Постанова № 38947926, 29.05.2014, Волноваський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
29.05.2014
Номер справи
221/1901/14-а
Номер документу
38947926
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

221/1901/14-а

2-а/221/120/2014

Волноваський районний суд Донецької області

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 травня 2014 рокум. Волноваха

Волноваський районний суд Донецької області у складі:

головуючого суддіАксьоненка В.І.,

при секретарі судового засіданняДенисенко Н.В.,

за участю представника відповідачаОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Волноваського районного суду Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

12.05.2014 року ОСОБА_2 звернулась до суду із зазначеним позовом в якому зазначила, що 29.04.2014 року вона звернулась до відповідача за призначенням пенсії за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу». Останнє місце роботи Управління Пенсійного Фонду у Волноваському районі. Має стаж державного службовця 33 років 7 місяців.

При призначенні пенсії позивач просила включити додатково до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 28160,22 гривні, а також індексації заробітної плати в сумі 22676,91 гривень, відповідно до довідки виданої управлінням ПФУ у Волноваському районі за період роботи з квітня 2009 року по березень 2014 року.

В призначенні пенсії з урахуванням вищезазначених виплат їй було відмовлено Рішенням Управління ПФУ № 1499 від 06.05.2014 року з посиланням на те, що зазначені виплати не є складовою частиною заробітної плати державних службовців відповідно до статті 33 Закону України «Про державну служби».

Просить суд визнати протиправними дії Управління ПФУ у Волноваському районі щодо відмови у призначенні пенсії державного службовця з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також зобов'язати відповідача здійснити призначення пенсії державного службовця, починаючи з 29.04.2014 року, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилась, надала заяву, в якій підтримала свої вимоги та просила розглянути справу без її присутності.

Представник Управління ПФУ ОСОБА_1 позовні вимоги не визнала та просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що зазначені вище виплати не є складовою частиною заробітної плати державних службовців відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», а тому не можуть враховуватись при призначенні пенсії.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та з 29 квітня 2014 року отримує пенсію державного службовця. До виходу на пенсію вона працювала у Управлінні Пенсійного Фонду України у Волноваському району.

29 квітня 2014 року позивач ОСОБА_2 звернулася до Управління ПФУ із заявою про призначення пенсії, якою просила виконати призначення пенсії державного службовця з включенням додатково до складу заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати.

Рішенням № 1499 від 06 травня 2014 року Управління ПФУ відмовило позивачу в такому призначенні пенсії, з посиланням на те, що суми матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, Управління ПФУ має бути зобов'язано призначити ОСОБА_2 пенсію з урахуванням всіх складових її заробітної плати, в тому числі сум матеріальної допомоги та сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21- 430а11.

Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Додатково суд звертає увагу на позицію Верховного суду України, висловлену в постановах від 23 квітня 2012 року № 21-239а11 та від 19 березня 2013 року № 21-53а13, в яких зазначено, що з самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

Враховуючи вищевикладене, призначення пенсії ОСОБА_2 необхідно здійснювати з 01 травня 2014 року, оскільки вона звернулась до Управління ПФУ з відповідною заявою 29 квітня 2014 року.

Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись статтями 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтями 33, 37 Закону України «Про державну службу», статтями 1, 2 Закону України «Про оплату праці», статтями 11, 69-71, 160 - 162, 167, 256 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_2, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії державного службовця та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області № 1499 від 06.05.2014 року про відмову в призначенні пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області (юридична адреса: 85700 Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Обручева, 17, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 21955522) призначити ОСОБА_2, проживаючій за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсію державного службовця, починаючи з 01 травня 2014 року, з урахуванням всіх складових її заробітної плати, в тому числі сум матеріальної допомоги та сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 (двадцять чотири) календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови, особою яка не була присутня при проголошенні рішення з дня отримання нею копії, шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції - Волноваський районний суд Донецької області заяви за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.

Суддя: В.І. Аксьоненко