номер провадження справи 33/26/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.05.2014 Справа № 908/1273/14
за позовом Запорізької міської ради (69005, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "ФЕБ" (69035, м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, буд. 72)
про внесення змін до договору
Суддя Мірошниченко М.В.
Секретар судового засідання Хилько Ю.І.
За участю представників сторін:
від позивача : Михайловський А.С. - довіреність № 01-38/01770 від 12.07.2012 р.;
від відповідача: не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Запорізька міська рада, м. Запоріжжя звернулася в господарський суд Запорізької області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "ФЕБ", м. Запоріжжя, в якій позивач просить внести зміни до договору оренди землі від 29.11.2005 р. за № 040526100764, а саме:
змінити п. 5 договору оренди землі від 29.11.2005 р. за 040526100764, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ «Виробничо-комерційне підприємство «ФЕБ», площею 0,6673 га, яка находиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А для розташування виробничого комплексу обслуговування автомобілів з готельним комплексом та гостьовою автостоянкою, виклавши його в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 5705348 грн. 27 коп. (п'ять мільйонів сімсот п'ять тисяч триста сорок вісім грн. 27 коп.) в цінах 2013 року»;
змінити п. 9 договору оренди землі від 29.11.2005 р. за № 040526100764, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ «Виробничо-комерційне підприємство «ФЕБ», площею 0,6673 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А для розташування виробничого комплексу обслуговування автомобілів з готельним комплексом та гостьовою автостоянкою, виклавши його в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 171160 грн. 44 коп. (сто сімдесят одна тисяча сто шістдесят гривень 44 коп.) що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
В якості підстави позову зазначено, що на виконання умов укладеного між сторонами договору оренди землі від 22.11.2005 року, відповідач отримав земельну ділянку площею 0,6673 га для розташування виробничого комплексу обслуговування автомобілів з готельним комплексом та гостьовою автостоянкою за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А. Згідно до п. 9 Договору орендна плата встановлена за один календарний рік у розмірі 20061,71 грн. в цінах 2005 року. Посилаючись на приписи ст. ст. 274.1, 288 Податкового кодексу України, в позові зазначено, що розмір орендної плати за землю, який повинен сплачуватись за земельну ділянку має складати 3% від суми земельного податку. На підставі повноважень, наданих позивачу ч.1 ст. 10, п. 34. ч. 1 ст. 26, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 від 03..03.2008 р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки. 27.07.2011 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати земельної ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», яким визначено коефіцієнт щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки. В подальшому, рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», встановлено, що для визначення розміру орендної плати використовується коефіцієнт 3. Таким чином розмір орендної плати повинен дорівнювати трикратному розміру земельного податку. Згідно до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданого Головним управлінням Держземагенства станом на 15.02.2013 р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:014:0076, загальною площею 0,6673 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А, складає 5705348,27 грн. Таким чином розмір орендної плати становить 171160,44 грн. Згідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі», п. 32 Договору, зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається в судовому порядку.
Позивачем на адресу відповідача 21.05.2013 р. за вих. № 01/02-21/01099 було направлено пропозицію про внесення відповідних змін до договору оренди.
Посилаючись на приписи норм ст. ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, в позові зазначено, що сторонами не досягнуто згоди щодо приведення договору оренди у відповідність до вимог законодавства в частині визначення належного розміру орендної плати, оскільки відповідач відповіді не надав.
Просить позов задовольнити.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 15.04.2014 р. порушено провадження у справі № 908/1273/14, розгляд якої призначено на 06.05.2014 р.
Ухвалою суду від 06.05.2014 р. на підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи було відкладено на 27.05.2014 р.
Відповідач ( ТОВ "ВКП "ФЕБ") вимоги суду, викладені в ухвалах від 15.04.2014 р. та від 06.05.2014 р., щодо надання письмового відзиву та витребуваних судом документів не виконав, процесуальним правом на участь представника в судовому засіданні не скористався, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до підпункту 3.9.1 Постанови Пленуму ВГСУ від 26.12.2011 р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог ч. 1 ст. 64 та ст. 87 ГПК України.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
В даному випадку, ухвала господарського суду від 15.04.2014 р. про порушення провадження у справі та призначення її до розгляду на 06.05.2014 р. та ухвала суду від 06.05.2014 р. про відкладення розгляду справи на 27.05.2014 р. були направлені судом на адресу відповідача: 69035, м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, буд. 72, яка співпадає з місцезнаходженням відповідача, визначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (Витяг з ЄДР станом на 13.05.2014 р., наявний в матеріалах справи).
Тобто, про час та місце слухання даної справи відповідач був повідомлений належним чином.
Відповідно до п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Стаття 75 ГПК України дозволяє суду розглянути спір за наявними у справі матеріалами, у випадку, якщо відзив на позов та витребувані судом документи не надані.
Оскільки про час та місце судового розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі його представника за наявними у справі матеріалами.
За клопотанням представника позивача розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи, викладенні у позовній заяві в повному обсязі.
В судовому засіданні 27.05.2014 р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд знаходить підстави для задоволення позову.
Як свідчать матеріали справи, 22.11.2005 р. між Запорізькою міською радою (Орендодавцем, позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВКП "ФЕБ" (Орендарем, відповідачем у справі) був укладений договір оренди землі (надалі - Договір), який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 29.11.2005 р. за № 040526100764.
У відповідності до п. 1, п. 2 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,6673га., розташовану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А, 9 для розташування виробничого комплексу обслуговування автомобілів з готельним комплексом та гостьовою автостоянкою.
Пунктом 15 Договору визначено цільове призначення земельної ділянки: землі іншого призначення.
