Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2014 р. Справа № 805/2953/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Михайлик А.С.; суддів Загацької Т.В.; Мальцевої Н.Г. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Вода Донбасу» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, державного підприємства «Енергоринок» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, державного підприємства "Енергоринок" про визнання протиправними дій Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про відмову включити позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь в процесі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", зобов'язання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України видати відповідний наказ про включення позивача до Реєстру, зобов'язання державного підприємства "Енергоринок" включити позивача до Реєстру на підставі наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на протиправність відмови Міністерства енергетики та вугільної промисловості України прийняти рішення про включення комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які приймають участь у процедурі погашення заборгованості з підстав пропущення місячного строку, встановленого підпунктом 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (далі за текстом Закон України № 2711). Позивач зауважив на тому, що встановлений Законом України № 2711 місячний строк для подання заяви на включення до реєстру починає свій перебіг з дати набуття чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі", яким було змінено розрахункову дату, тобто з 16 червня 2013 року. Відповідна заява була подана підприємством позивача 11 липня 2013 року у встановлений законодавством термін.
Посилаючись на протиправність відмови відповідача 1 позивач наполягав на наявності підстав для його включення другим відповідачем - державним підприємством «Енергоринок» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Протягом попереднього розгляду справи представник позивача зауважив на нетотожності предмету спорів по справах № 805/17790/13-а та № 805/2953/14, з огляду на що підстави для закриття провадження у справі № 805/2953/14 відсутні.
28 квітня 2014 року представником позивача надано заяву про розгляд справи за його відсутності.
Перший відповідач - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував. В обґрунтування незгоди із позовом у наданих до суду запереченнях зазначив, що пунктом 11 Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості та користуються його даними, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1163 від 7 грудня 2005 року передбачено, що підставою для відмови у включенні підприємства до переліку є закінчення строку подання підтверджувальних документів.
За змістом підпункту 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закону України № 2711 для внесення до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу визначено місячний строк, який починає сплив від дня набрання чинності цією статтею. Зазначена стаття, як і сам закон, набрали чинності 26 липня 2005 року. Оскільки позивачем надано заяву із порушенням місячного строку, встановленого статтею 3 Закону України № 2711, підстави для включення зазначеного підприємства до реєстру паливно-енергетичного комплексу відсутні.
Відповідач 1 зауважив на тому, що посилання позивача на набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі» від 15 травня 2013 року, яким були змінено розрахункову дату, про яку йдеться в Законі України № 2711, є необґрунтованими, оскільки положення закону № 27111 в частині строку, протягом якого підприємства маються надати документи для включення до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, не змінювалися.
Крім цього в наданих запереченнях відповідач 1, посилаючись на приписи статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України зауважив на наявності підстав для закриття провадження в цій справі, оскільки постановою Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/17790/13-а від 10 лютого 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2014 року, комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу» відмовлено в задоволенні позову до Міненерговугілля про зобов'язання включити підприємство позивача до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення прийняти участь у процедурі погашення заборгованості та видання відповідного наказу.
У наданих запереченнях відповідач 1 зазначив по відсутність заперечень щодо розгляду справи за відсутності представника Міністерства.
Представник відповідача 2 до судового засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Протягом попереднього розгляду справи представник державного підприємства «Енергоринок» проти зволення заявлених позивачем вимог заперечував, посилаючись на те, що заявлені у справі № 805/2953/14 вимоги вже були предметом розгляду у справі № 805/17790/13-а.
На підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач - комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 3 вересня 2007 року, код ЄДРПОУ 00191678. Згідно статуту комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», затвердженого розпорядженням голови Донецької обласної ради від 28 серпня 2007 року № 98 р, зареєстрованого 3 вересня 2007 року, номер запису про державну реєстрацію 12661450000026990 позивач є правонаступником прав та обов'язків державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчермет», у тому числі за раніше укладеними договорами, всіма отриманими ліцензіями, дозволами і іншими нормативними документами, що мають юридичну силу до їх переоформлення на комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу».
11 липня 2013 року позивач листом № 03/01/1791 від 10 липня 2013 року звернувся до державного підприємства "Енергоринок" із заявою, в якій просив включити комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, у зв'язку з наявністю у підприємства ліцензії на виробництво електроенергії станом на розрахункову дату 01 січня 2011 року.
