Провадження № 2-а/742/89/14
Єдиний унікальний № 742/1876/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2014 року суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Ільченко О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради про визнання дій щодо нарахування і виплати разової допомоги на оздоровлення незаконними та зобовязання нарахувати і виплатити щорічну допомогу на оздоровлення, -
ВСТАНОВИВ :
05 травня 2014 року позивач звернувся з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Чернігівської області, в якому просить визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати його здійснити перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат згідно ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ за 2011, 2012 та 2013 роки.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він має статус учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС, інваліда 2 групи, 1 категорії. Відповідно до ст.48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, що за його підрахунками складає 16625,00 грн., однак відповідач провів йому виплату вказаної допомоги в значно меншому розмірі, ніж передбачено Законом.
Ухвалою судді Прилуцького міськрайонного суду від 05 травня 2014 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за вищевказаним позовом та залишено без розгляду частину вимог позивача, які були ним заявлені з порушенням встановленого ст.99 КАС України строку звернення до адміністративного суду за період з 2011-2012 роки, а також надано відповідачеві десятиденний строк з дня отримання копій таких ухвал на подання заперечення.
У встановлений законом строк відповідачем було подано заперечення проти позову, в якому він зазначив, що позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії отримав у 2013 року щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 100 гривень, яка нарахована згідно постанови КМУ №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Отже розмір вищевказаної допомоги позивачеві обчислений та виплачений відповідно до діючого законодавства. У зв"язку з чим просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази, суд вважає за можливе відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до посвідчення серія Б №419580 від 13 березня 2013 року, вкладки до посвідчення №002509, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, має право на пільги і компенсації встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».(а.с.11-12);
Згідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст.19 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» установлено, що у 2013 році норми і положення статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України на 2013 рік.
Згідно до п.3 ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту. Згідно з бюджетними призначеннями Кабінет Міністрів України встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог, зокрема у розмірах визначених постановами Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Також, рішенням Конституційного Суду від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 встановлено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.
Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Конституції та законів України.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області нарахувало та виплатило позивачу допомогу на оздоровлення у 2013 році відповідно до вимог чинного законодавства України.
На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.48, 62, 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» №5515-VI від 06.12.2012 року, Постановою КМУ №562 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 26.07.2005 року, Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, ст.ст.2,6,17,122,128,158-159,162,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради про визнання дій щодо нарахування і виплати разової допомоги на оздоровлення незаконними та зобовязання нарахувати і виплатити щорічну допомогу на оздоровлення - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена в Київському апеляційному адміністративному суді шляхом подання протягом десяти днів апеляційної скарги з дня її проголошення через Прилуцький міськрайонний суд, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.Ільченко