Постанова № 38976424, 27.05.2014, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
27.05.2014
Номер справи
906/1704/13
Номер документу
38976424
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"27" травня 2014 р. Справа №906/1704/13

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючий суддя Гулова А.Г.

суддя Петухов М.Г. ,

суддя Сініцина Л.М.

при секретарі судового засідання Яцюку В.В.

за участю представників сторін:

від позивачів:

Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп": не з`явився

Квартирно-експлуатаційного відділу: Капелюх В.О. - представника за довіреністю від 09.12.2013р. №6120

від відповідача: Кемки Д.В. - представника за довіреністю від 14.04.2014р. №18-5/571

від третіх осіб: Державного підприємства "Івано-Франківський ліспромкомбінат Міністерства оборони України": не з`явився

Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області: не з`явився

Міністерства оборони України: Капелюх В.О. - представника за довіреністю від 28.11.2013р. №220/742/д

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Житомирської районної державної адміністрації, м.Житомир

на рішення господарського суду Житомирської області від 30.01.14р.

у справі №906/1704/13

за позовом 1) Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп", м. Житомир

2) Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомир

до Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, м.Житомир

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", м.Івано-Франківськ

2) Державна інспекція сільського господарства в Житомирській області, м. Житомир

3) Міністерство оборони України, м. Київ

про визнання недійсним розпорядження №177 від 25.02.2010 року

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Житомирської області від 30 січня 2014 року у справі №906/1704/13 задоволено позов Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп" та Квартирно-експлуатаційного відділу м.Житомир до Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області, Міністерства оборони України про визнання недійсним розпорядження №177 від 25.02.2010 року. Визнано недійсним розпорядження Житомирської районної державної адміністрації від 25.02.2010р. №177 "Про припинення права ДП "Житомирський військовий лісгосп" на користування земельною ділянкою по добровільній відмові на території Тетерівської сільської ради". Стягнуто з відповідача на користь Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомир 1147,00грн. судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Житомирська районна державна адміністрація звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржене рішення скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Мотивуючи апеляційну скаргу, відповідач зазначає, зокрема, наступне:

- розпорядженням від 25.02.2010р. №177 відповідач не вирішував питання надання земельної ділянки для ведення садівництва, тому суд помилково посилається на порушення адміністрацією п.2 ст.22, ч.1 ст.55 Земельного кодексу України, ст.57 Лісового кодексу України;

- судом не прийнято до уваги те, що спірним розпорядженням не встановлено жодних обмежень для місцевих державних адміністрацій щодо прийняття рішень про прининення права постійного користування земельними ділянками по добровільній відмові. Крім того, до повноважень відповідача не відноситься визначення законності та правомірності відмови постійного землекористувача від земельної ділянки;

- відповідач при прийнятті розпорядження №177 не вилучала земельну ділянку площею 6,7га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради для суспільних та інших потреб та не надавала її у власність чи оренду зі зміною її цільового призначення. Натомість, дану земельну ділянку було віднесено до земель запасу сільради для послідуючого перерозподілу та використання за призначенням.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційний відділ м.Житомир заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги та просить суд відмовити у задоволенні останньої, а рішення господарського суду Житомирської області від 30.01.2014р. у даній справі залишити без змін.

ДП "Житомирський військовий лісгосп" у відзиві на апеляційну скаргу заперечило проти доводів апеляційної скарги, вважаючи рішення господарського суду Житомирської області від 30.01.2014р. законним та обгрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Від Міністерства оборони України надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останнє вказує на безпідставність доводів та вимог апеляційної скарги, просить суд у її задоволенні відмовити, а рішення господарського суду Житомирської області від 30.01.2014р. залишити без змін.

У письмових запереченнях на апеляційну скаргу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" не погоджується з доводами, викладеними в апеляційній скарзі, та просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржене рішення місцевого господарського суду від 30.01.2014р. - без змін.

Державна інспекція сільського господарства в Житомирській області у своєму листі від 19.05.2014р. №906/1704/13 заперечила проти апеляційної скарги, вважаючи рішення суду першої інстанції законним.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги та надала пояснення на обґрунтування своєї позиції. Вважає рішення місцевого суду незаконним та необгрунтованим. Просить суд рішення господарського суду Житомирської області від 30.01.2014р. у справі №906/1704/13 скасувати та прийняти нове, яким відмовити позивачам у задоволені позову.

