Рішення № 38956203, 20.05.2014, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
20.05.2014
Номер справи
917/804/14
Номер документу
38956203
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

20.05.2014р. Справа №917/804/14

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області, вул. Леніна, 271, м. Глобине, Глобинський район, Полтавська область,39000

до Броварківської сільської ради, вул.Гагаріна,29, с. Броварки, Глобинський район, Полтавська область,39026

про стягнення 24840,85 грн.

Суддя Іваницький Олексій Тихонович

Секретар судового засідання Жадан Т.С.

Представники

від позивача - Недосіка М.М. - дов. № 73/06-12 від 13.01.2014р.

від відповідача - Чігріна Н.В. - дов. б/н від 05.11.2013р.

СУТЬ СПРАВИ: розглядається позовна заява про стягнення матеріальної шкоди, спричиненої внаслідок видачі недостовірних документів у розмірі 24840,85 грн.

14.05.2014 року представник відповідача Чігріна Н.В. за вхід. № 6102 канцелярії суду подала відзив на позовну заяву в тексті якого просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі за безпідставністю. Суд відзив прийняв до розгляду та долучив його разом з додатками до матеріалів справи. - а. с. 147-149.

20.05.2014 року представник відповідача Чігріна Н.В. за вхід. № 6392 канцелярії суду подала витяг з ЄДРПОУ який просить суд долучити до матеріалів справи. Суд його прийняв до розгляду та долучив до матеріалів справи. - а. с. 154-156.

20.05.2014 року представник відповідача Чігріна Н.В. за вхід. № 6433 канцелярії суду подала клопотання про застосування строку позовної давності. Суд клопотання прийняв до розгляду та долучив його разом з додатками до матеріалів справи. - а. с. 157-160.

Представник позивача що представляє інтереси Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача що представляє інтереси Броварівської сільської ради не згодна з позовною заявою управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі з наступних підстав:

За положеннями ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України. Відповідно до ст. 81 цього Закону призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України. Статтею 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. За приписами ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції на час призначення пенсії ОСОБА_3, пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 p. N 283 ''Про порядок обчислення стажу державної служби'' передбачено установити, що надбавка за вислугу років обчислюється за фактично відпрацьований час виходячи із посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби, визначеного відповідно до затвердженого цією постановою Порядку. У разі виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника надбавка за вислугу років обчислюється з посадового окладу за основною посадою.

Надбавка за вислугу років виплачується у розмірах, установлених частиною п'ятою статті 33 Закону України ''Про державну службу'', доплата за ранг провадиться у розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 1994 p. N 123.

Згідно з абз. 5 ст. 33 Закону України ''Про державну службу'' надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - ЗО, понад 25 років - 40 відсотків.

Відповідно до п. 2 Постанови ''Про надбавки за вислугу років для працівників органів виконавчої влади та інших державних органів'' від 20 грудня 1993 p. N 1049 розмір щомісячної надбавки за вислугу років виплачуються керівникам, спеціалістам і службовцям органів виконавчої влади та інших державних органів залежно від стажу роботи: понад 10 років 20 відсотків

Підпунктом З пункту 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за N 442/6730 та затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 N 8-2 основним завданням являється призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати;

Відповідно до підпункту 2 п. 2.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 27.06.2002 N 11-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 р. за N 581/6869 основним завданням Головних управлінь є забезпечення призначення (перерахунку) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати.

Тобто, районні управління Пенсійного фонду приймають документи на призначення пенсій, потім здійснюють призначення (перерахунок). Далі направляють пенсійну справу до Головного управління Пенсійного фонду, які в свою чергу здійснюють перевірку правильності призначення (перерахунку) пенсії на підставі наданих документів. В разі правильності призначення (перерахунку) пенсії Головні управління здійснюють виплату пенсії.

Даний факт також закріплено в підпунктом б та в п. 38 постанови Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - управління Пенсійного фонду здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Враховуючи вищенаведене районне управління Пенсійного фонду в Глобинському районі повинно було при прийнятті всіх документів здійснити їх перевірку і при виявленні 40 %, а не до 20 % надбавки за стаж державної служби 11 років мало повернути довідки для оформлення нових. Крім того, Головне управління Пенсійного фонду перевіряє кожну пенсійну справу окремо. Також, воно зобов'язано було перевірити усі довідки та повернути справи на до оформлення, при виявленні помилки в надбавці 40%.

