Постанова № 38986467, 14.05.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
823/1029/14
Номер документу
38986467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2014 року м. Черкаси справа № 823/1029/14

09 годин 10 хвилин

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді – Трофімової Л.В., за участі секретаря – Левчука А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № №823/1029/14

за позовом Первомайської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (надалі – Первомайська ОДПІ) [представник позивача – не з’явився]

до відкритого акціонерного товариства «Первомайський кар’єр «Граніт» (надалі – ВАТ «Первомайський кар’єр «Граніт») [представник відповідача – не з’явився]

про стягнення коштів з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу, прийняв постанову.

Первомайська ОДПІ, звернувшись до суду з адміністративним позовом, просить стягнути кошти ВАТ «Первомайський кар’єр «Граніт» з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, у рахунок погашення податкового боргу у сумі 975 227 грн. 03 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності та перебуває на обліку як платник податків. Всупереч вимог чинного законодавства, відповідач не виконує податкові обов’язки зі сплати податків, внаслідок чого за ним обліковується податковий борг з податку на додану вартість, плати за користування надрами та податку з доходів фізичних осіб у сумі 975 227 грн. 03 коп. Представник позивача у судове засідання не прибув, звернувся до суду з клопотанням, у якому позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу без участі його представника.

Відповідач свого представника у судове засідання не направив, причини неявки не повідомив, про дату час та місце судового засідання був повідомлений належним чином (а.с. 31). Відповідно ч. 4 ст. 128 КАС України у зв’язку з неприбуттям у судове засідання відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи здійснюється на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов належить задовольнити з огляду на наступне.

ВАТ «Первомайський кар’єр «Граніт» зареєстровано як суб’єкт підприємницької діяльності 17.07.1995 (а.с. 6, а.с. 60). Відповідач перебуває на обліку Первомайської ОДПІ як платник податків (а.с. 7).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі за текстом – Кодекс №2755).

Згідно ст. 6 Кодексу №2755 податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. Відповідно ст. 9 Кодексу №2755 податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків і зборів.

Кодексом №2755 визначено обов’язок відповідача як платника податків самостійно обчислювати суму податкового зобов’язання та зазначати у податковій декларації, що в обов’язковому порядку подається до територіального податкового органу (ст.16) та сплачувати (ст.36) до відповідного бюджету. Відповідно до п. 56.11 ст. 56 Кодексу №2755 грошове зобов’язання, що самостійно визначене платником податків, не оскаржується. Згідно п. 57.1 ст. 57 Кодексу №2755 платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, визначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Відповідачем подано податкові декларації з ПДВ: від 19.12.2013 за листопад 2013 року із самостійно визначеним податковим зобов’язанням у сумі 435 659 грн. (а.с. 15-16); від 20.01.2014 за грудень 2013 із самостійно визначеним податковим зобов’язанням у сумі 235 617 грн. (а.с. 17-18); від 13.02.2014 за січень 2014 року із самостійно визначеним податковим зобов’язанням у сумі 26 363 грн. (а.с. 13-14).

Враховуючи часткову сплату (а.с. 12), за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати ПДВ у сумі 127 639 грн.

Згідно пп. 263.11.1. п. 263.11 ст. 263 Кодексу №2755 платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до пп. 263.1.4 п. 263.1 ст. 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до ст. 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України.

Відповідно пп. 263.13.1 п. 263.13 ст. 263 платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України. Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють контролюючі органи.

27.01.2014 відповідачем заповнено податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 4 квартал 2013 року, де самостійно зазначено суму податкового зобов’язання за звітний період – 308 461 грн. 69 коп. (а.с. 19-20). Враховуючи часткову сплату 28.02.2014, заборгованість становить 306 566 грн. 35 коп.

Згідно п. 162.1 Кодексу №2755 платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, податковий агент. Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (ст. 163 Кодексу №2755).

Відповідно пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу №2755 податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у ст. 167 цього Кодексу.

Згідно ст. 168 Кодексу №2755 податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання). Розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем). Контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює контролюючий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу. Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Згідно ст. 176 Кодексу №2755, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Відповідачем подано податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку: від 07.05.2013 за 1 квартал 2013 року (а.с. 21-26), де у рядку 4а (сума утриманого податку нарахованого) зазначено всього – 152 642 грн. 74 коп., а у рядку 4 (сума утриманого податку перерахованого) зазначено всього – 201 738 грн. 50 коп.; від 17.07.2013 за 2 квартал 2013 року (а.с. 27-32), де у рядку 4а (сума утриманого податку нарахованого) зазначено всього – 208 564 грн. 51 коп., а у рядку 4 (сума утриманого податку перерахованого) зазначено всього – 109 918 грн. 02 коп.; від 11.11.2013 за 3 квартал 2013 року (а.с. 33-38), де у рядку 4а (сума утриманого податку нарахованого) зазначено всього – 213 815 грн. 31 коп., а у рядку 4 (сума утриманого податку перерахованого) зазначено всього – 1 089 грн. 02 коп.; від 24.01.2014 за 4 квартал 2013 року (а.с. 39-43), де у рядку 4а (сума утриманого податку нарахованого) зазначено всього – 192 825 грн. 85 коп., а у рядку 4 (сума утриманого податку перерахованого) зазначено всього – 70 855 грн. 20 коп.