Представник Квартирно-експлуатаційного відділу м.Житомир та Міністерства оборони України у судовому засіданні заперечила проти доводів апеляційної скарги, вважаючи її безпідставною та необгрунтованою. Просить рішення господарського суду Житомирської області від 30.01.2014р. у справі №906/1704/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Представники позивача - ДП "Житомирський військовий лісгосп" та третіх осіб - ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області в судове засідання не з`явилися.

Враховуючи норми ст.101 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, та той факт, що неявка в засідання суду представників ДП "Житомирський військовий лісгосп" та третіх осіб, належним чином та відповідно до законодавства повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого судового рішення, колегія суддів розглянула апеляційну скаргу за відсутності представників останніх.

Заслухавши пояснення представників Житомирської районної державної адміністрації та Квартирно-експлуатаційного відділу м.Житомир, Міністерства оборони України, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з`ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскарженого рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як убачається з матеріалів справи, Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №073507 від 10.10.2005р. Державному підприємству "Івано - Франківський ліспромкомбінат Міністерства оборони України" (Шепетівський військовий лісгосп) на підставі розпорядження Житомирської районної державної адміністрації №70 від 04.02.2005р. надано у постійне користування земельну ділянку площею 219,56га, яка розташована на території Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області для ведення лісового господарства (а.с.24).

У відповідності з п.25 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних сил України, та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 22.12.1998р. №483, вказана земельна ділянка обліковувалася в Квартирно - експлуатаційному відділі м.Житомир.

Наказом Міністра оборони України від 30.09.2008 року №469, на підставі Закону України "Про управління об`єктами державної власності" та з метою приведення положень Статуту державного підприємства "Івано-Франківський ліспромкомбінат Міністерства оборони України" у відповідність з вимогами Господарського та Цивільного кодексів України, державне підприємство "Івано-Франківський ліспромкомбінат Міністерства оборони України" було перейменовано у державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (а.с.34).

Згодом, наказом Міністра оборони України від 20.03.2009 року №123 державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" було реорганізовано шляхом виділу з нього структурних підрозділів, а саме: Зарічанського військового лісгоспу, Корбутівського, Чуднівського і Макарівського військових лісництв, та створено державне підприємство "Житомирський військовий лісгосп", до якого за розподільчим балансом підлягало передачі частково майно, права та обов`язки реорганізованого підприємства (а.с.43, 44).

Згідно акту передачі від 30.06.2009 року Корбутівське військове лісництво ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат" передало, а ДП "Житомирський військовий лісгосп" прийняло земельні ділянки та технічну документацію Корбутівського військового лісництва, яке складалося з кварталів 1 - 43 загальною площею 3368га, до складу яких, згідно довідки КЕВ м.Житомир від 16.05.2014р. №2277, входить земельна ділянка площею 6,7га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради (а.с.45).

Наказом Міністра оборони України від 27.05.2009р. №250 затверджено Статут ДП "Житомирський військовий лісгосп" (надалі - Статут).

Згідно п.1.1. Статуту Державне підприємство "Житомирський військовий лісгосп" (далі - Підприємство) засноване на державній власності, діє як державне унітарне комерційне підприємство та належить до сфери управління Міністерства оборони України (далі - Уповноважений орган управління).

Відповідно до п.2.1. Статуту підприємство створене Уповноваженим органом управління з метою керування закріпленим лісовим фондом, одержання прибутку, виконання державного замовлення Міністерства оборони України, замовлень сторонніх організацій, юридичних і фізичних осіб України та інших держав з лісопереробки, виготовлення продукції (виконання робіт, послуг) для потреб національної економіки; іншої діяльності, яка не суперечить законодавству України.

Пунктом 3.1. Статуту встановлено, що підприємство є юридичною особою. Прав та обов'язків юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Підприємство не має у своєму складі інших юридичних осіб.

Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України та цього Статуту, який затверджується Уповноваженим органом управління (п.3.2 Статуту).

Згідно п.3.3. Статуту підприємство має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. Підприємство може мати торговельну марку (знак для товарів та послуг), комерційне (фірмове) найменування, які реєструються в порядку, встановленому законодавством України.

