячого центру дозвілля (а.с. 74 т.1).

Актом від 01.08.11 р. визначено межі земельної ділянки в натурі (а.с. 80-81 т.1).

27.02.12р. між територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради (Орендодавець) та ТДВ «ВБМО «Одесбуд» (Орендар) укладено договір оренди землі, згідно умов якого в оренду передана земельна ділянка площею 3650 кв.м. у т.ч. по уггідях - під поточним будівництвом (будівництво не розпочато) - 3650 кв.м., яка розташована за адресою: м. Одеса, пров. Іспанський (буд. №2) для будівництва 3-х секційного 10-поверхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями дитячого центру дозвілля, строком на 3 роки з дня прийняття рішення Одеської міської ради від 08.07.11р. №1113-УІ. На земельній ділянці розташовані житлові та нежитлові будівлі і споруди, які підлягають знесенню. Договір посвідчений нотаріусом ОСОБА_5 27.02.12 р. та зареєстрований за № 410. Дата державної реєстрації 02.04.13 р. (а.с. 76-79, 83 т.1). Згідно акту приймання-передачі вказану земельну ділянку передано ТДВ «ВБМО «Одесбуд» (а.с. 80-81 т.1)

Прокурором позовні вимоги про скасування рішення міськради від 08.07.11 р. № 1113-VI, визнання недійсним договору оренди землі від 27.02.12р., зобов'язання повернути земельну ділянку ґрунтуються виключно порушеннями ст. ст. 134, 135 Земельного кодексу України, а саме надання земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову з огляду на слідуюче.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

За приписами ст.ст. 10, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Таким органом місцевого самоврядування є Одеська міська рада, яка представляє інтереси територіальної громади м. Одеси.

У відповідності до п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» питання щодо регулювання земельних відносин вирішуються відповідно до закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункти а, в).

Відповідно до ч.1 ст. 122 ЗК України (в редакції станом на час прийняття оскаржуваного рішення міської ради) сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Тобто, Одеська міська рада має повноваження щодо прийняття у відповідності до законодавства України рішень щодо передачі земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності у користування.

Статтею 6 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Згідно ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

За приписами ч. 1, 2 ст. 124 ЗК України (в редакції станом на час прийняття оскаржуваного рішення міської ради) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Надання в оренду земельної ділянки для будівництва не є випадком, передбаченим ч. 2, 3 ст. 134 ЗК України.

Однак, у відповідності до ч. 3 п.1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Як, встановлено рішенням Приморського районного суду від 10.02.12 р. у справі № 1522/2701/2012 за позовом ТДВ «ВБМО «Одесбуд» до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 про зобов'язання нотаріального посвідчення договору оренди земельної ділянки, на виконання вищезазначеного рішення Одеської міської ради від 08.07.11 р. №1113-УІ ТДВ «ВБМО «Одесбуд» подало до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу документи, необхідні для укладання договору оренди земельної ділянки, проте 19.01.12 р. отримало постанову про відмову посвідчення договору оренди землі, в якій зазначено, що згідно ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України, ст. 6, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі», набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Цивільний позов ТДВ «ВБМО «Одесбуд» задоволено (а.с. 75 т.1).

Рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено, місце розташування земельної ділянки, що є предметом спору, було визначено рішенням Одеської міської ради № 2086-V від 21.12.07 р., тобто до 01.01.08 р., а тому у даному випадку передача в оренду земельної ділянки із земель державної та комунальної власності повинна здійснюватись без проведення земельних торгів.

Відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, суд першої інстанції з урахуванням наведеного дійшов правомірного висновку про відсутність у даному випадку підстав щодо надання спірної земельної ділянки в оренду шляхом проведення земельних торгів.

Крім того, при вирішенні спору з'ясовано, що ЗАТ «ВБМО «Одесбуд» відповідно до Списку громадян, що підлягають виселенню з житлових будинків, будівництво яких заплановано Містобудівним обґрунтуванням, з наданням іншого благоустроєного приміщення, затвердженого головою Малиновської райдержадміністрації, за власний рахунок провело відселення громадян з наданням їм іншого житла. На теперішній час побудовано 5 поверхів 10-поверхового будинку, будівництво здійснюється виключно за кошти фізичних осіб (а.с. 172 т.1).

З матеріалів справи не вбачається та прокурором не доведено порушення прав та охоронюваних законом інтересів держави в особі територіальної громади м. Одеси.

Відповідно до ст. 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є: справедливість, добросовісність та розумність.

Наполягаючи на задоволенні заявлених позовних вимог, прокурором не враховано, що визнання недійсним спірного договору, за яким відсутні негативні наслідки для територіальної громади м. Одеси та застосування наслідків недійсності правочину (повернення земельної ділянки) у даному випадку не може вважатися справедливим.

Доводи прокурора, викладені в апеляційній скарзі не заслуговують на увагу, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.00 р. № 1699-ІІІ (чинного на момент погодження місць розтушування об'єктів) містобудівне обґрунтування - це вид містобудівної документації, в якому відповідно до державних будівельних та інших норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації визначаються містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки (об'єкта будівництва), обов'язкові для врахування при відведенні земельної ділянки та/або проектуванні цього об'єкта.

Стаття 10 означеного Закону передбачає, що документація затверджується відповідною місцевою радою з визначенням строку її дії та переліку раніше прийнятих рішень, що втрачають чинність, а також тих рішень, до яких необхідно внести відповідні зміни; зміни до містобудівної документації вносяться рішенням ради, яка затвердила містобудівну документацію, після погодження з відповідним спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури.

Твердження прокурора стосовно того, що в рішенні Одеської міської ради від 21.12.07 р. № 2086-V йдеться про вулицю Іспанську і нічого не зазначено про провулок Іспанський судовою колегією до уваги не приймається, оскільки як з'ясовано в судовому засіданні вказане рішення передбачає розміщення об'єктів житлового та громадського призначення у кварталах, обмежених вулицями: Промислова, Пестеля, Іспанська, Паркова, Михайла Грушевського, Поштова, саме в цих кварталах розташований провулок Іспанський, що підтверджується проектом землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки.

Позовні вимоги про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного 27.02.12 р. між відповідачами та зобов'язання ТОВ «ВБМО «Одесбуд» повернути територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради спірну земельну ділянку є похідними від вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 08.07.11 р. № 1113-УI, а відтак відмова у задоволенні первісної позовної вимоги тягне за собою відмову у задоволенні похідних вимог.

З урахуванням викладеного, судова колегія вважає, що місцевий господарський суд дійшов правомірного та цілком обґрунтованого висновку щодо відмови у задоволенні позовної заяви повністю, а тому судова колегія не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 99, 103, 105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Одеської області від 25.03.2014 року

у справі №916/562/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови складено 30.05.2014 р.

Головуючий суддя В.Б. Туренко

Суддя Л.В. Поліщук

Суддя С.В. Таран