Постанова № 38970455, 22.05.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2014
Номер справи
п/811/1346/14
Номер документу
38970455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2014 року Справа № П/811/1346/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Новоукраїнського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно отриманої матеріальної допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму незаконно отриманої матеріальної допомоги у розмірі 910,45 грн..

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 29.10.2012 року, ОСОБА_1 звернулася до Новоукраїнського РЦЗ у пошуках роботи. 05.11.2012 року відповідач подала заяву про надання їй статусу безробітної, у якій вказала, що на момент подання цієї заяви вона не має постійного або тимчасового заробітку, в тому числі за договором цивільно-правового характеру, та про призначення допомоги по безробіттю. Наказом Новоукраїнського РЦЗ №НТ121105 від 05.11.2012 р. відповідачу надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю. Проте, при звірці баз даних ДПА було виявлено, що відповідач у період перебування на обліку в центрі зайнятості виконувала роботи за договором цивільно-правового характеру, зокрема між нею та ПП АФ "Зірка" укладено договір від 01.07.2013 р. У зв'язку з цим проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатами чого складено акт №13 від 25.02.2014 року, яким підтверджено укладення договору цивільно-правового характеру. В результаті виявлених порушень, відповідачем незаконно отримано кошти в сумі 910,45 грн. за період з 01.07.2013 по 01.08.2013 року. 26.02.2014 р. Новоукраїнським РЦЗ прийнято наказ №38 про повернення відповідачем коштів та 27.02.2014 р. на адресу останньої надісланий лист з пропозицією добровільно їх повернути в сумі 910,45 грн.. Як пояснив позивач, відповідачем не оскаржено наказ №38 від 26.02.2014 р., а кошти в добровільному порядку не відшкодовано, що стало підставою на звернення до суду.

В судове засідання представник позивача не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, зазначивши, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі. Водночас, на адресу суду також надано довідку від 21.05.2014 р. №04-21/441/05 про те, що станом на 20.05.2014р. за період з 01 липня 2013 року по 01 серпня 2013 року за відповідачем наявна заборгованість в сумі 910,45 грн. (а.с.21-23).

Відповідач в судове засідання не з'явилась, хоча про дату, час та місце розгляду справи вчасно та належним чином повідомлена (а.с.20). Своїм правом на подання заперечення проти позову, або заяви про його визнання відповідач не скористалась.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи те, що представник позивача в судове засідання не з'явився, подавши до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, а також неявку в судове засідання відповідача, який про розгляд справи повідомлений належним чином, суд вважає можливим здійснення розгляду справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно ч.1 ст.3 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р.№1533-ІІІ (далі - Закон №1533-ІІІ) законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення", інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.

Згідно до п.1 ст.6, п.1 ст.7, п.1 ст.22, ст.23 Закону №1533-ІІІ та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. №307 (далі - Порядок №307), допомога по безробіттю надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними, та призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем перебування безробітного на обліку.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до Новоукраїнського районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. 05.11.2012 року відповідач подала заяву про надання їй статусу безробітної, у якій вказала, що на момент подання цієї заяви вона не має постійного або тимчасового заробітку, в тому числі за договором цивільно-правового характеру, та про призначення допомоги по безробіттю (а.с.4, 5).

Наказом Новоукраїнського РЦЗ № НТ121105 від 05.11.2012 р. їй надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю (а.с.6).

Так, при звірці баз даних ДПА виявлено, що відповідач у період перебування на обліку в центрі зайнятості виконувала роботи за договором цивільно-правового характеру, укладеного з ПП АФ "Зірка" 01.07.2013 року. У зв'язку з цим було проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатами чого було складено акт №13 від 25.02.2014 року, яким підтверджено укладення договору цивільно-правового характеру.

Так, згідно даного акту про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", проведено перевірку та встановлено факт перебування відповідача в трудових відносинах з ПП АФ "Зірка", згідно цивільно-правової угоди від 01.07.2013 року з 01.07.2013 по 01.08.20013 р.. Також, в акті перевірки наявні пояснення роботодавця, який пояснив, що відповідач дійсно перебувала в трудових відносинах з ПП АФ "Зірка" в період з 01 липня 2013 р. по 01 серпня 2013 р. (а.с.7-9).

З огляду на вказані обставини 26.02.2014 року директором Новоукраїнського районного центру зайнятості прийнято наказ №38 про вжиття заходів щодо повернення коштів ОСОБА_1 безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 910,45 грн. за період з 01.07.2013-01.08.2013 року (а.с.10).

Статтею 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 р. №5067-VI (далі - Закон №5067-VI) встановлено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.17 Закону №5067-VI, формування та реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення забезпечують у межах своїх повноважень Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування.

Головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері зайнятості населення є центральний орган виконавчої влади у сфері соціальної політики.

Згідно до частини 2 статті 22 Закону №5067-VI центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань, зокрема ведуть облік осіб, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, та наданих їм послуг; здійснюють реєстрацію безробітних, ведуть облік наданих їм послуг; проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників;

Відповідно до ч.ч.2, 3 статті 44 Закону №5067-VI зареєстровані безробітні зобов'язані, зокрема інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 року за № 915/5136, затверджено Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, який визначає механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу.

Так, згідно пп.5.5 п.5 даного Порядку виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).

Згідно до ч.ч.2, 3 ст.36 Закону №1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем направлявся лист №04-21/194/03 від 27.02.2014 р., яким Новоукраїнський районний центр зайнятості вимагав від відповідача сплатити суму боргу в 15-денний термін з дня отримання копії наказу та даного листа в сумі 910,45 грн.. (а.с.11) Лист отриманий - 07.03.2014 р. (а.с.11-зв.).

Проте, доказів повернення відповідачем до Новоукраїнського районного центру зайнятості суми виплаченого матеріального забезпечення у розмірі 910,45 грн. суду не надано.

Зважаючи на встановлені судом обставини, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, а також наведені норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.71, 86, 94, 159-163,167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ід. код: НОМЕР_1) суму незаконно отриманої матеріальної допомоги у розмірі 910 (дев'ятсот десять) грн. 45 коп. на користь Новоукраїнського районного центру зайнятості (код ЄДРПОУ - 23900522).

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя підпис

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.М. Кармазина