Ухвала суду № 38959228, 28.05.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2014
Номер справи
805/2875/14
Номер документу
38959228
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Бойко М.І.

Суддя-доповідач - Блохін А. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2014 року справа №805/2875/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суду у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Міронової Г.М., Юрко І.В., при секретарі Манаєві М.В., за участю представника відповідача Радченко А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 року у справі № 805/2875/14 за позовом Приватного акціонерного товариства «Торговий дім Азовзагальмаш» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 31 793 765 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Приватне акціонерне товариство «Торговий дім Азовзагальмаш» (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (далі - відповідач 2), про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 31 793 765 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 17.01.2014 року позивачем до податкового органу було подано декларацію з ПДВ за грудень 2013 року (реєстраційний № 9087843060) з заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 31 793 765 грн. 08.02.2014 року відповідачем 1 було надано довідку № 67/28-03-39-25328954 про результати камеральної перевірки позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ по декларації з ПДВ за грудень 2013 року, якою підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування заявленої декларацією.

Таким чином, позивач мав отримати суму бюджетного відшкодування за грудень 2013 року 17.02.2014 року з урахуванням 08.02.2014 року - день закінчення перевірки, трьох робочих днів для надання висновку та трьох операційних днів для перерахунку коштів.

Проте, на час звернення до суду сума бюджетного відшкодування не отримана.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 року у справі № 805/2875/14, позов задоволено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Торговий дім Азовзагальмаш» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2013 року у розмірі 31 793 765 грн.

Відповідачі, не погодившись з судовим рішенням, подали апеляційні скарги.

Податковий орган в апеляційній скарги, просив скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позову у відношенні Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів.

Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області в апеляційній скарзі просило скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позову.

Представник відповідача - Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, просив її задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 17.01.2014 року позивачем до податкового органу було подано декларацію з ПДВ за грудень 2013 року (реєстраційний № 9087843060) з заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 31 793 765 грн. 08.02.2014 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів було надано довідку № 67/28-03-39-25328954 про результати камеральної перевірки позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ по декларації з ПДВ за грудень 2013 року, якою підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування заявленої в декларації суми. 10.02.2014 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів наданий висновок №258-20 до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області. Листами Державної казначейської служби України у Донецькій області від 05.03.2014 р. № 061-08/248-2324 та від 04.04.2014 р. № 061-08/397-3917 останнім було повернуто Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів без виконання висновки про суми бюджетного відшкодування ПДВ від 10.02.2014 року.

Відповідно до п.п.200.13, 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних відносин, на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Пунктами 200.1 та 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України 200.1. визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктам 200.4 ст.200 Податкогово кодексу України встановлено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п.200.18 ст.200 Податкового кодексу України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку. Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Пунктом 200.18.2. ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Відповідно до пункту 200.21. ст. 200 Податкового кодексу України у разі невідповідності за висновком контролюючого органу платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку контролюючий орган зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку.

Якщо контролюючий орган у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

Пунктом 200.23. ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Відповідачем 1 вчинені вичерпні дії щодо отрамання позивачем суми підлягаючої бюджетному відшкодуванню. Проте, не заслуговують на увагу посилання відповідача 2 на лист Міністерства доходів і зборів України від 28.02.2014 року № 4220/5/99-99-1000-02-16 про проведення перевірок відносно законності усіх висновків про відшкодування податку на додану вартість та зазначає, що Податковий кодекс України має вищу юридичну силу, а ніж на лист Міністерства доходів і зборів України від 28.02.2014 року № 4220/5/99-99-1000-02-16. Крім того, приписами Податкового кодексу визначено, що орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Торговий дім Азовзагальмаш» є обґрунтованими та підлягають задоволенню, з чим погоджується колегія суддів. На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постановлене судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197, ст.198 ч. 1 п. 1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

У Х В А Л И В:

Апеляційні скарги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 року у справі № 805/2875/14 за позовом Приватного акціонерного товариства «Торговий дім Азовзагальмаш» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 31 793 765 грн. - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Повний текст ухвали виготовлено 29 травня 2014 року.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Г.М. Міронова

І.В. Юрко