ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
15.05.2014 Справа № 908/3667/13
Суддя Дьоміна А.В., розглянувши матеріали заяви
за позовом – Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області, м. Бердянськ Запорізької області, 71118, вул. Комунарів, 23-л
до відповідача – Публічного акціонерного товариства “Азовські мастила і оливи”, м. Бердянськ Запорізької області, 71114, вул. Шаумяна, 2
про стягнення 3785,60 грн.
ВСТАНОВИВ:
що позовна заява не підлягає розгляду в господарських судах України виходячи з наступного:
Відповідно до вимог ст. 1 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України), підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у т.ч. іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності. Угода про відмову від права на звернення до господарського суду є недійсною.
У відповідності із ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у т.ч. щодо приватизації майна та з інших підстав крім:
- спорів про приватизацію державного житлового фонду;
- спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
- спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
- спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
- інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у т.ч. учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів;
5) справ у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин (...).
7) справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України;
Відповідно до ст. 13 ГПК України, місцеві господарські суди розглядають у першій інстанції усі справи, підвідомчі господарським судам.
Поряд із цим, згідно з нормами ч. ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень збоку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 104 КАС України суб’єкт владних повноважень може звернутись до адміністративних судів у випадках, встановлених законом з приводу вирішення публічно-правового спору.
Відповідно до ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Вказане положення містить два критерії, за якими спір можна віднести до категорії адміністративних. По-перше, позов до суду повинен бути пред’явлений суб’єктом владних повноважень, а по-друге – лише у випадках, встановлених законом.
Відповідно до чинного законодавства Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління пенсійного забезпечення, підвідомчий Кабінету Міністрів України, основними завданнями якого є збирання та своєчасне фінансування витрат на виплату пенсій визначеним законодавством категоріям громадян, а також здійснення в межах своєї компетенції контрольних функцій за витрачанням коштів.
Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом утворюють систему органів Фонду.
Згідно до п.1) ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно до п.6), п.7) ч.1 ст. 3 КАС України:
- адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах;
- суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.5) ч.2 ст 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Предметом даного спору є звернення суб’єкта владних повноважень (Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області) до ПАТ “Азовські мастила і оливи” про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії призначеної відповідно Закону України “Про науку і науково-технічну діяльність” та сумою пенсії, обчисленої до інших законодавчих актів у розмірі 3785,60 грн.
При визначенні правової підстави позову позивач зокрема послався на Закон України “Про науку і науково-технічну діяльність”, Порядок фінансування різниці між сумою пенсії призначеної науковим працівникам державних не бюджетних підприємств….
Таким чином позивач у справі – Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області в даних публічно – правових відносинах виступає у якості суб’єкта владних повноважень і діє на підставі повноважень, делегованих йому державою у відповідності до вищезазначених законів.
При цьому слід зазначити, що будь-якого обгрунтування наявності цивільно-правових або господарсько-правових відносин із відповідачем, позивачем в позовній заяві не наведено.
Тому даний спір підлягає розгляду судом за правилами КАС України.
Керуючись ст. ст. 62 п. 1, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
В прийнятті позовної заяви Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області відмовити.
Позовні матеріали повернути заявнику.
Додаток: позовні матеріали на 15 арк.
Суддя А.В. Дьоміна