Згідно ст. 75 Кодексу №2755 контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

З метою здійснення контролю за правильністю та своєчасністю сплати податку на доходи фізичних осіб позивачем було проведено документальну планову виїзну перевірку ВАТ «Первомайський кар’єр «Граніт», результати якої оформлено актом від 31.05.2013 №1895/23/00292356 у якому зафіксовано порушення пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Кодексу №2755 – утримані суми ПДФО не в повному обсязі перераховувались до бюджету. Згідно розрахунку повноти і своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб, підписані директором і головним бухгалтером та не оскаржені, несплачена сума утриманих сум податку з доходів фізичних осіб станом на 31.12.2012 становила 156 774 грн. 01 коп.

Дослідивши зазначені розрахунки судом встановлено, що різниця між нарахованою і перерахованою сумою утриманого податку становить 384 247 грн. 67 коп. ((152 642 грн. 74 коп. + 208 564 грн. 51 коп. + 213 815 грн. 31 коп. + 192 825 грн. 85 коп.) – (201 738 грн. 50 коп. + 109 918 грн. 02 коп. + 1 089 грн. 02 коп. + 70 855 грн. 20 коп.) = 384 247 грн. 67 коп.). Враховуючи несплачену суму утриманих сум податку з доходів фізичних осіб станом на 31.12.2012 – 156 774 грн. 01 коп. (а.с. 57), загальна сума заборгованості із перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб становить 541 021 грн. 68 коп. (384 247 грн. 67 коп. + 156 774 грн. 01 коп. = 541 021 грн. 68 коп.).

Судом встановлено, що згідно даних з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 17.02.2011 стосовно відповідача порушено справу про банкрутство за судовим рішенням про банкрутство.

Частина 5 ст. 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-XII (надалі – Закон № 2343) визначає, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.

Суд зазначає, що у постанові Вищого Господарського суду України від 20.11.2012 у справі №10/5026/290/2011 (а.с. 76-78) зазначено, що справа про банкрутство ВАТ «Первомайський кар’єр «Граніт» знаходиться на стадії санації, що введено ухвалою суду від 27.02.2012, а заявлені грошові вимоги Первомайської ОДПІ мають характер поточних. Пунктом 1 ст. 23 Закону № 2343 визначено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури вимоги за зобов’язаннями боржника визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред’являтись тільки в межах ліквідаційної процедури. Станом на дату звернення до Черкаського окружного адміністративного суду відсутня постанова про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури (13.05.2014 прийнято ухвалу Київського апеляційного господарського суду про прийняття апеляційної скарги УПФУ в м. Черкасах на ухвалу господарського суду Черкаської області від 08.04.2014 про затвердження мирової угоди (а.с. 79-80))

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Кодексу №2755 податковим боргом визнається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого у порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Відповідно до п. 14.1.137 ст. 14 Кодексу № 2755 орган стягнення – державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу у межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Кодексу №2755 контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Загальна сума податкового боргу становить 975 227 грн. 03 коп. у тому числі: борг зі сплати податку на додану вартість у сумі 127 639 грн.; борг зі сплати податку за користування надрами у сумі 306 556 грн. 35 коп.; борг зі сплати податку з доходів фізичних осіб у сумі 541 021 грн. 68 коп.

Зважаючи на обставини, щодо обґрунтування позовних вимог, докази щодо їх підтвердження, керуючись актами законодавства, що регулюють податкові правовідносини, суд дійшов висновку, що у позивача є достатні підстави для стягнення коштів з відповідача у рахунок погашення податкового боргу у сумі 975 227 грн. 03 коп. з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, та знаходить позов таким, що належить задовольнити.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем – суб’єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 86, 94, 159, 160, 162, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти відкритого акціонерного товариства «Первомайський кар’єр «Граніт» (18016, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Маршала Красовського, 8, ідентифікаційний код 00292356) у дохід бюджету через Первомайську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (55213, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Дзержинського, 18, ідентифікаційний код 38505355) у рахунок погашення податкового боргу у сумі 975 227 (дев’ятсот сімдесят п’ять тисяч двісті двадцять сім) грн. 03 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 16 травня 2014 року.

Суддя Л.В.Трофімова