Постанова № 38954213, 21.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2014
Номер справи
805/5415/14
Номер документу
38954213
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2014 р. Справа № 805/5415/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Дзержинського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 3489, 43 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Дзержинський міський центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 3489, 43 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 перебувала на обліку у якості безробітної в Дзержинському міському центрі зайнятості з 07.07.2010 року по 21.02.2011 року та отримувала матеріальне забезпечення на випадок безробіття і соціальні послуги.

21.02.2011 року наказом Дзержинського міського центру зайнятості №НТ110221 від 21.02.2011 року ОСОБА_1 знята з обліку, у зв'язку з поданням письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею 3 (або 6) років.

Під час повторного звернення ОСОБА_1 до Дзержинського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні 01.04.2014 року (після досягнення дитиною 3-х років) було виявлено за допомогою електронної бази даних EIAC.NET, що ОСОБА_1 була зареєстрована, як фізична особа-підприємець у м. Донецьку з 07.08.2009 року по 16.03.2012 року.

Тобто, в період перебування на обліку у якості безробітної в Дзержинському міському центрі зайнятості з 07.07.2010 року по 21.02.2011 рік відповідно до п.3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 5067 належала до зайнятого населення і як слід не мала права на отримання допомоги по безробіттю відповідно до п.1. ст.. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове держане соціальне страхування на випадок безробіття та соціальних послуг у вигляді сприяння у працевлаштуванні шляхом фінансування організації оплачу вальних громадських робіт для безробітних.

Про факт надання ОСОБА_1 недостовірних даних, на підставі яких їй надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю, складено акт розслідування страхового випадку № 160 від 02.04.2014 року.

На підставі зазначеного, наказом директора Дзержинського міського центру зайнятості від 07.04.2014 року № 56 прийнято рішення відшкодування коштів ОСОБА_1 суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю та вартості наданих соціальних послуг у розмірі 3 489,43 грн.

Також, позивач зазначає, що ОСОБА_1 08.04.2014 року отримала копію наказу від 07.04.2014 року № 56 про відшкодування коштів, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_1

Станом на момент подання позову до суду, сума незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття та вартості наданих соціальних послуг відповідачем не сплачено, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

На підставі вищезазначеного позивач просив стягнути з ОСОБА_1 незаконно отриману допомогу по безробіттю та вартості наданих соціальних послуг у розмірі 3 489,43 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. 21.05.2014 року через канцелярію суду позивачем надано заяву про розгляд справи без участі представника Дзержинського міського центру зайнятості.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі документів.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулась до Дзержинського міського центру зайнятості з метою пошуку роботи.

Згідно заяви відповідача від 07.07.2010 року остання просила надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с. 6).

Також, ОСОБА_1 зазначила, що на час подання заяви вона пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років, не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається.

Вказала, що у разі подання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення про отримання будь-якого доходу в період перебування на обліку в службі зайнятості, зобов'язується добровільно повернути зайво виплачене їй матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

ОСОБА_1 був присвоєний статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 07.07.2010 року, що підтверджується даним витягом із наказів (а. с. 18).

Як вбачається із зазначеного витягу (а.с.18), відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до п. п. 3 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у зв'язку з призначенням безробітним жінкам допомоги по вагітності та пологах.

Крім того, ОСОБА_1 неодноразово направлена на громадські оплачувальні роботи до МГОЖІ «Лаванда», що підтверджується матеріалами справи, зокрема, заявами ОСОБА_1,корінцями направлення (а.с. 9-14).

Відповідно до п. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.

Пунктом 1 статті 23 Закону передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Підпунктом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, в тому числі контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Відповідно до акту № 160 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним від 02 квітня року, яким було виявлено факт приховування відомостей про те, що ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець на момент реєстрації в центрі зайнятості (а.с. 19).

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» № 804-XII від 01 березня 1991 року (із змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість» від 23.02.2006, № 3483-IV) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно п. 4 ч. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі: звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін (на 90 календарних днів); звільнення з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України (на 90 календарних днів); приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю; порушення умов і строку реєстрації та перереєстрації як безробітного, а також недотримання рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню; перереєстрації безробітного, який був знятий з обліку за невідвідування державної служби зайнятості більше 30 календарних днів без поважних причин та не сприяв своєму працевлаштуванню; припинення без поважних причин професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості.

Згідно витягу із наказів, Дзержинським міським центром зайнятості прийнято рішення від 07.04.2014 року № 56 про повернення коштів у встановленому порядку (а.с. 18).

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 отримана копію зазначено вище рішення 08.04.2014 року, про що свідчить її особистий підпис на копії рішення (а.с. 24).

Як вбачається з розрахунків сум допомоги по безробіттю та сум оплати за участь у громадських роботах Дзержинського міського центру зайнятості, сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю та сума оплати за участь у громадських роботах за період з 07.07.2010 року по 21.02.2011 року становить 3 489, 43 грн. (а.с. 25, 26).

Пунктом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до частини 3 вказаної статті Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. № 307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за № 915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню повністю, у зв'язку з чим з відповідача підлягає стягненню незаконно отримана сума допомоги по безробіттю та вартості наданих соціальних послуг у розмірі 3 489, 43 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Дзержинського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю та вартості наданих соціальних послуг у розмірі 3 489, 43 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Інн НОМЕР_1) на користь Дзержинського міського центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю вартості наданих соціальних послуг у розмірі 3 489 (три тисячі чотириста вісімдесят дев'ять) грн. 43 коп. на розрахунковий рахунок № 37176001004274 в УДКСУ у м. Дзержинську Донецької області, МФО 834016, ОКПО 22029719.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Тарасенко І.М.