Листом від 30 серпня 2013 року № 208 (вх. № -211-13 від 6 вересня 2013 року) державне підприємство "Енергоринок" повідомило позивача про те, що розрахунковий центр державного підприємства «Енергоринок», як адміністратор реєстру, проводить операції в реєстрі на підставі відповідних наказів міністерства енергетики та вугільної промисловості України, до повноважень якого входить вирішення питань про включення підприємств до реєстру. З огляду на зазначене лист позивача був спрямований підприємством «Енергоринок» до міністерства енергетики та вугільної промисловості. Втім, Міністерство листом від 23 серпня 2013 року повідомило відповідача 2 про відсутність підстав для включення підприємства позивача до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості та користуються його даними, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1163 відсутні, оскільки відповідно до пункту 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закону України № 2711 реєстр формувався протягом місяця. Строк прийому підтверджувальних документів від підприємств паливно-енергетичного комплексу скінчився 26 жовтня 2005 року.
Наведені обставини визнаються сторонами та не є спірними. Спірним питанням, що підлягає вирішенню у межах цієї справи є правомірність відмови відповідача 1 у включенні позивача до реєстру підприємств ПЕК та наявність підстав для внесення відомостей про підприємство позивача до наведеного реєстру.
Правовідносини, пов'язані з внесенням підприємств паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості (далі Реєстр) регулюються Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 2 червня 2005 року № 2711-IV (Закон України № 2711) із подальшими змінами та Порядком ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1163 від 07 грудня 2005 року (далі Порядок № 1163).
Статтею 2 Закону України № 2711 визначено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу та його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Згідно з пунктом п 1.8 статті 1 Закону України № 2711 в редакції, що діє з 15 травня 2013 року, розрахункова дата це дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2011 року.
Згідно пункту 3.1 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру, порядок ведення та користування даними якого визначається Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 вказаного Закону передбачено, що для внесення до Реєстру підприємство паливно-енергетичного комплексу протягом одного місяця з дня набрання чинності цією статтею подає до розрахункового центру підтверджувальні документи, у тому числі: копію рішення органу управління підприємства щодо участі у процедурі погашення заборгованості; копію установчих документів; копії наявних ліцензій; копію балансу підприємства та звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період; довідку, складену підприємством у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період.
У разі наявності всіх необхідних підтверджувальних документів розрахунковий центр не має права відмовити підприємству паливно-енергетичного комплексу у включенні його до переліку, що подається на затвердження до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі (пп. 3.2.4).
Розрахунковий центр протягом десяти днів після закінчення терміну, встановленого для підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, для подачі підтверджувальних документів формує і подає до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, на затвердження перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості (пп. 3.2.5).
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості (пп. 3.2.6).
Відповідно до п. 3.4 ст. 3 Закону України № 2711 процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2014 року.
Механізм формування, ведення та користування даними реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, права та обов'язки держателя реєстру, його адміністратора та користувачів, доступу до інформації, що міститься у ньому визначено у Порядку №1163.
Згідно п.п. 3, 4, 5 вказаного Порядку держателем реєстру є Мінпаливенерго, яке, зокрема, приймає рішення про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості (далі - перелік), а також про їх виключення з реєстру. Адміністратором реєстру є розрахунковий центр - підрозділ оптового постачальника електричної енергії - державного підприємства «Енергоринок», що забезпечує ведення та користування даними реєстру.
Відповідно до п. 9 Порядку № 1163 підприємство, орган управління якого прийняв рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає включенню до реєстру, для чого подає адміністратору реєстру заяву і такі документи: копію рішення органу управління підприємства щодо участі у процедурі погашення заборгованості; копії установчих документів; копії передбачених пунктом 1.1 статті 1 Закону ліцензій, отриманих підприємством до розрахункової дати; копії балансів підприємства на 31 грудня 2004 року та 30 червня 2005 року, звітів про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість за формою, що затверджується Держкомстатом; довідку про обсяги та структуру дебіторської і кредиторської заборгованості підприємства із зазначенням кредиторів, дебіторів, суми і видів заборгованості;
Згідно п.п. 10 та 12 Порядку № 1163 адміністратор зазначає в реєстрі дату подання уповноваженою особою заяви підприємства і підтвердних документів. Адміністратор реєстру протягом десяти днів після закінчення строку, встановленого для подання підприємствами підтвердних документів, формує перелік і подає його до Мінпаливенерго на розгляд. Про прийняття рішення щодо внесення або відмови у внесенні підприємства до переліку адміністратор реєстру письмово повідомляє підприємство із зазначенням у разі відмови її причин.