Разом з цим, явним порушенням своїх повноважень працівниками Пенсійного фонду є прийняття документів від Броварської сільської ради, а саме довідки про заробітну плату без зазначення її номера та дати.

Частиною 1 ст.101 Закону України ''Про пенсійне забезпечення'' передбачено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Працівниками управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі було проведено перевірку достовірності довідок про заробітну плату як державним службовцям, виданих Броварківською сільською радою в 2007 р. та 2009 p., відповідно до актів перевірок від 29.08.2007 р. та акту № 98 від 13.10.2009 р.

В даних актах перевіряючими спеціалістами чітко визначено, що надбавка за вислугу років становить саме 40 %, а не 20 % та що первинні документи, використані при проведені перевірки, надані в повному обсязі.

Отже, вина працівників управління Пенсійного фонду як Головного так і Глобинського району прямо вбачається в їх діях, а отже, переплата пенсії в розмірі 26014,08 грн. виникла у зв'язку з грубим порушенням працівниками Пенсійного фонду покладених на них обов'язків, про що позивач замовчує.

В позовній заяві позивач посилається на дані перевірки Кременчуцької об'єднаної державної фінансової інспекції, що є само по собі не припустимим. Позивач має посилатися тільки на ті факти, що здобуті та перевірені ним самим, підтверджені судом або є загальновідомими, що не потребують доказуванню, а не спиратися на дані когось іншого.

Тобто працівники Пенсійного фонду України Глобинського району грубо порушили свої службові обов'язків, що призвело до переплати пенсії, та на недоцільності посилання на дані будь - якого іншого органу.

В даному випадку необхідно позивачу застосувати постанову Правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 N 6-4 «Про затвердження Порядку відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 р. за N 374/7695, а саме визнати переплату пенсії безнадійною для подальшого її списання.

На підставі викладеного, просить в задоволенні позову відмовити у повному обсязі за безпідставністю - а.с. 147-149.

З огляду на вищевикладене, та достатністю документальних доказів в матеріалах справи для її розгляду по суті, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши подані сторонами докази, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, в їх сукупності, керуючись законом, суд встановив, що спір між сторонами уже розглядався в Полтавському окружному адміністративному суду справа № 816/5968/13-а за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області до Броварківської сільської ради, Глобинського району, Полтавської області про стягнення переплати пенсії в сумі 26014,08 грн.

Постановою Полтавському окружному адміністративному суду від 24 грудня 2013 року адміністративний позов було задоволено і стягнуто з відповідача на користь позивача суму переплати пенсії у розмірі 24840,85 грн.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року у справі № 816/5968/13-а апеляційну скаргу задоволено частково. Постанову Полтавського окружному адміністративного суду від 24 грудня 2013 року у справі № 816/5968/13-а скасовано. Провадження у справі закрито - а.с. 138-142.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 березня 2014 року № К800/14981 /14 відмовлено у відкритті провадження за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області на ухвалу Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року у справі № 816/5968/13-а.

Відповідно до діючого у спірний період чинного законодавства України, а саме: Закон України від 01.03.91р. № 803-XII «Про зайнятість населення»; Закон України від 05.11.91р. №1788-XII «Про пенсійне забезпечення»; Закон України від 09.07.2003р. № 1058-IV «Про обов'язкове державне пенсійне страхування»; Закон України від 15.02.95 р. № 56/95-ВР «Про статус гірських населених пунктів в Україні»; Закон України від 23.06.95р. № 239/95-ВР «Про донорство крові та її компонентів»; Закон України від 28.02.91р. № 796-ХІІ «Про статус ісоціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; Закон України від 17.04.91р. №962-XII «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»; Закон України від 22.10.93 р. № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; Закони України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI; «Про зайнятість населення» від 05.07.2012р. №5067-VI; «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV; «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР; Закон України від 16.12.93р. №3721-XII «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»; Закон України від 09.07.2003 г. №1058-IV «Про обов'язкове державне пенсійне страхування» ( із змінами та доповненнями ) законами України від 17.05.2012 року № 4719-VI, від 24 .05.2012 року № 4841-VI, від 6 .07.2012 року № 5178-VI, від 6.09.2012 року № 5213-VI,від 16.10.2012 року № 5462-VI, от 20.11.2012 року № 5492-VI, від 4.04.2013року № 184-VII,від 14.05.2013 року № 231-VII, от 4.07.2013 року №406-VII,від 27.03.2014 року № 1166-VII,від 27.03.2014 року № 1170-VII ( із змінами та доповненнями) Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 положення абзаців третього и четвертого пунктів 13 розділу XV вищевказаного діючого Закону визнані не відповідними Конституції України ( неконституційними). Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008зміни, внесені пунктом 35 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI, визнані не відповідними Конституції України ( не конституційними). Рішенням Конституційного Суду України від 7 жовтня 2009 року № 25-рп/2009 окремі положення діючого Закону визнані не відповідними Конституції України ( неконституційними). Прикінцевими та перехідними положеннями вищезазначеного закону визначено, що до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення». Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, встановлено, що уразі якщо: особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», призначається одна пенсія за її вибором . При цьому різниця між розміром пенсії , на який має право особа відповідно до цього Закону , та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби , та деяких інших осіб», яка визначається в порядку , встановленому Кабінетом Міністрів України , виплачується за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Закону України від 26 грудня 2008 року № 835 -VI.

