КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 697/226/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Штих К.М.
Провадження № 2-а/697/35/2014 Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 13 березня 2014 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахувати та виплати недосплачені суми пенсії,
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області (надалі за текстом - «Управління») та про зобов'язання провести з червня 2010 р. перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням інших виплат: за період з 01.06.2008 року по 31.05.2010 року - 40917,64 грн.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (надалі за текстом - «Закон № 3723-ХІІ») має право на врахування доплат, зокрема, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, при перерахунку пенсії.
Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 13 березня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Управління та зобов'язано перерахувати позивачеві пенсію з 06.07.2010 року відповідно до ст.ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку 39612,89 грн. надбавки, премії та інших виплат, отриманих нею за місцем роботи за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року.
В апеляційній сказі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні, отримуючи пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
25.12.2013 року позивачеві Головним управлінням юстиції у Черкаській області була видана Довідка «Про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу» за № 7909/7.
Названа довідка містить відомості про інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати) та застереження про те, що на них нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
22 січня 2014 року позивач звернулась до Управління із заявою щодо включення до складу заробітної плати для обчислення пенсії інших виплат, що зазначені у довідці.
Листом від 22 січня 2014 року № 466/08 відповідач відмовив у такому перерахунку.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Управління подано довідку № 7909/7 від 25 грудня 2013 року за формою, що затверджена вищенаведеною постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1, з врахуванням інших складових заробітної плати.
З огляду на наведені правові норми слід погодитись з висновком суду першої інстанції про те, що Закони України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати.
Разом з тим, при вирішенні питання щодо періоду, за який позивачеві підлягає перерахунок пенсії, судом попередньої інстанції допущено порушення норм процесуального права.
Частиною 2 статті 99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.
Наслідком пропущення строку звернення до суду, за приписами статті 100 КАСУ, є залишення позову без розгляду.
Суд першої інстанції на зазначені положення уваги не звернув та припустився помилки задовольнивши позовні вимоги, заявлені поза межами строку звернення до суду.
Оскільки ухвалене у справі судове рішення не відповідає вимогам статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо законності та обґрунтованості, то воно підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області задовольнити частково.
Постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 13 березня 2014 року скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області здійснити з 27 липня 2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 з врахуванням інших виплат згідно довідки Головного управління юстиції у Черкаській області № 7909/7 від 25 грудня 2013 року.
Адміністративний позов в частині позовних вимог за період по 26.07.2013 року залишити без розгляду.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Постанова складена в повному обсязі 22 травня 2014 р.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Грищенко Т.М.