Ухвала суду № 389909, 23.01.2007, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
23.01.2007
Номер справи
11/414
Номер документу
389909
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.01.07 р. № 11/414

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Борисенко І.В.

суддів: Алданової С.О.

Шипка В.В.

при секретарі:

За участю представників:

від позивача -Кучер М.К. – дов. № 592-1110 від 08.12.2004

від відповідача -Мора Л.В. – дов. № 175 від 03.11.2005

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державна податкова інспекція у Солом"янському районі м. Києва

на рішення Господарського суду м.Києва від 10.10.2006

у справі № 11/414 (Євсіков О.О.)

за позовом Державне територіально-галузеве об"єднання "Південно-Західна залізниця"

до Державна податкова інспекція у Солом"янському районі м. Києва

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне територіально-галузеве об’єднання „Південно-західна залізниця” (надалі – позивач) звернулось до Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м. Києва (надалі – відповідач, апелянт) з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 21.02.2005 № 000422312/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем: податок на землю у розмірі 947 443,00 грн., в т.ч. 631 628,66 грн. – основний платіж та 315 814,34 грн. – штрафні (фінансові) санкції.

Постановою Господарського суду м. Києва від 10.10.2006 р. у справі № 11/414 позов задоволено повністю: визнано недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м. Києва № 000422312/0 від 21.02.2005.

Постанова місцевого суду мотивована тим, що позивачем правомірно застосовувалась пільга щодо сплати земельного податку за вищевказані земельні ділянки як землі залізничного транспорту, а тому донарахування йому податкових зобов’язань спірним податковим повідомленням-рішенням є безпідставним.

Не погоджуючись із вказаною постановою, відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою від 02.11.2006р. № 10090/9/10-005, в якій просить скасувати постанову Господарського суду м. Києва від 10.10.2006р. у справі № 11/414 та прийняти нове судове рішення, яким в позові Державному територіально-галузевому об’єднанню „Південно-Західна залізниця” відмовити.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права (а саме ст. 7, 13 Закону України „Про плату за землю”), що призвело до неправильного вирішення справи.

У зв’язку з набранням чинності з 01.09.2005р. Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту – КАС України) розгляд апеляційної скарги на постанову Господарського суду м. Києва від 10.10.2006р. у справі № 11/414 здійснюється Київським апеляційним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник апелянта (відповідача) в судовому засіданні апеляційної інстанції апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні апеляційної інстанції проти доводів апелянта заперечував та просив у задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, перевіривши правильність застосування норм права місцевим господарським судом, судова колегія Київського апеляційного господарського суду, -

ВСТАНОВИЛА:

Державною податковою інспекцією у Солом’янському районі м. Києва булоприйнято податкове повідомлення-рішення від 21.02.2005 № 000422312/0, яким позивачу згідно з абз. ”б” пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. 14 Закону України „Про плату за землю” та відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено суму податкового зобов’язання за платежем „податок на землю” у розмірі 947 443,00 грн., в т.ч. 631 628,66 грн. основного платежу та 315 814,34 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Вказане податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем на підставі акту ДПІ у Солом’янському № 30/23-1224/01069713 від 17.02.05р. „Про результати позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства Київської дирекції залізничних перевезень, код 1069713, за період з 01.10.2003р. по 01.01.2005р.” (далі – акт перевірки від 17.02.05р.).

Копії усіх названих документів наявні в матеріалах справи.

Як вбачається з акту перевірки від 17.02.05р., перевіркою встановлено, що позивач повинен був застосовувати ставку податку у розмірі одного відсотка від грошової оцінки (а не 25 % від розміру вказаної ставки) при розрахунку податку на землю за наступні земельні ділянки:

- вул. Уманська 5, дві ділянки площею 9.995,02 кв. м і 150,91 кв. м (кадастрові №72003006, 72438019), вул. Л.Толстого - площа 6744,27 кв. м (кадастровий №72441005), вул. Федорова, 32, - площа 230006,20 кв. м (кадастровий №72:441:029), вул. Федорова, 30, - площа 399,71 кв. м (кадастровий №72:441:030), вул. Федорова, 32 а, - площа 41305,76 кв. м (кадастровий №72:443:006), вул. Федорова - площа 3558,45 кв. м (кадастровий №72:440:002);