Статтею 20 вищевказаного закону визначено Порядок обчислення та сплату страхових внесків. Страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків із сум , виражених в іноземній валюті , здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют , установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб , зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону , здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, згідно з якими проводиться нарахування (обчислення ) або які підтверджують нарахування ( обчислення ) заробітної плати ( доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Постановами Кабінету Міністрів України, а саме: № 94 від 16.02.94 р. «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; № 122 постанова Держкомпраці СРСР від 09.03.88 р.; № 654 від 16.07.2008 р. «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»; Порядок обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.03.2004 р. № 4-1; Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1; Порядок перерахування Пенсійним фондом України або органами праці та соціального захисту населення коштів установам (закладам), у яких особи перебувають на повному державному утриманні, та їх використання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 р. № 269; Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. № 637; Постанова правління ПФУ «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 р. № 22-2» від 10.12.2012 р. № 24-1; Порядок формування та подання страхувальниками звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 р. № 22-2, зі змінами та доповненнями, останні з яких унесено постановою правління Пенсійного фонду України від 10.12.2012 р. № 24-1; Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5 визначено, що працюючі громадяни не пізніше місяця до дня досягнення ними пенсійного віку посадова особа підприємства, установи, організації, де вони працюють, на яку покладено обов'язок оформлення документів на призначення пенсій працівникам, письмово повідомляє про виникнення права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. У десятиденний термін з дня одержання від громадянина заяви про призначення пенсії посадова особа оформляє всі необхідні документи і направляє до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або за місцем проживання (реєстрації) особи. За бажанням громадянина цю заяву може бути подано особисто за місцем проживання (реєстрації). В такому разі подання підприємство вже не готує. За потреби громадянину зобов'язані надати допомогу для одержання відсутніх у нього документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у тримісячний строк (з дня реєстрації заяви в Пенсійному фонді України).

Таким чином, днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Заробітна плата враховується лише за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Але якщо особа бажає, або якщо у неї відсутні 60 місяців страхового стажу після 01.07.2000 р., надається довідка про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців стажу до 01.07.2000 р. підряд.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовано або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.

Таким чином, підтвердження даних зазначених у довідці при обчисленні розміру пенсії, можуть бути лише, первинні бухгалтерські документами підприємства.

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи (п. 7 Порядку № 22-1):

· довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику. За документ, що засвідчує відсутність у заявника ідентифікаційного номера для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні державні органи та мають відмітку у паспорті, береться копія сторінки паспорта з відміткою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;

· документи про стаж, визначені Порядком № 637. За період роботи починаючи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органу, що призначає пенсію (далі - відділ персоніфікованого обліку), додає довідку із бази даних системи персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 2, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3.

За період роботи до 01.01.91 р. на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01.01.2010 р. на підставі записів у трудовій книжці, а починаючи з 01.01.2010р. - даними персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого обліку;

· довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. - індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатками 2 та 3.

Особи, яким пенсія призначається відповідно до міждержавних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком № 637, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.12.2012 р. № 24-1 унесено зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 р. № 22-2, а також у новій редакції викладено форми звітності, у тому числі звіт за формою № Д4.

Форма № Д4 "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України" формується та підписується керівником та головним бухгалтером і засвідчується печаткою установи, реєструється в органі Пенсійного фонду України відповідальною особою органу Пенсійного фонду України,та під розписку про одержання звіту до Пенсійного фонду України за кожен місяць року.

