Ухвала суду № 38964909, 29.05.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2014
Номер справи
810/1704/14
Номер документу
38964909
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/1704/14 Головуючий у 1-й інстанції: Щавінський В.Р. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді Літвіної Н.М.,

Суддів Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Суматра-ЛТД» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області, Управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення надмірно стягнутого податку на доходи фізичних осіб,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до ДПІ у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області, Управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення надмірно стягнутого податку на доходи фізичних осіб.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 квітня 2013 року адміністративний позов - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність ДПІ Києво-Святошинського району Київської області щодо ненадання висновку про повернення ТОВ «Суматра-ЛТД» надмірно сплачених коштів у розмірі 294 768 (двісті дев'яносто чотири тисячі сімсот шістдесят вісім) грн. 10 коп. з відповідного бюджету та подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області на користь ТОВ «Суматра-ЛТД» надміру сплачений податок на доходи фізичних осіб у розмірі 294 768 (двісті дев'яносто чотири тисячі сімсот шістдесят вісім) грн. 10 коп.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - ДПІ у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України - суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серія А00 №069243 ТОВ «Суматра-ЛТД» зареєстроване юридичною особою, код ЄДРПОУ 21591206, згідно довідки про взяття на облік платника податків форма №4-ОПП, перебуває на податковому обліку в Міжрегіональному головному управлінні Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників (код - 2810), що підтверджується довідкою № 1328101400183 від 09 серпня 2013 року.

Як платник податку на доходи фізичних осіб, який нараховується на заробітну плату працівників, які працюють на торгівельних об'єктах позивача, що знаходяться на території Києво-Святошинського району Київської області, ТОВ «Суматра-ЛТД» відповідно до повідомлення за формою № 16-ОПП перебуває на обліку у ДПІ у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області.

ТОВ «Суматра-ЛТД» при виплаті авансу співробітникам здійснило сплату податку на доходи з фізичних осіб ДПС Києво-Святошинського району двома платіжними дорученнями, платіжне доручення № 31069 від 22 жовтня 2012 року в сумі 1 352, 02 грн. та платіжне доручення № 31053 від 22 жовтня 2012 року в сумі 294 768, 10 грн.

Платіжним дорученням № 31053 від 22 жовтня 2012 року ТОВ «Суматра-ЛТД» було надміру перераховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 294 768, 10 грн. на користь одержувача - УДКСУ у Києво-Святошинському районі Київської області.

Позивач звернувся з заявами на адресу відповідачів № 18/12/6 від 18 грудня 2012 року, № 27/12/11 від 27 грудня 2012 року, № 30/01/2 від 30 січня 2013 року, № 15,05/1 від 15 травня 2013 року, № 19/06/3 від 19 червня 2013 року, № 02/09/3 від 02 вересня 2013 року, № 03/10/17 від 03 жовтня 2013 року та просило повернути надміру перераховані кошти, надавщи всі необхідні для цього документи. Проте, вищевказані заяви залишені без задоволення.

Листами ДПІ у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області повідомила позивача, що тільки документальною перевіркою встановлюється повнота нарахування та сплата відповідного платежу, а тому визначена сума ТОВ «Суматра-ЛТД», а саме 294 768, 10 грн., може бути повернута при встановлені факту при проведенні документальної перевірки, а тому заява залишена без виконання.

Листом УДКСУ у Києво-Святошинському районі повідомлено позивача, що до Управління казначейства висновок щодо повернення коштів ТОВ «Суматра-ЛТД» в сумі 294 768, 10 грн. від ДПІ у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області, погоджений Управлінням фінансів Києво-Святошинської районної державної адміністрації не надходив, а тому підстав для відшкодування немає.

Відповідно до п. п. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України - надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату

Згідно до п. п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПК України - платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України № 787 від 03 вересня 2013 року «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» - повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Згідно до наказу Державного казначейства України N 226 від 10 грудня 2002 року «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» - подання в довільній формі надається платником до органу Державного казначейства України разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), який підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Заява та/або подання надається до органу Державного казначейства України за місцем зарахування платежу до бюджету (до Державного казначейства України або відповідного територіального органу Державного казначейства України).

Відповідно до наказу ДПА України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України № 974/1597/499 від 21 грудня 2010 року «Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань» - орган державної податкової служби несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі територіальному органу Державного казначейства України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів із бюджету.

Висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань реєструються органами Державного казначейства України в Журналі обліку висновків, який ведеться на паперових носіях або в електронному вигляді (додаток 4).

На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Згідно до ст. 43 ПК України - помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Таким чином, законодавством передбачено право платника податків на підставі заяви здійснити повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання. В разі подання такої заяви, орган державної податкової служби перевіряє факт наявності надміру сплаченої платником податків суми грошового зобов'язання, факт дотримання платником податків строків подання заяви, визначених у п. 43.3 ст. 43 ПК кодексу України, та факт відсутності у платника податків податкового боргу. За умови відповідності платника податків «значеним вимогам, в органу державної податкової служби відсутні інші підстави для відмови у поверненні такому платнику податків надміру сплачених сум грошового зобов'язання.

Як вбачається з матеріалів справи ДПІ у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області не заперечується наявність надміру сплаченого податку; заяву про повернення сум грошового зобов'язання позивачем подано в межах 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання; податковий борг у позивача відсутній.

Таким чином, не вбачається існування обмежень для повернення ТОВ «Суматра-ЛТД» надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 294768,10 грн.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачеві неправомірно відмовлено у поверненні надміру сплаченого грошового зобов'язання у розмірі 294 768, 10 грн.

У разі невідшкодування надміру перерахованого податку з доходів фізичних осіб право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, а тому способом захисту цього права має бути вимога про стягнення зазначених коштів.

Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Коротких А.Ю.

Хрімлі О.Г.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Коротких А. Ю.

Хрімлі О.Г.