Як вбачається з п.3.4. Статуту підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах майна, що йому належить, згідно з законодавством України. Підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями держави та Уповноваженого органу управління. Уповноважений орган управління не несе відповідальності за зобов'язаннями Підприємства.

Відповідно до п.4.1. Статуту майно підприємства становлять виробничі та невиробничі фонди, оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства.

Майно Підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за ним на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, Підприємство володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном з обмеженням правомочності розпорядження щодо основних фондів та інших видів майна за згодою Уповноваженого органу управління у випадках, передбачених законодавством України (п.4.2. Статуту).

Згідно абз.1 п.4.5. Статуту підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених чинним законодавством України. Право на майно, що підлягає державній реєстрації, виникає з дня реєстрації цього майна або відповідних прав на нього, якщо інше не встановлено законом (абз.3 п.4.5. Статуту).

Аналізуючи зміст, затвердженого наказом Міністра оборони України від 27.05.2009р. №250, Статуту Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп", в якому не зазначено, що до останнього перейшли за розподільчим балансом у відповідній частині майно, права і обов`язки реорганізованого ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", тобто не вказано про правонаступництво, за відсутності у матеріалах справи розподільчого балансу, судова колегія дійшла висновку, що позивач у справі, ДП "Житомирський військовий лісгосп", не є правонаступником прав на земельну ділянку площею 6,7га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради, яка входить до складу земельної ділянки площею 219,56га, законним землекористувачем якої на підставі державного акта від 10.10.2005р. (т.1, а.с.24), є ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", тобто наказ Міністерства оборони України від 20.03.2009р. №123 "Про реорганізацію державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" станом на 25.02.2010р. (дата оспореного розпорядження) у повному обсязі не реалізовано.

Крім того, матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження того, що право ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" користування вказаною вище земельною ділянкою площею 6,7га у встановленому Земельним кодексом України порядку припинено та вона надана у користування позивачу у справі (ДП "Житомирський військовий лісгосп").

25 лютого 2010 року на підставі клопотання ДП "Житомирський військовий лісгосп" про припинення права користування по добровільній відмові земельною ділянкою площею 6,7га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради, враховуючи лист Міністерства оборони України від 10.04.2009р. №220/1403, накази Міністерства оборони України від 20.03.2009р. №123 та від 27.05.2009р. №250 та керуючись ст.ст.17, 140, 142, п.12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст.21, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Житомирською рійонною державною адміністрацією прийнято розпорядження №177, яким вирішено припинити право користування ДП "Житомирський військовий лісгосп" по добровільній відмові, земельною ділянкою площею 6,7га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради та віднести її до земель запасу сільської ради, для послідуючого перерозподілу та використання за цільовим призначенням (а.с.201).

15.11.2013р. ДП "Житомирський військовий лісгосп" та Квартирно-експлуатаційний відділ м.Житомир, з посиланням на пункти 1, 2.10, 48, 50 Положення "Про порядок ведення лісового господарства у лісах, що знаходяться на землях, наданих для потреб оборони", затвердженого наказом Міністерства оборони України №22 від 21.01.1997р., ст.57 Лісового кодексу України, ст.ст.20, 21, 77, 84, 116, 141, 142, 152 Земельного кодексу України та ст.ст.22, 27, 54 Господарського процесуального кодексу України, звернулися до господарського суду Житомирської області з позовом про визнання недійсним розпорядження Житомирської районної державної адміністрації від 25.02.2010р. №177.

Обгрунтовуючи позов, позивачі, зокрема, зазначають, що в порушення розпорядження КМУ №610-р від 10.04.2008р. "Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками", без відповідних погоджень та за відсутності акту на право постійного користування земельною ділянкою площею 219,56га, яка розташована на території Тетерівської сільської ради ДП "Житомирський військовий лісгосп" подало клопотання до відповідача про припинення права користування по добровільній відмові земельною ділянкою площею 6,7га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради.

Позивачі також зазначають, що ДП "Івано - Франківський військовий ліспромкомбінат" не відмовлялося від постійного користування земельними ділянками, в розумінні ст.ст.142, 149 Земельного кодексу України, а ДП "Житомирський військовий лісгосп" не набув прав користування земельними ділянками.