віт за формою № Д4, як і раніше, складається з титульного аркуша та дев'яти таблиць, з яких страхувальники-роботодавці зазвичай заповнюють лише чотири.

Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області (позивач у справі) правовою підставою поданої до канцелярії суду за вхід. № 933/14 28.04.2014р.( а.с. 2) позовної заяви вказує, що 21.06.1997року Броварківською сільською радою Глобинського району громадянці ОСОБА_3 видана довідка без номера та дати про те, що остання на день виходу на пенсію перебувала на державній службі, працюючи на посаді секретаря Броварківської сільської ради, мала 12 ранг, стаж державної служби складає 11 років. Заробіток громадянки ОСОБА_3 станом на 20.06.1997 p. склав в загальній сумі - 186,60грн., з них: посадовий оклад - 70,00крб., доплата за ранг - 18,86 крб., надбавка 40% за вислугу років - 35,54 крб., надбавка за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи в розмірі 70%, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.1996р. №1295 в розмірі 62,20крб..

Судом встановлено, що 29.07.2013р. Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією на підставі повідомлення про проведення ревізії від 19.07.2013р. №01-14/2250, статті 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993р. №2939-12 проведена ревізія використання бюджетних коштів, передбачених Пенсійному фонду України на дотації на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами та покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій в Управлінні Пенсійного фонду України. Під час такої ревізії виявлено нарахування пенсії ОСОБА_3 у завищених розмірах та переплату їй пенсії, в зв'язку з наданням Броварківською сільською радою до Управління ПФУ в Глобинському районі недостовірних даних про заробітну плату для обчислення пенсії.

Відповідно до пункту 26 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006р. №550 - з метою підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об'єкта контролю контролюючими органами можуть проводитися зустрічні звірки на підприємствах, в установах та організаціях.

05.09.2013р. на підставі направлення на проведення зустрічної звірки від 02.09.2013р. №372 провідним державним фінансовим інспектором Кремен чуцької об'єднаної державної фінансової інспекції Корніловою В.В. проведена зустрічна звірка в Броварківській сільській раді за результатами якої складено довідку від 05.09.2013р. №01-21/166-3.

Довідка підписана сільським головою Броварківської сільської ради Пиркало О.В. та головним бухгалтером Броварківської сільської ради Нейла В.М. і не оскаржувалась в судовому порядку.

Звіркою встановлено, що заробітна плата ОСОБА_3, секретаря сільської ради, станом на 01.01.2006р. складала 1044,00грн., з них посадовий оклад - 810,00грн., доплата за ранг (12) - 60,00грн., доплата за вислугу років (20%)- 174,00грн.

За період з 01.06.1995р. по 31.05.1997р. нараховано надбавку за високі досягнення та премії всього на загальну суму 1260,07грн.

Крім того, заробітна плата ОСОБА_3, секретаря сільської ради, станом на 01.06.1997р. складала 168,78грн., з них: посадовий оклад - 70,00грн., доплата за ранг - 18,86грн., доплата за вислугу років (20%) - 17,72грн.

В ході перевірки встановлені розбіжності між довідкою від 29.03.2005р. №13 про заробіток для обчислення пенсії згідно ст.37 Закону України "Про державну службу", довідками про заробітну плату, що передавались для перерахунку пенсії ОСОБА_3 та первинними бухгалтерськими документами.

Перерахунок пенсійної виплати ОСОБА_3 проводився відповідно до розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі №І35606 від 13.09.2013р. та №135606 від 16.09.2013р. Згідно такого перерахунку утворилась переплата пенсії ОСОБА_3 в сумі 26014,08грн., яка на даний час становить 24840,85грн., про що свідчить наданий розрахунок. Переплата пенсії ОСОБА_3 утворилась у зв'язку з наданням Броварківською сільською радою до пенсійних органів недостовірних даних про заробітну плату.

Броварківська сільська рада у спірних відносинах не виконувала функцій суб'єкта владних повноважень, а виступала організацією, установою, яка мала надати документи, необхідні для перерахунку пенсії органами, що призначають пенсії.

Перерахунок здійснено на підставі ст. 49 Закону Україна "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка передбачає припинення виплати пенсії, що була призначена на підставі документів, котрі містять недостовірні відомості. Згода пенсіонера на здійснення цього перерахунку законодавством не передбачається.

