Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2014 р. Справа № 805/17423/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу в розмірі 5 000,00 грн.
Інспекція з питань захисту прав споживачів у Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу у розмірі 5 000,00 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив несплату відповідачем штрафних санкцій у зазначеному розмірі, застосованих постановою відповідача № 18 Т 21 жовтня 2013 року.
Представником позивача через канцелярію суду надано клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Враховуючи наведене, на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Дослідивши викладені доводи в заяві та наявні в матеріалах справи документи, суд,-
ВСТАНОВИВ:
09 жовтня 2013 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Донецькій області (далі - Інспекція, позивач) у відповідності до плану роботи Інспекції на ІV квартал 2013 року, на підставі наказу № 505 від 07 жовтня 2013 року та направлення № 04-09т від 07 жовтня 2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів готелю «ІНФОРМАЦІЯ_1» (АДРЕСА_1), що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (відповідач у справі). За наслідком проведеної перевірки відповідачем складений акт № 006840 (арк. справи 11-14). Згідно викладеного в акті в ході перевірки встановлено, що у приміщеннях готелю не відведено спеціального місця для куріння, обладнаного витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, не розміщено інформації, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!», що є порушенням статей 13, 20 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
21 жовтня 2013 року відповідачем на підставі зазначеного акту та статті 20 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» прийнято постанову № 18 Т, якою до відповідача застосовано штраф у розмірі 5000,00 грн. (арк. справи 15). Зазначеною постановою встановлено строк сплати штрафу у 15 днів з дня отримання наведеної постанови.
Питанням, що підлягає вирішенню у межах цієї справи є наявність підстав для стягнення з відповідача застосованого постановою позивача штрафу в розмірі 5 000,00 грн.
Основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання визначені Законом України від 22 вересня 2005 року № 2899-IV "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" (далі - Закон № 2899-IV ).
Статтею 20 Закону № 2899-IV визначено, що особи, винні у порушенні законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення, несуть відповідальність згідно з законом. За порушення норм цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, застосовує фінансові санкції до суб'єктів господарювання, зокрема, у разі не відведення спеціальних місць для куріння, не обладнання їх витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, нерозміщення інформації, передбаченої частиною п'ятою статті 13 цього Закону, від однієї тисячі гривень до десяти тисяч гривень.
Частиною 3 статті 5 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.
Згідно пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента N 465/2011 від 13 квітня 2011 року, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів є Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів.
Згідно з пунктом 1 Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 206 від 9 листопада 2011 року, територіальними органами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів є інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Інспекції підпорядковуються Державній інспекції України з питань захисту прав споживачів.
Відповідно до абзацу 5 частини першої статті 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Підпунктом 6.4 пункту 6 Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку та торгівлі України № 206 від 09 листопада 2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2011 року за N 1337/20075) встановлено, що інспекції мають право накладати відповідно до законодавства адміністративні стягнення та застосовувати адміністративно-господарські санкції, застосовувати фінансові санкції до суб'єктів господарювання в разі порушення ними законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення.
Пунктом 4 Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1177 від 17серпня 2002 року визначено, що рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарської діяльності та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, зазначених у пункті 2 цього Положення, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Мінекономрозвитку.
Згідно з пунктами 6, 7 зазначеного Положення суб'єкт господарської діяльності перераховує суму штрафу до державного бюджету у 15-денний термін після отримання постанови, про що протягом трьох днів письмово повідомляє Держспоживінспекцію або її територіальний орган, який наклав штраф, із зазначенням номера і дати платіжного доручення. У разі оскарження постанови штраф повинен бути сплачений не пізніш як через 15 днів після повідомлення про залишення скарги без задоволення. Постанова про накладення штрафу обов'язкова для виконання суб'єктом господарської діяльності. У разі невиконання зазначена сума штрафу стягується в установленому законодавством порядку.
Пунктом 9 наведеного положення передбачено право суб'єкта господарської діяльності оскаржити постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів до Держспоживінспекції або суду.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, відповідач у справі - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області про визнання незаконною та скасування постанови № 18 Т від 21 жовтня 2013 року про застосування штрафу в сумі 5 000,00 грн. Постановою від 27 лютого 2014 року у справі № 805/284/14 в задоволенні заявлених фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог відмовлено повністю. Із врахуванням приписів статей 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року у справі № 805/284/14 набрала законної сили 19 квітня 2014 року.
В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про сплату відповідачем на момент розгляду цієї справи штрафу в сумі 5 000,00 грн., застосованого постановою № 18 Т від 21 жовтня 2013 року
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про те, що заявлений позов про стягнення штрафу у розмірі 5 000,00 грн. підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу у розмірі 5 000,00 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 штраф у розмірі 5 000,00 грн. (п'ять тисяч гривень 00 копійок) в дохід державного бюджету за наступними реквізитами: р/р 31110106700004 код платежу 21081100 МФО 834016, банк ГУ ДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 38033949, отримувач коштів: Донецьке УК/Ворошиловський район.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12 травня 2014 року.
Суддя Михайлик А.С.