Справа № 815/2632/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2014 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Андрухіва В.В.
при секретарі Белан М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом Державного підприємства “Національної енергетичної компанії “Укренерго” в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області до Управління освіти Біляївської районної державної адміністрації Одеської області про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
30 квітня 2014 року Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області звернулося до суду з позовом до Управління освіти Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, в якому просило стягнути з відповідача штраф у сумі 5100 грн. Позивач обгрунтував свої вимоги тим, що за порушення законодавства про електроенергетику на Управління освіти Біляївської районної державної адміністрації Одеської області накладено штраф в сумі 5100 грн., що було оформлено постановою № 05/10-01-0061 від 01.10.2013 року. Згідно з п.10 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення Постанови про його накладання. До теперішнього часу штраф в сумі 5100 грн. в Держбюджет України не перераховано.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов з наведених підстав.
Відповідач був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином, про поважність причини неявки суд не повідомив, тому згідно ч.4 ст.128 КАС України суд ухвалив про розгляд справи за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд дійшов наступних висновків.
Відокремлений підрозділ “Держенергонагляд у Південному регіоні” здійснює свою діяльність відповідно до “Положення про Відокремлений підрозділ “Держенергонагляд у Південному регіоні” та на підставі довіреності, яку видає ДП “НЕК “Укренерго”.
Згідно з вищезазначеним Положенням державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області є одним із структурних підрозділів ВП “Держенергонагляд у Південному регіоні”.
Наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006р. (зі замінами та доповненнями) „Про державний енергетичний нагляд" встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Міністерству енергетики та вугільної промисловості України щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, що регламентується Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996р.(далі Положення № 929).
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області відповідно до ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, ст.9 Закону України “Про електроенергетику”, ст.14 Закону України “Про теплопостачання” та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії в період з 05.03.2013 року по 06.03.2013 року проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичному об’єкті Управління освіти Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, за предметом державного енергетичного нагляду (контролю) - перевірка виконання суб"єктом господарювання припису від 18.10.2012 року № 05/11-20-0056. За результатами перевірки складено акт № 05/11-20-0013 від 06.03.2013 року.
Зазначеною перевіркою встановлено ухилення Управління освіти Біляївської районної державної адміністрації Одеської області від виконання вимог припису від 18.10.2012 року № 05/11-20-0056.
На підставі порушень, встановлених перевіркою, за результатами якої складено вищезазначений акт, винесено припис №05/11-20-0013 від 13.03.2013 року, яким встановлено відповідачу строк для надання плану заходів щодо виконання вимог припису у строк до 30.04.2013 року та усунення виявлених порушень чинного законодавства в термін до 31.07.2013 року.
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області відповідно до ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, ст.9 Закону України “Про електроенергетику”, ст.14 Закону України “Про теплопостачання” та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії у період з 25.09.2013 року по 27.09.2013 року проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичному об’єкті Управління освіти Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, за предметом державного енергетичного нагляду (контролю) - перевірка виконання субєктом госоподарювання припису від 16.05.2013 року № 05/11-19-0035; припису від 13.03.2013 року №05/11-20-0013; припису від 13.03.2013 року №05/11-20-0014Т.
Зазначеною перевіркою встановлено (акт перевірки № 05/11-20-0061 від 27.09.2013 року), що відповідачем виконано вимоги в повному обсязі лише припису від 13.03.2013 року № 05/11-20-0014Т.
На підставі акту перевірки № 05/11-20-0061 від 27.09.2013 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області винесено постанову № 05/10-01-0061 від 01.10.2013 року про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5100 грн. за порушення законодавства про електроенергетику, а саме: за ухилення від виконання припису від 13.03.2013 року № 05/11-20-0013, що є порушенням ст.27 Закону України “Про електроенергетику”.
Зазначену постанову було отримано відповідачем 24.10.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 6).
Відповідно до ст.9 Закону України “Про електроенергетику” №575/97 від 16.10.1997 року центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та має право вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання, застосовувати штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.
Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.
Згідно зі ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” №575/97 від 16.10.1997 року, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій, вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб’єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає “Положення про порядок накладення на суб’єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання”, затверджений 21 липня 1999 року Постановою Кабінету Міністрів України №1312 (надалі - Положення).
Відповідно до п.2, 7, 8 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб’єкта господарювання та оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Згідно з п.10 Положення суб’єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.
Слід зазначити, що відповідач протягом всього часу проведення перевірок та після винесення постанови про накладення штрафу зауважень до складених документів не надавав, постанову не оскаржував, проте штраф у розмірі 5100 грн. в строки, передбачені законодавством, не сплатив.
Станом на теперішній час штраф відповідачем не сплачений, а тому підлягає стягненню з відповідача в судовому порядку.
Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги Державного підприємства “Національної енергетичної компанії “Укренерго” в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області доведеними позивачем, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 7-9, 11, 86, 94, 158-163 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державного підприємства “Національної енергетичної компанії “Укренерго” в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області - задовольнити повністю.
Стягнути з Управління освіти Біляївської районної державної адміністрації Одеської області (67600, Одеська область, м.Біляївка, пр-т Жовтневої революції, 7, код ЄДРПОУ 02145122) штраф у сумі 5100 грн. (п’ять тисяч сто гривень) на рахунок: Державний бюджет м.Одеса, код ЄДРПОУ: 37958382, банк одержувача: ГУДКСУ в Одеській області, м.Одеса, МФО: 828011, номер рахунку: 31117106700381, код бюджетної класифікації: 21081100.
Стягнути з Управління освіти Біляївської районної державної адміністрації Одеської області (67600, Одеська область, м.Біляївка, пр-т Жовтневої революції, 7, код ЄДРПОУ 02145122) судові витрати у сумі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні 70 копійок) на р/р 26004211245001 філія ПАТ КБ “Надра” ОРУ, МФО 380764, код ЄДРПОУ 34191066.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у разі неподання апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови виготовлено 27 травня 2014 року.
Суддя: В.В.Андрухів