Ухвала суду № 38963067, 28.05.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2014
Номер справи
247/1354/14-а
Номер документу
38963067
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Стріжакова Т.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2014 року справа №247/1354/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Шальєвої В.А.

суддів Компанієць І.Д., Бишова М.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Донецького апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк, б. Шевченка, 26, апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 11.04.2014 р. в справі № 247/1354/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Торезантрацит», Державне підприємство «Донвуглереструктуризація», про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернулась до Торезького міського суду Донецької області з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Торезантрацит», Державне підприємство «Донвуглереструктуризація», про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просила визнати протиправною відмову відповідача у наданні позивачу пільг на придбання палива на побутові потреби; зобовязати відповідача надати пільги позивачу на придбання твердого побутового палива. В обґрунтування зазначила, що має право на пільги відповідно до ст. 48 Гірничого закону України, до 2013 року паливо надавало ДП «Донвуглереструктуризація», в подальшому документи позивача на пільги надіслані до управління соціального захисту населення Торезької міської ради (далі УСЗН), яке відмовилося надавати пільги на придбання палива на побутові потреби в звязку з тим, що перед виходом на пенсію позивач працював на шахті «Розсипнянська № 2» шахтоуправління «Волинське», яке до теперішнього часу є діючим та саме це підприємство повинно надавати позивачу тверде побутове паливо. Відмова відповідача є неправомірною, оскільки позивач перед виходом на пенсію безпосередньо працювала на шахті «Розсипнянська № 2», яка на теперішній час ліквідована, а шахтоуправління «Волинське» не є правонаступником шахти «Розсипнянська № 2».

Постановою Торезького міського суду Донецької області від 11.04.2014 р. позов задоволено, визнано протиправними дії УСЗН Торезької міської ради щодо відмови позивачу у наданні пільг на тверде побутове паливо відповідно до ст. 48 Гірничого закону України, зобов'язано відповідача надати ОСОБА_2 пільги на придбання твердого побутового палива відповідно до ст. 48 Гірничого закону України.

Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування зазначив, що відповідно до ст. 48 Гірничого закону України після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється правонаступником. Судом першої інстанції підтверджено роботу позивача на шахті «Розсипнянська № 2» з посиланням на архівну довідку та копії наказів, але в цих документах відсутні відомості щодо роботи позивача саме на ліквідованому підприємстві шахта «Розсипнянська № 2». 09.09.1987 р. позивач вийшла на пенсію з вугледобувного підприємства шахтоуправління «Волинське», яке неодноразово реорганізувалося та на теперішній час є діючим підприємством у складі ДП «Торезантрацит». Тому відповідач вважає обґрунтованим відмову позивачу в наданні пільг на придбання твердого побутового палива відповідно до ст. 48 Гірничого закону України.

Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не зявились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у звязку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію за віком з 09.09.1987 р.

Як вбачається з копії трудової книжки, позивач з 11.09.1979 р. по 18.07.1999 р. працювала на різних посадах шахтоуправлінні «Волинське» Торезького виробничого обєднання по видобутку антрациту «Торезантрацит», в тому числі на момент звільнення - на дільниці ЕМО-2 шахти «Розсипнянська № 2».

Тобто останнє місце роботи позивача на вугільному підприємстві є шахта «Розсипнянська № 2», яка входила до складу відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит».

Довідкою виконавчого комітету Розсипненської селищної ради від 16.01.2012 р. підтверджено, що в квартирі АДРЕСА_1 ОСОБА_3, ОСОБА_2, в будинку пічне опалення. Згідно з довідкою виконавчого комітету Розсипненської селищної ради від 07.04.2014 р. ОСОБА_2 зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_1 в будинку з пічним опаленням, склад сімї 1 особа (позивач).

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2001 р. № 683 про реорганізацію Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтоуправління «Волинське» реорганізовано ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» - дочірнє підприємство (ДП) ДХК «Торезантрацит» шляхом виділення з його складу структурного підрозділу «Шахта «Розсипнянська № 2» та створено на його базі Державне підприємство (ДП) «Шахта «Розсипнянська №2».

Після виділення шахти «Розсипнянська № 2» зі складу ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Волинське» увійшло до складу ДП «Торезантрацит» на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України № 120 від 07 березня 2003 р.

Згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 15.02.2002 р. № 87 про ліквідацію ДП «Шахта «Розсипнянська № 2» ліквідовано ДП «Шахта «Розсипнянська № 2» (м. Торез Донецької області).

Як вбачається з проекту ліквідації шахти «Розсипнянська № 2» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» ДХК «Торезантрацит», після ліквідації шахти забезпечення вуглеотримувачів ліквідованих шахт безкоштовним вугіллям буде проводитися правонаступником.

Адміністрацією ДП «Шахта «Розсипнянська № 2» створено перелік пенсіонерів на отримання вугілля по шахті «Розсипнянська № 2», в якому містяться дані про чоловіка позивача ОСОБА_3 (а.с. 87).