Порядок призначення та перерахунку пенсії державним службовцям передбачено Законом України "Про державну службу".

Згідно частини 5 статті 33 Закону України "Про державну службу", надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки -10, понад 5 років -15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років -40 відсотків.

Однак, в усіх довідках виконавчого комітету Броварківської сільської ради наданих вперше для призначення та перерахунку пенсії, відповідно до Закону/ України "Про державну службу", надбавка за вислугу років становила 40% замість належних 20%.

Довідки, видані Броварківською сільською радою для призначення пенсії ОСОБА_3 та її подальшого перерахунку, містили недостовірні відомості щодо надбавки за вислугу років, що в кінцевому рахунку призвело до переплати пенсії зазначеній особі.

Позивач посилається на повідомлення Кременчуцької об'єднаної державної фінансової інспекції № 01-14/2250 від 19.07.2013 року про проведення ревізії використання бюджетних коштів, передбачених Пенсійному фонду України на дотації та виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, та покриття дефіцитів коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій в Управлінні Пенсійного фонду України в Глобинському районі за період з 01.01.2011 по завершений місяць 2013 року в термін з 29.07.2013 року по 18.09.2013 року - а.с. 3-5,17-18 та довідку № 01-21/166-з від 05.09.2013 року зустрічної звірки в Броварській сільській раді з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Управління Пенсійного фонду у Глобинському районі за період з 01.01.1993 по 31.07.2013 року - а.с.19-136.

Проте суд критично оцінює вищевказані докази, оскільки позивачем взагалі не подано для огляду оригіналу акт ревізії і його світлокопії до матеріалів справи. Акт ревізії є лише документом з приводу наявності (відсутності) відповідних порушень і містить лише думку органу, який його склав. Зазначений акт та довідка не є рішенням суду або іншого повноважного органу, а тому викладені в ньому висновки та посилання на них в тексті позовної заяви не мають заздалегідь обумовленої сили. Тобто, акт ревізії є документом, який з приводу наявності або відсутності відповідних порушень містить лише думку органу, який його склав (за підписом посадових осіб - їх власну думку) і не є підставою для стягнення з відповідача матеріальної шкоди, спричиненої внаслідок видачі недостовірних документів у розмірі 24840,85 грн.

Інших доказів, які б підтверджували доводи позивача ним суду не подано.

Позивач відповідно до Положення про Пенсійний фонд України України, затверджено Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 384/2011 та Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України є територіальним органом через який діє Пенсійний фонд України - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, позивач є органом державної влади, тобто суб'єктом владних повноважень.

До компетенції позивача як суб'єкта владних повноважень вказаними правовими актами віднесено зокрема здійснення контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, призначенням і перерахуванням пенсій.

Для виконання покладених завдань позивачу надано право, зокрема: проводити планові та позапланові перевірки на підприємствах, установах, організаціях, у фізичних осіб - підприємців документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, призначенням пенсій та отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час перевірок, вимагати від керівників та інших посадових осіб установ, підприємств, організацій та фізичних осіб-підприємців усунення виявлених порушень законодавства про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків.

Зважаючи на наведені положення, позивач у спірних правовідносинах щодо здійснення контролю за підприємством відповідача з наведених питань діє як суб'єкт, що законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою останнього, який в свою чергу зобов'язаний вчиняти певні дії, утримуватися від певних дій, нести відповідальність.

Позивач вказує, що на підставі вірно виданих Броварською сільською радою довідок управлінням Пенсійного фонду України в Глобинському районі було прийнято рішення про перерахунок пенсійної виплати ОСОБА_3 відповідно до розпорядження №135606 від 13.09.2013р. та № 135606 від 16.09.2013р.- а.с. 4.

Довідки виконавчого комітету Броварківської сільської ради надані вперше для призначення та перерахунку пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" і містили недостовірні дані про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_3, були видані Броварківською сільською радою 20.06.1997р., 01.12.2004р., 29.03.2005р., 22.05.2006р., 01.04.2008р., 04.09.2009р., однак, порушення вимог пенсійного законодавства, які містила вказана довідка, були виявлені лише у вересні 2013 року, під час проведеної Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією перевірки.

