Ухвала суду № 38994384, 15.05.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2014
Номер справи
487/9683/13-а
Номер документу
38994384
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

15 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 487/9683/13-а

Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Павлова Ж.П.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді-доповідача - Косцової І.П.

суддів - Турецької І.О.

- Стас Л.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Заводського районного суду Миколаївської області від 03 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування і здійснення пенсійних виплат, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва нарахувати і виплатити різницю між розміром пенсійних виплат за період з липня 2012 року по червень 2013 року.

В обґрунтування позову зазначено що 15.05.2012року Комісією із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Мінсоцполітики України було визнано безпідставною видачу їй посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з вилученням вкладки до вказаного посвідчення. Замість вилученої вкладки до її посвідчення їй 27.05.2012 року було видано нову вкладку, де її статус було змінено з учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на потерпілу від Чорнобильської катастрофи. У зв'язку із чим розмір її пенсії зменшився. 27.06.2013 року відповідна комісія Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації знову надала їй 1-шу категорію учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і розмір її пенсії збільшився, але різницю в розмірі пенсійних виплат, фактично отриманих нею і які б вона могла отримувати за період з липня 2012року по червень 2013 року в УПФУ виплачувати їй відмовили. Тому, посилаючись на те, що відмова відповідача є необґрунтованою, позивачка звернулась до суду.

Постановою Заводського районного суду Миколаївської області від 03 лютого 2014 року позов залишено без задоволення.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Вирішуючи даний спір, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки вкладка до посвідчення у ОСОБА_3 в період з липня 2012 року по липень 2013 року була вилучена,а рішення комісії про вилучення позивачкою не оскаржено, підстави для перерахунку розміру її виплат за вказаний спірний період відсутні.

Колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає правильним, з огляду на наступне.

Згідно із п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи УПФУ забезпечує здійснення перерахунку пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за матеріалам пенсійних справ.

Відповідно до статті 65 Закону № 796 та п.2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20 січня 1997р. № 51, документом, що підтверджує статус громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами, встановленими цим Законом та іншими актами законодавства, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". При цьому в п. 3 Порядку конкретизується, що до посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1 додається вкладка за встановленим зразком (додаток №11) Зазначене посвідчення без вкладки з 1 січня 1997року вважається не дійсним.

Розгляд спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС віднесено до компетенції Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що встановлюється п.12 Порядку та Положенням про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого Наказом МНС України від 03.09.1998 року № 260.

Як встановлено судом першої інстанції з 01.01.2012 року порядок та розмір пенсійної виплати ОСОБА_3 (на той час інваліда II групи) призначався УПФУ відповідно до п.12 Постанови №1210. Статус позивача був визначений на підставі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 - "учасник ліквідації" (дублікату посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 31.05.2010 року замість посвідчення серії НОМЕР_1) та вкладки "учасник ліквідації" від 31.05.2010р. до вказаного посвідчення.

Згідно із витягу до протоколу №46 від 15.05.2012 року засідання Комісії, було визнано безпідставною видачу ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На підставі цього вкладку із статусом учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС було вилучено та 27.06.2012 змінено на потерпілу Чорнобильської катастрофи.

Згідно із п. 12 Порядку, спірні питання визначення статусу осіб які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС, вирішуються комісією при Міністерстві соціальної політики України. У разі встановлення цими комісіями факт необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Як встановлено судом першої інстанції, після отримання додаткових документів від Трудового архіву виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області щодо участі ОСОБА_3 у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження матеріали особової справи ОСОБА_3 були повторно розглянуті Комісією зі спірних питань.

Відповідно витягу із протоколу №6 засідання комісії по визначенню статусу осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 27.06.2013 року ОСОБА_3 було видано вкладку до посвідчення у зв'язку із встановленням причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою. На підставі зазначеного документу УПФУ в Заводському районі проведено перерахунок пенсійної виплати відповідно до пункту 12 Постанови КМ України від 23.11.2012року №1210.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 N 1261, основними завданнями Пенсійного фонду є керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Відповідно до зазначених завдань Пенсійний фонд України, зокрема, організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; проведення правильності призначення (перерахунку) і виплати пенсій та інших виплат; здійснює в межах своїх повноважень контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України, інших коштів, призначених для виплати пенсій.

Згідно з пунктом 15 зазначеного Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.

Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, отже, є відповідачем у справах щодо здійснення перерахунку підвищення до пенсій за позовами ветеранів війни, дітей війни, жертв нацистських переслідувань.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що оскільки в період з липня 2012 року по липень 2013 року у Пенсійного фонда була відсутня вкладка, яка була вилучена на підставі рішення Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зміну порядку, Мінсоцполітики України від 15.05.2012 року яке не було оскаржене та відповідно скасоване то управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва правомірно провело нарахування пенсії ОСОБА_3 з моменту отримання вказаної вкладки, тобто з дотриманням норм чинного законодавства.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційних скарг не вбачається.

Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Постанову Заводського районного суду Миколаївської області від 03 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування і здійснення пенсійних виплат - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Суддя - доповідач: І.П. Косцова

Судді: І.О. Турецька

Л.В.Стас.