Як зазначалося вище, рішенням господарського суду Житомирської області від 30.01.2014р. у справі №906/1704/13 позов задоволено. Визнано недійсним розпорядження Житомирської районної державної адміністрації від 25.02.2010р. №177 "Про припинення права ДП "Житомирський військовий лісгосп" на користування земельною ділянкою по добровільній відмові на території Тетерівської сільської ради".

Місцевий господарський суд в оскарженому рішенні підставою задоволення позову, зокрема, вказав, що відповідач при прийнятті оспорюваного розпорядження перевищив власні повноваження щодо спірної земельної ділянки, чим порушив чинне законодавство.

Враховуючи норми земельного законодавства, чинного на дату прийняття оспореного розпорядження, колегія суддів апеляційного господарського суду не погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову.

Так, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (абз.1 ч.1 ст.123 ЗК України).

Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до норм ч.3 ст.126 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Згідно ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

3. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

а) визнання прав;

б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;

в) визнання угоди недійсною;

г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

ґ) відшкодування заподіяних збитків;

д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Частиною 1 статті 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб`єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.

Відповідно до ст.ст.4-3, 33, 34 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як зазначалося вище, у своїй позовній заяві позивачі вказують, що в порушення розпорядження КМУ №610-р від 10.04.2008р. "Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками", без відповідних погоджень та за відсутності акту на право постійного користування земельною ділянкою площею 219,56га, яка розташована на території Тетерівської сільської ради. ДП "Житомирський військовий лісгосп" подало клопотання до відповідача про припинення права користування по добровільній відмові земельною ділянкою площею 6,7га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради. ДП "Івано - Франківський військовий ліспромкомбінат" не відмовлялося від постійного користування земельними ділянками в розумінні ст.ст.142, 149 Земельного кодексу України, а ДП "Житомирський військовий лісгосп" не набув прав користування земельними ділянками.

Наведене позивачем підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

Враховуючи викладені обставини, позивачами не доведено порушення їх законних прав або охоронюваних законом інтересів спірним розпорядженням Житомирської районної державної адміністрації від 25.02.2010р. №177, оскільки не доведено наявність права землекористування на земельну ділянку площею 6,7га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради.

Крім того, слід зазначити, суд першої інстанції, задовольняючи позов, безпідставно зіслався на ст.ст.22, 55, 56, 84 Земельного кодексу України, ст.57 Лісового кодексу України, розпорядження КМУ від 10.04.2008р. №610-р, оскільки розпорядженням №177 від 25.02.2010р. не вирішувалося питання вилучення, надання, відчудження або зміни цільового призначення вказаної у розпорядженні земельної ділянки.

Відтак, у позові про визнання недійсним розпорядження Житомирської районної державної адміністрації від 25.02.2010р. №177 слід відмовити, а оскаржене рішення господарського суду Житомирської області від 30.01.2014р., в силу п.1-3 ч.1 ст. 104 Господарського процесуального кодексу України - скасувати.

Керуючись ст. ст. 101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Житомирської районної державної адміністрації задоволити.

2. Рішення господарського суду Житомирської області від 30.01.2014р. у справі №906/1704/13 скасувати.

Прийняти нове рішення. У позові відмовити.

3. Стягнути з ДП "Житомирський військовий лісгосп" (10005, м.Житомир, віл.Черняховського,120 код ЄДРПО 36548884) на користь Житомирської районної державної адміністрації (10003, м.Житомир, віл. Лесі Українки,1 код ЄДРПО 04053476) 304,50грн. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

4. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомир, м. Житомир (10014, м.Житомир, вул. Адмірала Щасного, 20 код ЄДРПО 08492505) на користь Житомирської районної державної адміністрації (10003, м.Житомир, віл. Лесі Українки,1 код ЄДРПО 04053476) 304,50грн. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

5. Видачу наказів на виконання даної постанови доручити господарському суду Житомирської області.

6. Справу №906/1704/13 повернути до господарського суду Житомирської області.

Головуючий суддя Гулова А.Г.

Суддя Петухов М.Г.

Суддя Сініцина Л.М.