Рішення № 38997901, 27.05.2014, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
27.05.2014
Номер справи
913/1060/14
Номер документу
38997901
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 травня 2014 року Справа № 913/1060/14

Провадження №28н/913/1060/14

За позовом Приватного підприємства "ТЕРРА", м. Луганськ

до Луганської міської ради, м.Луганськ

про визнання незаконним та скасування рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36

Суддя Семендяєва І.В.

Секретар судового засідання Мартинцева Н.М.

У засіданні брали участь:

від позивача: Косова Н.Г., представник за довіреність б/н від 25.02.2014;

від відповідача: Кожихов А.Ю., довіреність № И 01/03-31/5347/0/2-13 від 28.08.2013, головний спеціаліст-юрисконсульт відділу претензійно-позовної роботи та роботи по взаємодії з органами виконавчого провадження юридичного управління Департаменту Луганської міської ради з питань земельних ресурсів;

суть спору: позивачем заявлена вимога про визнання незаконним та скасування з моменту його прийняття рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36 «Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 та завершений звітний період 2012 - в частині, що стосується договорів оренди землі, а саме:

- п. 48 додатку №1 до рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36 стосовно договору оренди землі від 30.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5131;

- п. 49 додатку №1 до рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36 стосовно договору оренди землі від 23.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5132;

- п. 79 додатку №1 до рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36 стосовно договору оренди землі від 17.12.2004, державна реєстрація від 22.12.2004 №5283;

- п. 222 додатку №1 до рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36 стосовно договору оренди землі від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200192;

- п. 223 додатку №1 до рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36 стосовно договору оренди землі від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200191;

Відзивом на позовну від 15.05.2014 відповідач з позовними вимогами не погодився, посилаючись на те, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288 Податкового кодексу України); Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011 встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п. 14.1. п. 147. ст. 14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п. 14.1.136. п. 14.1. ст. 14), що відповідно до ст.. 288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки; об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду; розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем; розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідач також послався на ч.1, 2 ст. 632 Цивільного кодексу України, де зазначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Також відповідач зазначив, що прийнята ст. 288 Податкового кодексу України направлена саме на підвищення ціни земельної ділянки, а при винесенні відповідних змін до договору оренди землі в частині зміни договірного коефіцієнту, зміниться і розмір річної орендної плати, яка є ціною за користування земельною ділянкою, оскільки розмір орендної плати за земельну ділянку розраховується за формулою залежно від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за допомогою якої встановлюється земельний податок, договірного коефіцієнту та площі земельної ділянки; що договорами визначено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку збільшеного на коефіцієнт 2,5, саме зміна розміру договірного коефіцієнту, як зазначив відповідач, призведе зміну ціни земельної ділянки.

Крім того, відповідач вказав на те, що позивачу було запропоновано внести зміни до договорів оренди землі, з якими він не погодився, тобто, на думку відповідача, у нього були всі підстави для зміни договорів в частині приведення у відповідність до норм діючого законодавства України.

Заявою про зміну предмету позову від 27.05.2014 (до початку розгляду справи по суті) позивач змінив предмет позову заявивши, що він просить скасувати пункти 1, 2 рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 № 35/36 «Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 та завершений звітний період 2012 - в частині, що стосується договорів оренди землі, а саме:

- договору оренди землі від 30.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5131;

- договору оренди землі від 23.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5132;

- договору оренди землі від 17.12.2004, державна реєстрація від 22.12.2004 №5283;

- договору оренди землі від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200192;

- договору оренди землі від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200191;

Дана заява прийнята судом до розгляду.

У судовому засіданні 15.05.2014 по справі № 913/1060/14, в порядку ст. 77 ГПК України, була оголошена перерва до 10 год 00 хв. до 27.05.2014.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши доводи представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області

в с т а н о в и в:

27.06.2013 Луганською міською радою (відповідачем) було прийнято рішення № 35/36 «Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 та завершений звітний період 2012.

Пунктом 1 вказаного рішення Луганською міською радою вирішено вважати зміненими договори, що посвідчують право користування земельними ділянками, в частині збільшення розміру річної орендної плати з урахуванням рішення Луганської міської ради від 27.05.2011 № 9/12 «Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську», в яких розмір річної орендної плати складає менше трикратного розміру земельного податку» (додаток № 1, 2).

Пунктом 2 вказаного рішення Луганська міська рада вирішила доручити Управлінню Луганської міської ради з питань земельних ресурсів:

2.1 підготувати та направити нові довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати землекористувачами, з якими укладені договори, що посвідчують право користування земельними ділянками, в яких розмір орендної плати менш ніж трикратний розмір земельного податку, з урахуванням п. 1 даного рішення;

2.2. підготувати та направити дублікати довідок про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати до відповідних органів державної податкової інспекції.

