Справа№ 583/1659/14-а
2-а/583/46/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2014 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді-Сидоренка Р.В.,
при секретарі-Зубатовій І.В.,
за участю:
позивача-ОСОБА_1,
представників відповідача-ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
розглянувши в місті Охтирка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Охтирці та Охтирському р-ні, Сумської обл. про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку після смерті годувальника, яка наслала з причин хвороби, повязаної з ліквідацією наслідків на Чорнобильській АЕС -
установив:
Позивач 06.05.2014 р. звернулася до суду з позовом в якому просить:
Визнати дії Управління ПФУ в м. Охтирці та Охтирському р-ні, Сумської обл. про відмову 23.08.2014 р. в призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у звязку із хворобою, повязаною із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірними;
Зобовязати Управління ПФУ в м. Охтирці та Охтирському р-ні, Сумської обл. призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у звязку з хворобою повязаною із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в порядку ст. 16 закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу її звернення до відповідача із зазначеною заявою.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що її чоловік ОСОБА_4 був призваний на військові збори для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС. Внаслідок цього він набув 1 категорію як учасник ліквідації наслідків на ЧАЕС став інвалідом 1 групи, помер 02 лютого 2010 року і смерть його пов'язана з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на що вказує експертний висновок Харківської міжвідомчої комісії від 11 березня 2010 року. №12192.
17 березня 2014 року вона звернулась до Управління пенсійного фонду України у м. Охтирці та Охтирському р-ні, Сумської обл. із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років, як вдові військовослужбовця, смерть якого наступила внаслідок захворювання і інвалідності пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Однак листом від 28.03.2014 р. в призначенні пенсії за віком їй було відмовлено. При цьому було вказано на те, що законом не передбачено що військовозобов'язані, які призвані на збори, набувають статус військовослужбовця.
Позивачка у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала повністю посилаючись на вище зазначені обставини.
Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали та пояснили, що законом не передбачено вдовам військовозобов'язаних, які померли в наслідок ліквідації аварії на ЧАЄС, пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки зазначені особи були призвані на збори і не набирають статусу військовослужбовців.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
ОСОБА_4 помер 02.02.2010 року, при житті мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії.
ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб І БП №303782 від 23.06.1979 р.
Відповідно до експертного висновку Харківської міжвідомчої комісії від 11 березня 2010 року. №12192, захворювання, що привело до смерті повязане з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Після смерті чоловіка, позивачка повторно шлюбу не реєструвала, та досягла 50 річного віку.
Позивач ОСОБА_1 зверталась до відповідача з заявою про дострокове призначення їй пенсії за віком, тобто зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як дружині померлого ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС, але їй в цьому було відмовлено.
За ч. 2 ст. 10 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовці, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України. На далі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Відповідно до ст. 16 Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків), чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідно п. 9, ст. 1 Закону України Про загальний військовий обов'язок і військову службу щодо загального військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - військовозобов'язані, які у добровільному порядку проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань.
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_4 отримав захворювання під час проходження військових зборів які він відбував при ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС і на той час мав категорію військовослужбовця оскільки виконував обов'язки військової служби.
Крім того, відповідно до пункту 1 та 6 ст. 92 Конституції України, статті 71 спеціального закону. Відповідно до якого дія його положень не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону, а також абзацом 2 преамбули, частиною 3 ст. 4, п. 2 ч. 1 ст. 8 та п.п. 13, 16 Прикінцевих положень загального закону, якими передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, до приведення законодавства України у відповідність із Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування закони України та інші.
Згідно рішеннями Конституційного Суду України (№8-0рп/2005 від 11 жовтня по справі 3 1-21/2005) який неодноразово розглядає проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішенні Конституційного Суду України зазначалось, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Згідно трудової книжки позивачки, та як визнали у судовому засіданні сторони, трудовий стаж позивачки становить понад 20 років, до повторного шлюбу вона не вступала.
ОСОБА_1 має посвідчення №320653 яке видано 07 квітня 2010 року про те, що вона є дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 2 смерть яких пов'язана з Чорнобильскою катастрофою (а.с. 9)
Таким чином вимоги позивачки ОСОБА_1 є законними та підлягають задоволенню у повному обсязі оскільки її виконалось 50 років і пенсію їй необхідно призначити з часу звернення до відповідача із відповідною заявою як дружині військовослужбовця.
Керуючись ст. 16 Закону України Про пенсійне забезпечення ч. 2 ст. 10 Закону України Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 99 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Управління ПФУ в м. Охтирці та Охтирському р-ні, Сумської обл. про відмову 23.08.2014 р. в призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у звязку із хворобою, повязаною із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірними;
Зобовязати Управління ПФУ в м. Охтирці та Охтирському р-ні, Сумської обл. призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у звязку з хворобою повязаною із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в порядку ст. 16 закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу її звернення до відповідача із зазначеною заявою, а саме із 17 березня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з часу її проголошення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської областіОСОБА_5