Як зазначено ДП «Донвуглереструктуризація», позивач був забезпечений безкоштовним побутовим паливом згідно зі ст. 48 Гірничого закону України як пенсіонер ліквідованої шахти «Розсипнянська № 2» з початку ліквідації (2002 рік) та до закінчення повної фізичної ліквідації шахти (2012 рік).

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 11.02.2013 р. № 52 затверджений актом комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Розсипнянська № 2», яким роботи з ліквідації шахти «Розсипнянська № 2» визнані закінченими в повному обсязі згідно з проектом ліквідації. Актом прийому-передачі списку вуглеотримувачів шахти «Розсипнянська № 2» від 26.02.2013 р. управлінню соціального захисту населення переданий перелік осіб (список на 160 осіб), які забезпечувалися вугіллям державним підприємством «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із статтею 48 Гірничого закону України, в тому числі із зазначенням персональних даних чоловіка позивача ОСОБА_3, який помер 05.11.2011 р.

Відповідно до повідомлення від 16.12.2013 року про відмову у наданні пільги на тверде пічне побутове паливо згідно ст. 48 Гірничого закону України, позивачу відмовлено у наданні таких пільг, тому що позивач виходив на пенсію з діючого підприємства шахтоуправління «Волинське».

Як вбачається з архівної довідки ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» від 23.12.2013 року №01-2278 ОСОБА_2 працювала на дільниці ЕМО-2 шахти «Розсипнянська № 2» шахтоуправління «Волинське» виробничого обєднання «Торезантрацит» з 11.09.1979 р. по 18.07.1999 р.

ДП «Шахта «Розсипнянська № 2» була передана для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктуризація». Шахта ліквідувалася як юридична особа, а не як структурний підрозділ у складі шахтоуправління, при цьому, за ними був закріплений обов'язок щодо соціального захисту колишніх працівників шахти «Розсипнянська № 2» в частині їх забезпечення безкоштовним вугіллям, після закінчення робіт з ліквідації підприємства. Списки вуглеотримувачів були передані до управління соціального захисту відповідно до діючого законодавства.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 77 від 31.01.2007 р. «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» (далі - Постанова) передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.

Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо.

За приписами абз.1 та 4 п. 4 Постанови № 77 для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи (крім осіб, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України) звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва і Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) або до сільських, селищних рад за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, за фактичним місцем проживання за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848, з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.

У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).

Частинами 5 - 8 ст. 48 Гірничого закону України передбачено, що після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником таким категоріям осіб: непрацевлаштованим працівникам за переліком професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах та мають загальний пільговий стаж на підземних роботах та/або роботах, пов'язаних з підземними умовами, та/або роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках, - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок; інвалідам праці; особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності; сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника; членам сімей (вдовам) працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а також померлих пенсіонерів, які за життя мали таке право.

При цьому особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які мають право на забезпечення вугіллям на побутові потреби та пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) бурого вугілля, можуть забезпечуватися замість вугілля, за умови пристосованості системи опалення, торф'яними брикетами.

Зазначені категорії осіб користуються правом на безоплатну доставку вугілля або торф'яних брикетів. Фінансування заходів щодо безоплатного забезпечення вугіллям або торф'яними брикетами на побутові потреби провадиться за рахунок коштів, виділених на ліквідацію або консервацію гірничого підприємства, після закінчення цієї роботи - правонаступником.

Особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач працювала у вугільній галузі на підприємстві по добичі вугілля більше 20 років, що підтверджується трудовою книжкою та іншими матеріалами справи.

Згідно ст. 44, 45 Гірничого закону України припинення діяльності гірничих підприємств здійснюється у формі ліквідації, реорганізації або консервації гірничих підприємств.

Гірниче підприємство підлягає ліквідації, реорганізації або консервації у випадках, передбачених Кодексом України про надра, в порядку, встановленому Законом України «Про підприємства в Україні» та цим Законом.

Ліквідація або консервація гірничого підприємства здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обґрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи, спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов екологічну, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими органами.

Проект ліквідації або консервації гірничого підприємства затверджується одночасно з комплексним планом соціального захисту працівників, які вивільняються, розвитку соціальної інфраструктури та з визначенням джерел фінансування цих заходів.

Технічне рішення передбачає видалення (виймання) матеріальних цінностей підприємств, що ліквідуються або консервуються, з гірничих виробок (будівель, споруд) або передачу їх правонаступникам.

Питання правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, вирішуються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства.

На підставі Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 р. № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини 5 статті 48 Гірничого закону України.

Оскільки на час розгляду справи затверджено акт ліквідації шахти «Розсипнянська № 2», шахта знаходиться в процесі припинення, тому суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про задоволення позову.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 11.04.2014 р. в справі № 247/1354/14-а залишити без задоволення.

Постанову Торезького міського суду Донецької області від 11.04.2014 р. в справі № 247/1354/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Торезантрацит», Державне підприємство «Донвуглереструктуризація», про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя: Шальєва В.А.

Судді: Компанієць І.Д.

ОСОБА_4