Таким чином, відповідачем в односторонньому порядку, без згоди позивача з вказаним рішенням внесено зміни у договори оренди землі:

- від 30.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5131;

- від 23.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5132;

- від 17.12.2004, державна реєстрація від 22.12.2004 №5283;

- від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200192;

- від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200191;

Позивач у позовній заяві вказав, що відповідно до діючого законодавства зміни в договір можуть вноситися лише за згодою обох сторін договору. Враховуючи, що зміни у вищевказані договори були внесені відповідачем в односторонньому порядку, це рішення є незаконним.

На підставі вказаних доводів, з урахуванням заяви від 27.05.2014 позивач заявив вимоги про скасування пунктів 1, 2 рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36 «Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 та завершений звітний період 2012 - в частині, що стосується договорів оренди землі, а саме:

- договору оренди землі від 30.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5131;

- договору оренди землі від 23.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5132;

- договору оренди землі від 17.12.2004, державна реєстрація від 22.12.2004 №5283;

- договору оренди землі від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200192;

- договору оренди землі від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200191;

Відповідач відзивом на позовну від 15.05.2014 з позовними вимогами не погодився, посилаючись на те, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288 Податкового кодексу України); Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011 встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п. 14.1. п. 147. ст. 14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п. 14.1.136. п. 14.1. ст. 14), що відповідно до ст.. 288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки; об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду; розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем; розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідач також послався на ч.1, 2 ст. 632 Цивільного кодексу України, де зазначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Також відповідач зазначив, що прийнята ст. 288 Податкового кодексу України направлена саме на підвищення ціни земельної ділянки, а при винесенні відповідних змін до договору оренди землі в частині зміни договірного коефіцієнту, зміниться і розмір річної орендної плати, яка є ціною за користування земельною ділянкою, оскільки розмір орендної плати за земельну ділянку розраховується за формулою залежно від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за допомогою якої встановлюється земельний податок, договірного коефіцієнту та площі земельної ділянки; що договорами визначено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку збільшеного на коефіцієнт 2,5, саме зміна розміру договірного коефіцієнту, як зазначив відповідач, призведе зміну ціни земельної ділянки.

Крім того, відповідач вказав на те, що позивачу було запропоновано внести зміни до договорів оренди землі, з якими він не погодився, тобто, на думку відповідача, у нього були всі підстави для зміни договорів в частині приведення у відповідність до норм діючого законодавства України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач, у супереч вимогам ст. 30 Закону України «Про оренду землі» оспорюваним рішенням від 27.06.2013 №35/36 «Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 та завершений звітний період 2012» в односторонньому порядку вніс зміни до договорів оренди, які укладено з позивачем (договір оренди землі від 30.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5131, договір оренди землі від 23.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5132, договір оренди землі від 17.12.2004, державна реєстрація від 22.12.2004 №5283, договір оренди землі від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200192, договір оренди землі від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200191).

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Саме довідка про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки і містить такі данні державного земельного кадастру.

Довідка, на яку посилається відповідач у п. 2 вказаного рішення є підставою для нарахування орендної плати позивачу з урахуванням п. 1 зазначеного рішення.

На підставі даних, що містяться у довідках про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки державна податкова інспекція буде мати право здійснити донарахування орендної плати та штрафних санкцій за несвоєчасну та неповну сплату орендної плати за земельні ділянки за минулі періоди, що є порушенням прав позивача, оскільки зміна розміру орендної плати відповідачем була здійснена незаконно.

Таким чином, вказане рішення відповідача є незаконним та порушує права позивача як сторони за договорами.

За таких обставин позовні вимоги про скасування п. 1, 2 рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36 «Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 та завершений звітний період 2012 підлягають задоволенню.

Доводи відповідача, якими він заперечує проти позову (про те, що оспорюване рішення прийнято відповідно до вимог діючого законодавства) не приймаються судом до уваги в зв'язку з їх необґрунтованістю та безпідставністю (оспорюване рішення прямо суперечить вимогам ст. 30 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов Приватного підприємства "ТЕРРА" до Луганської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36 задовольнити повністю.

2. Скасувати пункти 1, 2 рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 №35/36 «Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 та завершений звітний період 2012 - в частині, що стосується договорів оренди землі, а саме: договору оренди землі від 30.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5131, договору оренди землі від 23.07.2004, державна реєстрація від 27.08.2004 №5132, договору оренди землі від 17.12.2004, державна реєстрація від 22.12.2004 №5283, договору оренди землі від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200192, договору оренди землі від 04.11.2005, державна реєстрація від 22.11.2005 №040540200191.

3. Стягнути з Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, на користь Приватного підприємства "ТЕРРА", м.Луганськ, вул. 16 Лінія, 48 ідентифікаційний код 31196894 судовий збір в сумі 1218 грн 00 коп. наказ видати позивачу.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 02.06.2014.

Суддя І.В. Семендяєва