- станція Київ-Жовтневий (вул. Радищева) - площа 27612,96 кв. м (кадастровий №69:011:032), площа 445,94 кв. м (кадастровий № 69:012:005), площа 6165,24 кв. м (кадастровий № 69:012:008), площа 21728,47 кв. м (кадастровий № 69:028:008), площа 4602,85 кв. м (кадастровий № 69:028:102), площа 12687,53 кв. м (кадастровий № 69:087:102),

- станція Борщагівка - Технічна (вул. Качалова, 5) - площа 23125,95 кв. м (кадастровий №69:705:001), площа 64380,38 кв. м (кадастровий № 69:706:001), площа 8797,82 кв. м (кадастровий № 69:707:001),.

За висновками акту перевірки від 17.02.05р., перевіркою встановлено порушення позивачем ст.14 Закону України „Про плату за землю” та, як наслідок, заниження податку на землю за 2004 рік на суму 631 628,66 грн.

Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, співпадають з його доводами, викладеними у запереченнях на позов та висновками акту перевірки від 17.02.05р.

Судова колегія з доводами апелянта не погоджується з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Державне територіально-галузеве об'єднання „Південно-Західна залізниця” створене відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України „Про залізничний транспорт”, засноване на державній власності, належить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України.

Основною організаційною ланкою на залізничному транспорті, що здійснює забезпечення перевезень пасажирів і вантажу у визначеному регіоні транспортної мережі, є „Південно-Західна залізниця”, до складу якої без статусу юридичної особи входить Київська дирекція залізничних перевезень.

Згідно з Положенням про Київську дирекцію залізничних перевезень ДТГО „Південно-Західна залізниця”, затвердженим наказом начальника Державного територіально-галузевого об'єднання „Південно-Західна залізниця” від 01.08.2000, та довідки, виданої Державним комітетом статистики України від 12.02.2002 № 4705, Київська дирекція залізничних перевезень відноситься до сфери управління Міністерства транспорту України і входить як структурний підрозділ до складу Державного територіально-галузевого об'єднання „Південно-Західна залізниця”, видом діяльності якого є: наземний залізничний транспорт загального користування (без трамвайного).

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України „Про залізничний транспорт”, землі, які надаються в користування для потреб залізничного транспорту, визначаються відповідно до Земельного кодексу України та Закону України „Про транспорт”.

Згідно з ч. 1 ст. 67 Земельного кодексу України, передбачено, що до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.

Статтею 68 Земельного кодексу України встановлено, що до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укрупнювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Згідно зі ст. 23 Закону України „Про транспорт”, до земель залізничного транспорту належать землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного транспорту відповідно до чинного законодавства України. До складу цих земель входять землі, які є смугою відведення залізниць, а саме землі, надані під залізничне полотно та його облаштування, станції з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації, захисні і укріплюючи насадження, службові, культурно-побутові приміщення та інші споруди, необхідні для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Таким чином, всі землі, якими користується залізниця, є землями залізничного транспорту, тому землями залізниць слід вважати всі земельні ділянки, надані залізниці, а не тільки земельні ділянки, які прилягають виключно до залізничного полотна.

Статтею 13 Закону України „Про плату за землю” встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру, які містять систему необхідних відомостей і документів про правовий режим земель, їх розподіл серед власників землі і землекористувачів за категоріями земель та який ведеться землевпорядними органами, підпорядкованими Державному комітету України по земельних ресурсах.