Таким чином, поданий Управлінням Пенсійного фонду України в Глобинському районі позов про стягнення матеріальної шкоди, спричиненої внаслідок видачі недостовірних документів у розмірі 24840,85 грн. виявлені під час проведення ревізії від 19.07.2013р. 01-14/2250 та надання позивачу нових довідок Броварківською сільською радою про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_3 за період її роботи з 21.06.1997 р. по 30.09.2013 р., з урахуванням акту ревізії та довідки зустрічної звірки № 01-21/166-з від 05.09.2013 року та вимог розпоряджень Управління Пенсійного фонду в Глобинському районі № 135606 від 13.09.2013 р. про масовий перерахунок (індивідуальний) пенсії за віком - 01.01.2010 попереднього 20.06.1995р та № 135606 від 13.09.2013 ) про масовий перерахунок (індивідуальний) пенсії за віком - 01.03.2010 попереднього 20.06.1995 та 01.06.2009 попереднього 20.06.1995 /перехунок через зміну надбавки/ - див. а.с.121-126 виник з публічно-правових відносин та вини посадових осіб позивача які на протязі 1995 - 2009 рр. здійснювали масові перерахунки (індивідуальні) розміру пенсії ОСОБА_3 ( розпорядження № 135606 від 01.03.2004р.; № 135606 від 21.01.2005р.; № 135606 від 1.02.2005р.; № 135606 від 16.04.2005р.; № 135606 від 26.05.2005р.; № 135606 від 12.06.2005р.; № 135606 від 17.08.2005р.; № 135606 від 03.07.2006р.; № 135606 від 01.04.2008р.; № 135606 від 04.09.2009р.; № 135606 від 13.09.2013р.; № 135606 від 16.09.2013р.- див. а.с.36,38,42,44,46,50,54,55,56,60,63, 67,69-70, 71-72,76-77, 79-82,85-90, 94-96,97-102,106-107,108-112,113-118,121-126,130-136.

Працівниками управління Пенсійного фонду в Глобинському районі: начальником відділу контролю за надходженням та використанням коштів УПФ в Глобинському районі Маменко І.С. за участю головного бухгалтера Нейла В.М., з відома голови сільської ради Борщ Т.Л. в акті перевірки з питання достовірності довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії держслужбовця гр.. ОСОБА_3 виданих Броварківською сільською радою від 29 серпня 2007 року та провідним спеціалістом відділу контролю за надходженням та використанням коштів управління ПФУ О.В. Барановською в акті перевірки № 98 від 13 жовтня 2009 року встановлено що сума посадового окладу повністю відповідає окладу секретаря по штатному розпису станом на 01.05.07р. та на 04.09.2009 року і підтверджено, що первинні документи, використанні при проведенні перевірки достовірні, надані в повному обсязі і додаткових (інших) документів, що свідчать про діяльність підприємства, немає - див. а.с. 151-152.

На підставі вищенаведеного та матеріалів справи суд приходить до висновку про безпідставність та хибність позивача, що порушення вимог пенсійного законодавства, які містила вказана довідка, були виявлені лише у вересні 2013 року, під час проведеної Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією ревізії.

З урахуванням наведеного суд вважає безпідставними доводи позивача, стосовно спричиненої внаслідок видачі недостовірних документів у розмірі 24840,85 грн. матеріальної шкоди, як позбавленими фактичного та правового обґрунтування, та такими, що не відповідають, як матеріалам справи, так і нормам чинного законодавства, у зв'язку з не поданням всупереч вимогам статті 33 ГПК України допустимих і належних доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 82 ГПК України, рішення приймається господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті.

Суд приходить до висновку, що позивачем у відповідності до положень статей 32-34, 36,38 ГПК України, обставин справи в їх сукупності не подані належні і допустимі докази і ним не доведено обставини, на які він посилався як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач відповідно до статей 21-22, 32-34, 36, 38 ГПК України, та приписів статті 614 ЦК України довів відсутності вини як підстави відповідальності та спростував доводи позивача на підставі яких останній доводив обставини заявлених вимог.

Відповідно до пункту 4.5. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 214.02.2013р., у випадках коли позивач звільнений від сплати судового збору, якщо позов залишено без задоволення, - судовий збір не стягується.

Керуючись статтями 4 - 47, 22, 28, 32 - 34, 36,38, 43, 44 , 49, 69,75, 811 , 82,821,83- 85 Господарського процесуального кодексу України, у нарадчій кімнаті, суд, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити в позові.

Повний текст рішення складено 27.05.2014р.

Суддя О.Т.Іваницький