При цьому, п. 11 Порядку № 1163 визначено, що підставою для відмови у внесенні підприємства до переліку може бути: невідповідність підприємства, що подало підтвердні документи, вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону; подання не всіх передбачених Законом документів, а також недотримання вимог оформлення поданих документів, передбачених цим Порядком; закінчення строку подання підтвердних документів.
Таким чином, із системного аналізу вищевикладених норм Закону України № 2711 та Порядку № 1163 виходить, що однією з підстав для відмови у включенні підприємства до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, є закінчення строку подачі пакету підтвердних документів, який встановлений пп. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 цього Закону та складає один місяць з дня набрання чинності цією статтею.
Зважаючи на те, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України № 2711 вказана стаття набрала чинності через два місяці з дня опублікування вказаного Закону, а саме з 26 вересня 2005 року, а отже строк подачі підприємствами енергетично-паливного комплексу до розрахункового центру підтверджувальних документів для прийняття участі у процедурі погашення заборгованості шляхом внесення до Реєстру відповідно закінчився 26 жовтня 2005 року, суд вважає, що позивач, звернувшись до відповідача у 2013 році, пропустив строк подачі підтвердних документів.
Позивачем не було наведено жодних правових обґрунтувань або будь-яких пояснень щодо наявності у КП «Компанія «Вода Донбасу» права подавати до розрахункового центру підтверджувальні документи з метою включення до Реєстру та відповідно обов'язку Міністерства палива та вугільної промисловості України включити позивача до Реєстру, після спливу вказаного у пп. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України № 2711 терміну, навіть з урахуванням створення КП «Компанія «Вода Донбасу» у 2007 році шляхом перетворення державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому постачанню «Укрпромводчормет».
Крім цього, суд зазначає, що не приймає до уваги посилання позивача в обґрунтування доводів щодо наявності підстав для його включення до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу на те, що він є правонаступником державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому постачанню «Укрпромводчормет», яке ніби то було включено до зазначеного реєстру через ненадання позивачем належних та допустимих доказів зазначеної обставини.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на зміни, які були внесені до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», зокрема у 2013 року, оскільки такі зміни стосувались лише перенесення розрахункової дати до 01 січня 2011 року та пролонгації дії цього Закону до 01 січня 2014 року, а норми, якими передбачено строк, протягом якого підприємство могло подати підтвердні документи для включення його до Реєстру, не змінювались. На думку суду, вищезазначені зміни стосуються лише тих підприємств, що вже перебувають в Реєстрі та відповідно вже беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність у Міністерства енергетики та вугільної промисловості України на час звернення до нього у липні 2013 році КП «Компанія «Вода Донбасу», а також станом на час розгляду справи правових підстав для прийняття рішення про включення позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу. Неприйняття Міністерства енергетики та вугільної промисловості України рішення про включення позивача до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу свідчить про відсутність підстав в державного підприємства «Енергоринок» для проведення будь-яких операцій щодо включення позивача до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу. У зв'язку з чим адміністративний позов КП «Компанія «Вода Донбасу» про визнання протиправними дій Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про відмову включити позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь в процесі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", зобов'язання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України видати відповідний наказ про включення позивача до Реєстру, зобов'язання державного підприємства "Енергоринок" включити позивача до Реєстру на підставі наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України задоволенню не підлягає.
Підстави для здійснення розподілу судових витрат згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства відсутні.
З огляду на наведене, на підставі Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 2 червня 2005 року №2711-IV, Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості та користування його даними, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1163 від 07 грудня 2005 року та керуючись статтями 2, 7-14, 69-71, 86, 122, 158-163, 167, 186, 254 КАС України , суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, державного підприємства "Енергоринок" про визнання протиправними дій Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про відмову включити позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь в процесі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", зобов'язання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України видати відповідний наказ про включення позивача до Реєстру, зобов'язання державного підприємства "Енергоринок" включити позивача до Реєстру на підставі наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, - відмовити повністю.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 28 квітня 2014 року.
Головуючий суддя Михайлик А.С.
Судді Загацька Т.В.
Мальцева Н.Г.