Згідно з відомостями Головного управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, за Київською дирекцією залізничних перевезень Державного територіально-галузевого об’єднання „Південно-західна залізниця” обліковуються наступні земельні ділянки:

- вул. Уманська 5, площа 10145,93 кв. м, відноситься до 81 економіко - планувальної зони, де ставка податку 2,5189 грн. за 1 кв. м, узагальнюючий локальний коефіцієнт 1,44, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту);

- вул. Л. Толстого, площа 6744,27 кв.м, відноситься до 11 економіко – планувальної зони, де ставка податку 2,5057 грн. за 1 кв.м, узагальнюючий локальний коефіцієнт 1,44, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту);

- вул. Федорова, 32, площа 230006,20 кв.м, з них: 28 % - 64401,74 кв.м - землі залізниці, ставка податку 1,3188 грн. за 1 кв.м, Кл = 1,0; 72% - 165604,47 кв.м відноситься до 11 економіко - планувальної зони, де ставка податку 2,5057 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту);

- вул. Федорова, 30, площа 399,71 кв.м відноситься до 11 економіко-планувальної зони, де ставка податку 2,5057 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту);

- вул. Федорова, площа 3558,45 кв.м - 100,0% землі залізниці, ставка податку 1,3188 грн. за кв.м, Кл = 1,0;

станція Київ-Жовтневий (вул. Радищева):

- земельна ділянка площею 27612,96 кв.м - 100,0% землі залізниці, ставка податку 1,3188 грн. за 1 кв.м, Кл=1,0;

- земельна ділянка площею 445,94 кв.м, з них: 44 % - 196,21 кв.м - відноситься до 27 економіко-планувальної зони, де ставка податку 1,7276 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту); 38 % -169,46 кв.м - відноситься до 29 економіко-планувальної зони, де ставка податку 2,3475 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту); 18 % - 80,27 кв.м - відноситься до 30 економіко-планувальної зони, де ставка податку 1,7540 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту);

- земельна ділянка площею 6165,24 кв.м відноситься до 29 економіко-планувальної зони, де ставка податку 2,3475 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту);

- земельна ділянка площею 21728,47 кв.м - 100,0% землі залізниці, ставка податку 1,3188 грн. за 1 кв.м, Кл=1,0;

- земельна ділянка площею 4602,85 кв.м-100,0% землі залізниці, ставка податку 1,3188 грн. за 1 кв.м, Кл=1,0;

- земельна ділянка площею 12687,53 кв.м, з них: 35 % - 4440,64 кв.м. - землі залізниці, ставка податку 1,3 188 грн. за 1 кв.м, Кл=1,0; 44 % - 5582,51 кв.м відноситься до 30 економіко-планувальної зони, де ставка податку 1,7540 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту); 21 % - 2664,38 кв.м - відноситься до 31 економіко-планувальної зони, де ставка податку 2,242 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту);

станція Борщагівка-Технічна (вул. Качалова, 5):

- земельна ділянка площею 23125,95 кв.м, з них: 10 % - 2312,60 кв.м. - землі залізниці, ставка податку 1,3188 грн. за 1 кв.м, Кл=1,0; 90 % - 20813,35 кв.м відноситься до 79 економіко-планувальної зони, де ставка податку 1,3452 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту); - земельна ділянка площею 64380,38 кв.м, з них: 3 % - 1931,41 кв.м. - землі залізниці, ставка податку 1,3188 грн. за 1 кв.м, Кл=1,0; 97 % - 62448,97 кв.м відноситься до 79 економіко-планувальної зони, де ставка податку 1,3452 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту);

- земельна ділянка площею 8797,82 кв.м, з них: 3 % - 263,93 кв.м. - землі залізниці, ставка податку 1,3188 грн. за 1 кв.м, Кл=1,0; 97 % - 8533,89 кв.м відноситься до 79 економіко-планувальної зони, де ставка податку 1,3452 грн. за 1 кв.м, коефіцієнт функціонального використання землі становить 0,80 (землі транспорту).

Відповідно до листа Головного управління земельних ресурсів № 04-05/14274 від 25.05.2006р. земельні ділянки, які зазначені в акті перевірки, обліковуються в рядку 67 державної статистичної звітності і враховуються як землі залізничного транспорту.