Згідно до п. 8 Договір укладається на 10 років.
Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2006170,72грн. в цінах 2005року.
Пунктом 9 Договору визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 20061,71 грн. за календарний рік в цінах 2005 року.
Пунктом 10 Договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
В пункті 12 Договору сторони обумовили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; прийняття Орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Пунктом 30 Договору передбачені обов'язки Орендаря (відповідача у справі). При цьому, одним з обов'язків відповідача є обов'язок самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Як свідчить п. 32 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
За Актом прийому-передачі від 29.11.2005 року, земельна ділянка була фактично передана у користування відповідачеві.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міської ради є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території.
03.03.2008 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно до якого впроваджено оподаткування земель міста на підставі проведеної нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням Запорізької міської ради № 16 від 27.07.2011 р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя згідно з додатком, відповідно до якого для визначення розміру орендної плати земельних ділянок м. Запоріжжя (за виключенням певних пунктів) розповсюджується коефіцієнт « 3».
26.06.2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати земельної ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», яке було оприлюднене 24.07.2012р. в газеті «Запорозька Січ» та набрало чинності 01.01.2013 р.
Рішенням № 37 встановлено, що для визначення розміру орендної плати земельних ділянок м. Запоріжжя (крім тих категорій земель, які зазначені в пунктах 2-11 додатку до Рішення № 37) використовується коефіцієнт 3, тобто коефіцієнт, згідно якого визначається розмір орендної плати.
Станом на час вирішення спору в судовому засіданні зазначені рішення Запорізької міської ради не визнані недійсними та не скасовані у встановленому законом порядку, тобто є чинними і породжують відповідні правові наслідки, в тому числі, для відповідача у справі.
Відповідно до п.п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
На час вирішення спору в судовому засіданні порядок визначення розміру орендної плати врегульований статтею 288 Податкового кодексу України, який набув чинності з 01.01.2011 р. Так, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288.1). Розмір орендної плати встановлюються у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (стаття 288.5.1).
Статтею 274.1 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Орендна плата за землю визначена частиною 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі» як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінку землі» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Статтею 20 Закону України «Про оцінку землі» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку землі оформлюються, як витяг.
За даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданого Головним управлінням Держземагентства у Запорізькій області, станом на 15.02.2013 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:014:0076, загальною площею 0,6673 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А складає 5 705 348,27 грн.
Таким чином, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по Договору оренди має розраховуватись:
5 705 348,27 х 1% х 3 = 171160,44 (грн.), де:
171160,44 - розмір орендної плати;
5 705 348,27 х 1% - розмір земельного податку, визначений згідно з вимогами Податкового кодексу України (нормативна грошова оцінка х ставку податку);
3 - коефіцієнт, визначений рішенням ЗМР від 26.06.2012 р. № 37.
За умовами п. 12 Договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, що передбачено ст. 652 ЦК України.
У п. 32 Договору оренди сторони домовились, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Відповідно до вимог ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
На виконання вимог вказаної норми, Запорізькою міською радою направлено на адресу відповідача пропозицію від 09.04.2013 р. за вих. № 01/02-21/01099 щодо внесення змін до Договору оренди шляхом приведення п.5 у відповідність до нормативної грошової оцінки землі та викладення п. 9 договору наступним чином: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 171160,44 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року». Направлення письмової пропозиції підтверджується Рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Станом на дату розгляду спору додаткову угоду про внесення змін до Договору оренди сторонами не укладено, відповідачем не вжито дій, що свідчать про намір внести зміни до Договору оренди.
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 290 ГК України розмір плати за користування земельною ділянкою, що є державною або комунальною власністю, не може бути нижчим за встановлений відповідно до закону.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що розмір нормативної грошової оцінки землі визначений п.5 договору та розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений діючим пунктом 9 Договору, не відповідає законодавчо встановленому, а умовами п. 12 Договору передбачено внесення змін до нього у разі зміни розміру земельного податку та прийняття орендодавцем рішення про збільшення орендної плати, суд вважає, що наявні достатні підстави для зміни умов Договору у частині, що стосується розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, виклавши пункти 5 та 9 Договору у редакції, викладеній в позовній заяві.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
Позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України сума 1218,00 судового збору покладається на відповідача у справі.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни до п. 5 договору оренди землі від 29.11.2005 р. (зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 29.11.2005 р. за № 040526100764), укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційне підприємство «ФЕБ», площею 0,6673 га, яка находиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А для розташування виробничого комплексу обслуговування автомобілів з готельним комплексом та гостьовою автостоянкою, виклавши його в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 5705348 грн. 27 коп. (п'ять мільйонів сімсот п'ять тисяч триста сорок вісім грн. 27 коп.) в цінах 2013 року»; .
Внести зміни до п. 9 договору оренди землі від 29.11.2005 р. (зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 29.11.2005 р. за № 040526100764), укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційне підприємство «ФЕБ», площею 0,6673 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1-А для розташування виробничого комплексу обслуговування автомобілів з готельним комплексом та гостьовою автостоянкою, виклавши його в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 171160 грн. 44 коп. (сто сімдесят одна тисяча сто шістдесят гривень 44 коп.) що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "ФЕБ" (69035, м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, буд. 72, код ЄДР 20470529, р/рахунки в установі банку не відомі) на користь Запорізької міської ради (69005, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, код ЄДР 04053915, р/р № 35419001034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015, ОКПО 02140892) суму 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення оформлено у повному обсязі та підписано згідно із вимогами ст. 84 ГПК України - 28.05.2014р.
Суддя М.В. Мірошниченко