Як правильно встановлено судом першої інстанції, відповідачем в акті перевірки помилково зазначено, що Київській дирекції залізничних перевезень відведена земельна ділянка по вул. Федорова, 32, площею 41 305,76 кв.м., кадастровий номер 7244306, оскільки, вказана земельна ділянка за Київською дирекцією залізничних перевезень не закріплена і податок на землю з моменту передачі її Укрзалізниці сплачує Управління справами Укрзалізниці.

Крім того, за вищевказану земельну ділянку після передачі її Укрзалізниці Київська дирекція залізничних перевезень сплатила податок на землю у 2004 році в сумі 18.553,40 грн., тобто, проведена подвійна оплата.

Також є помилковими твердження відповідача, що Київська дирекція залізничних перевезень здає в оренду площі складських приміщень на земельній ділянки по вул. Федорова, 32, оскільки складські приміщення на балансі Київської дирекції залізничних перевезень не обліковуються, хоча як свідчать докази, а саме Податковий розрахунок земельного податку та Розрахунок земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку, земельний податок сплачувався за коефіцієнтом 2,5 як за землі комерційного використання.

Таким чином, колегія вважає, що в акті перевірки помилково зроблено висновок про те, що позивач за період, що перевірявся, зобов’язаний був розраховувати розмір земельного податку на вищевказані земельні ділянки відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України „Про плату за землю”, тобто, застосовувати ставку податку у розмірі одного відсотка від грошової оцінки. При цьому суд виходить з наступного.

Земельні ділянки, які надані у користування Державному територіально-галузевому об'єднанню „Південно - Західна залізниця”, законодавством віднесено до земель залізниці.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про залізничний транспорт” залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі.

Статтею 68 Земельного кодексу України, передбачено, що до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укрупнювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Отже, органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень здійснюють віднесення земель до тієї чи іншої категорії.

Відповідачем не надано належних доказів віднесення спірних ділянок землі до іншої категорії компетентним органом державної влади та органом місцевого самоврядування (Київською міською радою), ніж землі залізниці.

Відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України „Про плату за землю” за земельні ділянки, надані для залізниць, податок справляється у розмірі 25 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до частин першої та другої цієї статті,

Таким чином, позивачем правомірно застосовувалась пільга щодо сплати земельного податку за вищевказані земельні ділянки, а тому донарахування йому податкових зобов’язань спірним податковим повідомленням-рішенням є безпідставним.

Судовою колегією також береться до уваги, що в матеріалах справи наявний висновок експертів Київського науково–дослідного інституту судових експертиз № 6583 від 28.07.2006р. у господарській справі № 11/414, відповідно до якого документально не підтверджуються висновки акта Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м. Києва від 17.02.2005 „Про результати позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства Київської дирекції залізничних перевезень (код ЄДРПОУ 1069713) за період з 01.10.2003 по 01.01.2005” про порушення позивачем ст.ст. 14, 15 Закону України від 19.09.1996 № 378/96-ВР „Про внесення змін та доповнень до Закону України „Про плату за землю” (зі змінами та доповненнями), в результаті чого встановлено заниження позивачем податкових зобов’язань зі сплати земельного податку за 2004 рік на суму 631 628,66 грн.

Оскільки судом встановлено відсутність порушень з боку позивача норм податкового законодавства, судова колегія також погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення податкового законодавства є безпідставним.

Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м. Києва підлягає залишенню без задоволення, а постанова Господарського суду м. Києва від 10.10.2006р. у справі № 11/414 – підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 86, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 212 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський апеляційний господарський суд, –

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м. Києва від 02.11.2006р. № 10090/9/10-005 на постанову Господарського суду м. Києва від 10.10.2006р. у справі № 11/414 залишити без задоволення, а постанову Господарського суду м. Києва від 10.10.2006р у справі № 11/414 за позовом Державного територіально-галузеве об’єднання „Південно-Західна залізниця” до Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м. Києва - без змін.

2. Матеріали справи № 11/414 направити до Господарського суду м. Києва.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.ст.211,212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Борисенко І.В.

Судді

Алданова С.О.

Шипко В.В.